30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ! GEÇİLEMEZDİ!
Yazı Tarihi: 19 Mart 2020 Perşembe 09:18

3 Kasım 1914 – 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazında cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu yarımadasında, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

Öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır. Bu durumuyla dünya harp tarihlerine geçmiş ve Türk tarihine de altın harflerle yazılıp Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur. Bu zaferler, büyük Türk Ulusuna Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Mustafa Kemal’in Anafartalar da parlayan yıldızını 18 Martın şafağı aydınlatmış, bu zafer, Türk’e, öz benliğini ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş, Türk bağımsızlık savaşının temelleri Çanakkale’nin sularında ve Conk Bayırı’nda atılmıştır.

Çanakkale Geçilmez… Geçilemezdi!

Dünya tarihinde “ben size savaşmayı değil; ölmeyi emrediyorum” emrini verecek ne  komutan ne de bu emre uyacak  başka bir asker vardır.

57. tümen… Şahadet şerbetini içmelerine belki de sayılı saatler kala, derede çamaşırlarını yıkayan ve sebebini soran komutanına da: “Allah’ın huzuruna kirli esvap ile mi çıkayım?” diyen bu tümen, imanın ve teslimiyetin insana dönüşmüş halidir.

Seyit onbaşı… 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak  namluya süren, ateşleyip İngiliz zırhlısını vurarak Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren yüce gönüllü kahraman..

Ey onbeşli onbeşli ağıtıyla cepheye yollanan bıyığı yeni terlemiş  on beş yaşındaki delikanlılar, yavrusunu kınalayıp “Haydi oğul, haydi git! Ya gazi ol, ya şehit!” diyen yavrusunu vatan uğruna feda eden fedakar cefakar analar…

Kanlısırt... İçinde yüz tıbbiyelinin de bulunduğu dokuz bin asker sadece o gece ve orada şehit olmuştur. Bu yüzden adına Kanlısırt denilmiştir.

Çanakkale Geçilmez… Geçilemezdi!

Mehmet Akif Ersoy’un  Çanakkale savaşı şiirinde olduğu gibi;

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya

Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

…….

Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk;

Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.

Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ…

Hani, tâ’ûna da zuldür bu rezil istilâ!

……

Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun.

Tüm dünyaya Türklerin eğilmeyeceğini gösterdiğimiz büyük zaferin eşsiz komutanı, Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını  aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi manevi huzurlarında saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 

Bu yazı 2521 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
» CUMHURİYET   VAROLMA  YENİDEN DİRİLİŞ
» ORMANDA YANGIN VAR
» BENİ ANLAMIYORLAR   
» HAYATIMIZDAKİ ÖYKÜLER
»  ÜRETEN İNSAN OLMAK
» KÖTÜLÜK İYİYİ KOVAR MI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter