30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ GÖNÜLDEN SEVMEK BOŞMUŞ
Yazı Tarihi: 20 Mart 2020 Cuma 06:32

Masalların başında sözcüklerin ses benzerliğinden yararlanılarak söylenen yarı anlamlı, yarı anlamsız söz dizileri vardır. Bunlara “tekerleme” denir.

İp koptu, beşik devrildi. Anam kaptı maşayı, babam kaptı meşeyi, döndürdüler dört köşeyi

Bir varmış; bir yokmuş Evvel zaman içinde Kalbur saman içinde Develer tellal iken Pireler berber iken Ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallarken…

Yazımın girişi bu, belli bir yaş üzeri birçoğumuz bu tekerlemeleri bilir. MASAL başlangıcıdır. Başlangıç yapıldıktan sonra uyutmak istediklerine aklına geldiği gibi güzel bir şeyler anlatırlar ve uyuturlar. Masallar güzeldir çünkü çocukları uyutmak için onların istedikleri beğendikleri sözcükleri ve kelimeleri seçerler. Tabi zaman geçtikçe masallar yerini gerçeklere bırakır, küçükler büyümüş, gözleri açılmıştır.

Bugün içimden böyle bir şey yazmak geldi. Eskilere gittim. Belki bu tekerlemeyi, başlıktaki yazıyı sizlere de hatırlatmış ve düşündürmüşümdür azıcık.

Federasyon ben bu yazıyı yazana kadar maçları ertelemedi. Sadece seyircisiz oynatma kararı aldı. Bu bence doğru değil hem bas bas bağırıyorlar kalabalık oluşturmayın birbirinize en az 1 metre mesafede durun diye hem de en az 15-20 kişiyi daracık soyunma odalarında bir araya getiriyorlar. Hem de saatlerce belki içinizden nasıl saatlerce diyeceksiniz. Evet maç öncesi odaya girip takım açıklanması, nasıl nerede kim kiminle oynayacağı anlatılır, takım açıklanır, yedekler odada beklerken sahaya çıkacak takım ısınmaya çıkar daha sonra terli bir şekilde soyunma odasına gelir kıyafet değiştirir maça çıkar, yedek kulübesinde hava soğuksa daha sonra oyuna girecek oyuncular üşümemek için birbirlerine sokulurlar, oyundan çıkan oyuncu gelir terli bir şekilde onların yanına oturur, maç anında devamlı ikili mücadeleler vardır, futbolcular birbirleri ile mücadele halindedir. Birbirlerine çalımı uzak mesafeden atmaz, yanıma yaklaşma diyemez. Bu nasıl bir düşüncedir. Ülkemizdeki tüm maçların seyircisiz oynatılması değil doğrusu ileri bir tarihe ertelenmesidir. Umarım ertelenir.

SAL Liginde bu haftaki maçlar normal tabii iki takımın sürpriz yapmaması haricinde, çünkü futbol sürprizlere gebedir.

SAL LİGİ

Süper Amatör Lig’de mücadele büyük bir yarışa dönüştü Babaeskispor kaçıyor Kavaklıspor kovalıyor. Sondan bir önceki haftaya girdiğimizde 1 puanla Babaeskispor yarışı önde götürüyor. Her iki takımın da kalan iki maçlarına baktığımızda çok büyük bir sürpriz olmazsa Babaeskispor ligi göğüsleyecek gibi görünüyor.

1.AMATÖR KÜME PLAY-OFF

1.Amatör Küme Play-Off müsabakaları yarı Finalinde Nadırlı Gençlikspor Emirspor’u 4-1, Ovacık Gençlikspor da Hamitabatspor’u çekişmeli geçen bir müsabaka sonunda 3-2 yenerek Finale adını yazdıran takımlar oldular. Evet finalin adı Nadırlı Gençlikspor-Ovacık Gençlikspor, iki takımdan biri önümüzdeki yıl SAL Liginde mücadele edecek.

2.AMATÖR KÜME

A-Grubunda Osmancık Gençlikspor ve Kofçaz Serhatspor 4.haftaya girilirken 7 şer puanla sıralanmış durumda ama daha çok erken sıralamalar her hafta değişebilir.

B-Grubunda ise Aragones’in (Necati KAYHAN’ın) takımı Kuştepespor 3.hafta sonunda liderliğe oturdu. Bu grupta Kuştepespor’un maçları seyredilir. Bu Grupta eğer erteleme olmazsa Aragones’in takımı Kuştepespor-Eskitaşlı spor maçı Kuştepespor açısından seyredilmeye değer diye düşünüyorum.

C-Grubunda ise geçtiğimiz haftayı BAY olarak geçiren Yıldızlar takımı Özerspor ise kendisini takip eden Çiftlikköyspor ile karşılaşacak. Yani bu hafta seyredilecek güzel maçlar var. Özerspor oyuncuları daha önce de yazdığım gibi futbol cambazları takımı hepsi birbirinden yetenekli futbolcular. ANCAK; sakın ola ki hakemlerle, rakip oyuncularla oynamaya kalkmasınlar, çok yetenekliler işleri futbol oynamak olsun topla oynamak olsun Hakem ve rakiple değil, çünkü onların Hakem ve rakiple oynamalarına gerek yok. Yetenekliler cambazlar bir de yeteneklerini takım oyununa çevirirlerse karşılarında kimse duramaz ve farklı bir şekilde ligi önde göğüsleyebilirler, ama rakiple hakemle ve kişisel olarak oynamaya kalkarlarsa bu düşüncem zamanla değişebilir. Seyredin derim Özerspor’u, seyredin derim futbol cambazlarını.

Bu grupta Özerspor’u zorlayacak takım Çiftlikköyspor ve Lüleburgaz Atletik olacaktır diye düşünüyorum.

*"Ya susmak ya da suskunluktan daha kıymetli bir söz söylemek gerekir." – Pisagor

*“Paranla şeref kazanma, şerefinle para kazan ki; paran bittiğinde, şerefin de bitmesin.” – Nicanor Parra

*İnsanlar seninle konuşmayı bıraktığında, arkandan konuşmaya başlarlar. -Pablo Neruda

 

 

Bu yazı 2538 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» VEFAT
» ZAMAN TÜNELİ
» BALKON-BAHÇE ZEVKİ
» GÜZELLİKLER
» KORONA
» KUPA HİKAYESİ-3
» KUPA HİKAYESİ-2
» VEFAT
» -20 ve 65+ ile arada kalanlar
» EVLERDE GEÇEN ZAMANLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter