10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
İLİM AYAĞA KALKMAZ
Yazı Tarihi: 15 Mayıs 2020 Cuma 07:29

Abbasi Sultanı Harun Reşid (766-806) zamanıydı. Zamanın alimleri bir mecliste toplanmışlardı. Harun Reşid, onların haberi olmadan kalktı ve o bilim meclisine gitti. Mecliste olanların hepsi ayağa kalktı ve kendisini selamladılar. Fakat o meclis içinde bulunan İmam-ı Azam’ın (699-769) üç talebesinden hiçbiri sultan geldi diye ayağa kalkmadı.

Harun Reşid, ilk kez böyle bir olayla karşılaşıyordu. Bu durum kendisini ziyadesiyle rahatsız etti. Oradan ayrılıp saraya döndükten sonra o üç alim kişiyi sarayına davet etti. Onlar geldiler. Sultan huzuruna çağırdığı bu üç kişiyi ayakta tutarak sordu:

“Niçin beni gördüğünüz halde ayağa kalkmadınız?”

İçlerinden en yaşlısı cevap verdi:

“Siz o bilim meclisine halife olarak, bir ilim erbabı olarak gelmediniz. Dünya saltanının sultanı olarak geldiniz. Biz ise orada ilim üzerine konuşuyorduk. İlim ve alim hiçbir dünya kuvvetinin ve kudretinin önünde ayağa kalkmaz. İlimin izzetine bu yakışmaz. Size düşen ise ilmi önünüzde ayağa dikerek, adanıza leke düşürmemektir”

Not: Abbasiler 750 yılından 1258 yılına kadar Irak’ta, 1261 yılından 1571’e kadar Mısır’da halifelik eden sülaledir. Tarihin sayfalarını karıştırarak Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim 1571 yılında Mısır’ı alarak aynı zamanda halifeliği Osmanlı padişahlarına teslim etmişlerdir. 1571 Mercidabık Savaşı…

DEZENFEKTAN UYARISI

Mikrobiyoloji uzmanları, koronavirüsün dış mekanlarda uzun süre yaşayamadığını ve dış mekanlarda yapılan kimyasalların toksin özelliği olduğunu ve bunun da çevre, doğa ve insan hayvan sağlığı birlikte bitkilere de zararı olabileceğini söylediler. Açık alanlarda çok fazla kimyasal madde kullanılarak temizlik yapılması yerine sabun, deterjan ve seyreltilmiş çamaşır suyunun uygun dozlarda kullanılmasına salık veriyorlar.

Kullanılan kimyasal maddeler sonucunda milyonlarca arının yok olduğunu da hatırlayalım.

VİRÜS CİNSEL YOLLA BULAŞABİLİRMİŞ

Koronavirüs salgını ortaya çıktığı Çin’deki Shanghai Şehir Hastanesi’nde araştırma yapan doktorlar, sperm üzerinde Covid19 tespit etmişler. Virüsün cinsel yolla da bulaşabildiği öne sürüldü. Eğer gelecekte yapılacak araştırmalarda cinsel yolla bulaştığı ortaya çıkarsa bunu önlemek için daha dikkatli olmak gerekirmiş. Bu kadar tüm erkeklere yeter. Dikkat…

KAHKAHA ATMAK NE İŞE YARIYOR?

Tansiyonu düşürüyor ve dengeliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Pozitif duyguları öne çıkarıyor.

Ağızda anti bakterileri artırıyor.

Pozitif kimyasal maddeler artış gösteriyor.

Yaralar daha çabuk kapanıyor.

GALİLE

Kulaklarının büyüklüğü ile ünle Galile’ye hasımlarından biri: “Efendim” demiş. “Kulaklarınız bir insan için biraz büyük değil mi?”

Galile, “Doğru” demiş. “Benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?”

BERNARD SHAW –CHURCHİLL

Bernard Shaw ile Churchill hiç geçinemez ve sık sık birbirlerini iğnelermiş. Shaw bir oyunun ilk gecesinde Churcill’i davet etmiş ve davetiyeye bir pusula iliştirmiş. “Size iki kişilik davetiye gönderiyorum. Bir dostunuzu alıp gelebilirsiniz. Tabi dostunuz varsa”

Churcill hemen cevap göndermiş:

“Maalesef o gece başka bir yere söz verdiğim için oyununuzu seyretmeye gelemeyeceğim. İkinci gece gelebilirim. Tabi oyununuz ikinci gece de oynarsa.”

Bu yazı 407 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter