10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
Yazı Tarihi: 27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:07

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Değerli okurlar, öncelikle korana virüs tedbirleri kapsamında sevdiklerimizden ayrı olarak geçirdiğimiz bu bayram sürecinin son olması dilerim. Bayram haftası ve bayram süresi boyunca siz değerli okurlardan almış olduğum birçok sorunun bir kısmını bugünkü köşemde cevaplayacağım.

 

SORU: Merhaba, eşimin hamile olması nedeniyle yaklaşık iki yıl önce sözleşmesi işveren tarafından sonlandırıldı. Eşim işten ayrılırken ihbar ve kıdem tazminatı verildi. Size sorum şu, bu tazminatlar dışında eşimin alacağı başka haklar var mıydı bilgi verirseniz sevinirim.

CEVAP: Merhaba, bu anlattığınız olay işverenin eşit davranma borcuna aykırılık teşkil eder. İşverenin çalışanlarına eşit davranma yükümlülüğü bulunmaktadır. Çalışanlarına eşit davranmayan, ayrımcılık yapan işveren işçinin tüm kıdem, ihbar ve işe iade tazminatlarına ek olarak 4 maaş tutarında ayrımcılık tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Buna ek olarak talep halinde mahrum kalınan ücret ve diğer haklara da fark alacak olarak hükmedilebilir. Bu durum dava konusu bir durumdur ve zamanaşımı süresi 5 yıldır. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 

SORU: Fırat Bey merhaba, çalışanlarımızı Covid-19 nedeniyle çalıştırmayıp kısa çalışma ödeneğinden yararlandırmaktayız. Ancak biz çalışanlarımızı mağdur etmemek adına onlara bu süreçte ikramiye veriyoruz. SGK’ya bildirim yaparken kısa çalışma ödeneği aldıklarından 0 gün 0 kazanç bildiriyoruz. Verdiğimiz bu ikramiyeleri nasıl bildireceğiz.
CEVAP:
Prim gün sayısının 0 (sıfır) olduğu ayda sigortalıya ikramiye niteliğinde ücret dışı bir ödeme yapılırsa, İşveren Uygulama Tebliği uyarınca ilgili ayda e-bildirgeye hem prim günü hem de SPEK tutarı 0 (sıfır) olarak yazılır. Ücret dışı bu ödeme sigortalının prim gününün bulunduğu takip eden iki ayı geçmemek üzere ilgili ayların prime esas kazancına dahil edilir. Sigortalının ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayda da ücret ödemesine hak kazanamadığı durumlarda, ücret dışı bu ödemeler prime esas kazanca dahil edilemez.

 

SORU: Kısa çalışma ödeneği alan işçilerimiz bazıları rapor almış. Rapor alan işçilerimiz ile ilgili İŞKUR’a bir bildirim yapacak mıyız?

CEVAP: Bilindiği üzere işçi iş kazası geçirip veya hastalanıp istirahat ayrılması halinde kendisine iş kazasından dolayı ilk günden, hastalanması halinde ise 3. günden başlamak üzere SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Kısa çalışma süreci içinde rapor alınması halinde isçi rapor parası aldığı gün kadar Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği ödemesi alamaz. Kısa Çalışma Ödeneği alanlar için raporlu olduğu günlerde işçinin çalışma sürecini İŞKUR'a bildirmek gerekir.

 

SORU: Şirket ortağı veya vergi mükellefi olup ta SSK sigortalısı olanlar kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği alabilir mi?
CEVAP: Kişi ister başka işyerinde isterse kendi işyerinde SSK'lı olsun. Her iki durumda da Kısa Çalışma Ödeneği veya Nakdi Ücret Desteği alabilir.
Her iki durumda da eksik gün olarak da Kısa Çalışma Ödeneği için 18/27, Nakdi Ücret Desteği için 28/29 kodları kullanılır. Bu kodlar 6,7, 17 kodları gibi eksik sürede Bağkur’un devreye girmesine sebep kodlar değildir.

 

SORU: Mevsimlik turizm işçileri kısa çalışma ödeneği alabilir mi?
CEVAP: Mevsimlik turizm işçileri için geçen sezon itibari ile 19 kodu (Mevsim bitimi) ile sigorta isten ayrılış bildirgesi verildi. Bu sebeple yeni sezonda işe davet edip kısa çalışma başvuru listesine eklenmesi gerekir. Eğer işyeri ilk başvuruyu yapmışsa bu personeller için de bitiş tarihi aynı olmak kaydıyla ikinci başvuru yapması gerekir. Bu şekilde başvuru yapılan işçiler son 3 yıldaki 450 gün ve kesintisiz 60 gün şartını sağlıyorlarsa Kısa Çalışma Ödeneği alabilirler. 60 günlük kesintisiz şartta mevsimlik olduğu için askıda olan süre kesinti olarak kabul edilmez. Örneğin 01.05.2019 ila 30.11.2019 arası sezonda çalışıp sezon sonu işten çıkarılan bir işçi için 1.5.2020'de kısa çalışma başvurusu yapıldığında 2019'daki 7 aylık çalışması 60 gün hesabında dikkate alınır.

 

SORU: SSK’dan emekliyim ama halen bir firmada çalışmaktayım. Geçtiğimiz ay rahatsızlandım ve 10 gün rapor aldım. Fakat SGK emekli olduğum için rapor parası ödemedi. Bunun nedeni nedir acaba?

CEVAP: Emekli aylığı alırken çalışmaya devam eden kişilerin hastalık veya analık halinde, SGK rapor parası ödememektedir. Bu kişilere iş kazası veya meslek hastalığı halinde geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

 

SORU: İşveren, uzaktan çalışan işçisini hangi hallerde denetleyebilir mi?
CEVAP:
Uzaktan çalışma iş sözleşmesi ile özelde kendi evinde çalışan işçinin talebi olmadıkça çalışma yerinin denetimi, konut dokunulmazlığı ve özel yaşamın gizliliğinin ihlali anlamına gelir. Bu anlamda, bu yerlerin denetimi için önceden işçinin bilgilendirilmesi ve onayının alınması gerekir. Ancak, işveren evde çalışan işçisini iş süreleri içinde bilgi ve iletişim teknolojisi araçlarıyla denetleyebilir. Aynı şekilde, evde çalışanlar, iş müfettişinin denetim için eve gelme talebini kabul etmek zorunda olmayıp, bu yöndeki talebi geri çevirme hakkına sahiptir. Yetkililerin, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlerin uygulanmasını denetlemek üzere eve girebilmeleri için, önceden çalışana bildirimde bulunması ve onun rızasını alması gerekir. 

 

SORU: Evden çalışmada fazla mesai olur mu?
CEVAP: İşyeri dışında işverenin talimatını yerine getirmek için geçirilen süreler de çalışma saatinden sayılır. Dolayısıyla evden çalışma dahi olsa işverenin emir talimat vb. taleplerinin yerine getirilmesi için geçirilen sürelerin haftalık normal çalışma süresini geçmesi halinde fazla mesai söz konusu olur.

 

Bu yazı 2998 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter