10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
AZ KONUŞMANIN GÜZELLİĞİ
Yazı Tarihi: 27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:13

Fransa’da 14. Louis tahta geçince dış devletlerde bile hayranlık uyandırarak taklit edilir duruma geldi. Fransız dili ve modası dalga dalga dünyanın birçok  ülkesine yayıldı. Bunun yanı sıra kültür, sanat ve edebi alanda da Fransız tesiri hissediliyordu.

Pascal, Moliere, La Fontane, Corneille, Amouid ve çoğu aydın 14. Louis’in devrinde yetişmiştir. Kral bakışını, gülüşünü dahi dengeler emin olmadığı için hiçbir konuda konuşmazdı. Düşüncelerini dile getirirken keskin ifadeler kullanmaktan kaçınır, çoğunlukla sohbet halindeydi. Asker, kralı övdükçe övüyor, susmayı bir türlü bilmiyordu. Kral hayli sıkıldı ve adama:

“Beni daha az övseydin seni övene fırsat tanırdım” dedi.

Rivayetlere göre Louis, toplantılarda her konuya açıklık getirmek istemiyorsa “En devletim” vümlesini sıkça ifade eder, lakin etrafındakiler bunun hangi maksatla söylendiğini anlayamazdı.

En güzel şiirler, komediler, bale ve opera müzikleri, sanki ürünlerini Louis’e saklamıştı. Sanata bu kadar değer veren ve ülkesine hakim olan kralın ilginç bir düşüncesi vardı. Bir kral gerçekten iyi olmayı başarmak istiyorsa savaş meydanlarında zafer kazanmalıydı. Aksi takdirde kralın saygınlığı kalmazdı.

Kral yaptığı savaşlar sonunda anlamıştı ki hegemonya ihtirası ne ülkesine fayda sağlamıştı ne de kendisine. Savaşın 1672 yılından başlayarak getirdiği ağır fatura devlet hazinesini hayli sarsmıştı. Savaş yalnız maddi olarak değil, manevi yönden de Louis’i yıkıma uğratmıştı. Büyük oğlunu, torununu ve yakınlarını kısa aralıklarla kaybetmişti.

Tecrübelerini aktarma sırası Louis’e gelmişti. Dedesi 14. Henry gibi hayatını kaleme aldırıp krala deneyimlerini aktarmalıydı. Çünkü yaşanmış bir hayattan aldığı dersler onun yolunu aydınlatmıştı.

1 Eylül 1715 tarihinde (giyotinle öldürülmeden önce) tıpkı kendisi gibi tahtı beş yaşında devralacak (torununun çocuğu) 15. Louis’e yani yeni krala vasiyet etti

Majesteleri: “Diyeceğim odur ki eğer iktidarını sürdürmek istiyorsan “az konuş” gücünü korumuş olursun.

Davranışları taklit etmende hiçbir sakınca yok fakat benim bina yapma ve harp etme merakımı taklit etme. Bu felaketin olabilir.

HAYATINIZI DENGELEYİN

Amerika’nın ünlü politikacılarından Henry Kissenger bir konuşmasında iş hayatından bahsediyordu:

“Mesleğiniz ne olursa olsun ister öğretmen, ister esnaf, ister milletvekili, doktor, avukat, muhasebeci, sanatçı…

Önce insanın mesleğine ve kendisine olan saygısıdır. Bunun için çok disiplinli bir kararlılık içinde olmanız gerekiyor” sözlerine devam etti: “Hayatta disiplinli olarak çalışma alışkanlığını kazanmak istiyorsanız ilk önce bunu beyin olarak istemek lazım. Sıkılmadan, üşenmeden, yorulmadan hemen pes etmek yok. Başkalarının yerine sizin geçmeniz için yarış edin. Örneğin: Sabah erkenden kalkamıyorsanız her sabaha uyandığından yarım saat evvel uyanmayı sağlayın. Ama bunu yaparken de vücut dengesini bozmayın, koruyun”

AKLINIZI İYİ KULLANIN

Bana göre ben, sen ve bütün insanlar kapasitesinin ancak yarısın kullanıyorlar. Buna göre her insanın her gün 4 saatini boşa harcıyor. Bu saatleri nasıl faydalı bir şekilde kullanacağınızı iyi düşünün.

GÜNÜN SÖZÜ: Gizli kalan yetenekler killi toprağa benzer. O ayaklarımızdaki çamur olabilir. Bin binadaki tuğla olabilir veya herkese ilham veren bir heykel olabilir. Önemli olan onun nasıl kullanılacağıdır.

GÜNÜN İNCİSİ: Hiç kimse senden iyi değildir. Ama sen ortaya bir şey koymazsan sen de hiç kimseden iyi değilsin.

DİLİMİN UCU: Açılmamış kanatların uzunluğu bilinmez.

 

Bu yazı 339 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter