30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
BUNLAR DA GEÇER
Yazı Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi 07:19

 Virüs salgınından dolayı endişe dolu günler geçirmekteyiz. Bilim kurulunun önerilerini hayata geçirmek önceliğimiz olmalı. Evde kaldığımız bu zorlu günlerinde üstesinden mutlaka geleceğiz. Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir unsur, moralimizi her zaman yüksekte tutmalıyız. İnsanlar tarih boyunca birçok felaketler yaşamış, sonunda mutluluğa ulaşmışlardır.

“Hastalar,
Kardeşlerim İyileşeceksiniz.
Ağrılar, sızılar dinecek
Yumuşak, ılık.
Bir yaz akşamı gibi inecek
Ağır, yeşil dalların ardından rahatlık.
Hastalar, kardeşlerim,
Biraz daha sabır, biraz daha inat.”
Nazım Hikmet, 1918 yılında gerçekleşmiş olan İspanyol gribi salgınında yazdığı bu dizelerinde insanlara moral vermiş, kalplerinin mutluluk ile dolmasını sağlamıştır. 

 Friedrich Hölderin 1770 yılında dünyaya gelmiş Alman bir şairdir. Romantizmin en önemli temsilcilerinden biridir. Sevdiği kadının öldüğünü duyunca akıl sağlığını yitirir. Daha sonra bakılması için marangoz bir aileye teslim edilir. Delilik ile dâhilik arasında ince bir çizgi vardır. Hölderin bunun açık bir örneğidir. Bırakın birilerine saldırmayı kapatıldığı odada otuz altı yıl boyunca kitap okur, piyano çalar, şiir yazar. Bin üç yüz sayfa şiir yazdığı söylenir. Akıl sağlığını kaybetti diye kapatıldığı odada Sophokles’in trajedilerini Almanca’ya çevirir. Öldükten sonra incelenen çevirilerde tek bir kelime ve dil bilgisi hatası bile yoktur.
Giovanni Boccaccio dünya edebiyatının ilk hikâyecisidir. Ünlü eseri Decameron ise ilk hikâyedir. 1348 yılında İtalya'da büyük bir Veba salgını ortaya çıkar. İnsanlar evlerinden dışarı çıkamazlar. Nüfusun %75'i ölür. Boccaccio ünlü eserini, salgından dolayı evden çıkamadığı bu yıllarda yazar.
1665 yılında Londra nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümüne sebep olan 'Büyük Veba Salgını' yaşandığında Isaac Newton Cambridge Üniversitesi’nin Trinity Koleji'nde henüz yirmili yaşlarında bir öğrenciydi. Herkes gibi o da sokağa çıkamıyordu. Fakat Newton bu karantina günlerini tarihe geçecek şekilde değerlendirdi. Evrensel kütle çekim yasasını ve hareket yasalarını formülleştirdi.
 Salgına karşı önlem amacıyla evde kaldığımız bu günleri zamanında iyi değerlendiren yazar ve bilim insanlarını okudukça Tarkovski'nin şu sözü daha çok anlam kazanıyor; "Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.”
1945'te Hiroşima'ya atom bombası atıldıktan sonra yeniden çiçek açan ilk bitki zakkumdu. O yüzden Zakkum Hiroşima kentinin resmi bitkisidir. Karamsarlık, neşeye göre daha çok bulaşıcıdır. Karamsar olmayalım. Her şey geçecek. Bu günler kötü birer anı olarak kalacak. “Yok, öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.” Nazım Hikmet

 

Bu yazı 1084 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞAMIN  ANAHTARI
» KOMŞULUK
» OKUMANIN GETİRDİKLERİ  
» ÇOCUKLAR
» SARILMANIN GÜZELLİĞİ  
» ORMANLARIMIZ
» SEVGİDEN YOKSUN  
» HAYAT EN GÜZEL SERVETTİR
» SEVGİ ÖNCE EMEK İSTER
» KALECİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter