30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
Yazı Tarihi: 17 Mart 2020 Salı 07:43

 Yaşamımızda birçok zorluklarla mücadele eder, çoğunda hayatın çok dik dönemeçli, virajlı yollarını bahane edip uğraş vermekten vazgeçeriz. Yapabileceğimiz birçok şeyi sudan sebeplerle erteleriz. İnsanlık tarihi yılmadan mücadele veren, hedefine ulaşmak için her türlü güçlüğün üstesinden gelen kahramanlarla dolu. Öyle ki bunları yaparken kendisini değil, insanlığı düşünmüşlerdir. Örneğin Bilim İnsanı Jonas Salk bunlardan birisi. Onu özel kılan ise şu; 1955 yılında, çocuk felci aşısını buldu. Bir karar vermesi gerekiyordu. Ya patentini alıp çok zengin olacak, ya da patentini almadan insanlığın hizmetine sunacaktı. Böylelikle birçok insan, aşıya daha ucuza ulaşıp bu hastalıktan kurtulacaktı. Patent almadı. Parasal kaybı 5 milyar dolar civarındaydı. Fakat kazancı ise ölümünden sonra bile hâlâ onu anlatan, saygı duyan milyonlarca insan olmuştur.

“Dünya böylesine güzel  / olur muydu yine  / diplomasını çerçeveleyip  /para kazanma derdine düşseydi Dr. Che...” Sunay Akın’ın bu dizeleri de emperyalistleri Küba’dan kovan, Dünya’da bağımsızlık ateşinin alevlenmesinde yol gösteren Dr.Che Guevara’nın yaşamı karşılığı yaptığı fedakârlıkları anlatmaktadır. Kendisine teklif edilen sağlık bakanlığını ret etmiş, ezilen insanların bağımsızlığı için yaşamını adamıştır. Bu ay anacağımız Çanakkale Savaşı’nda Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane öğrencilerinin tamamı Çanakkale’de şehit oldular, doktor olamadılar. Bu güzel Ülkemizi bizlere kazandıran Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tıp Bayramı neden 14 Mart’ta kutlanır biliyor musunuz? İstanbul’u işgal eden emperyalistlere karşı tıp öğrencileri, 14 Mart 1919 günü bir gösteriyle direniş başlatmışlardır. Tıp Bayramı, tıp meslek mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihte yerini almıştır.

 Ömrünü ekranda değil hasta başında geçirmeyi göze alan, ticareti değil insan hayatını önceleyen, Nazım'ın da dediği gibi "...adını bile bilmediği insanlar için" ömür veren hekimlerin değerini her zaman bilmeli, saygı göstermeliyiz. Çin’de saklanmaya çalışılan corona virüsünü ilk defa topluma açıklama cesaretinde bulunan Dr. Li’yi unutmamalıyız. Bu hastalıktan yaşamını kaybeden Dr. Li’yi, ülkesi ve tüm dünya için doğru olanı, cesaret gerektireni yapan doktorun adını her zaman hatırlamalıyız. Tüm sağlık çalışanları Ülkeleri ve Dünya’ da fark yaratacak bir anda olduklarında, O’nun yaptığının aynısını yapmak için cesaretlendirilmelidir. Bizlere “İnsanlarla konuşurken 1 metreden fazla yaklaşmayın” diyorlar; fakat görüyoruz ki hasta olduğumuzda bizim başımızdan ayrılmayan yine onlar. Hakarete, saldırıya uğruyorlar, yine yanımızda olan, çalışmaya devam eden hep sağlık çalışanlarımız. Bakın corona virüs salgınında İtalya’ da emekli doktorlar göreve çağırıldı. Hepsi koşarak geldiler. Geçmiş yıllarda ebola virüsünün bulaştığı sağlık çalışanı sayısı, normal popülasyonun tam 100 katı idi. CoVid-19 ‘un da Çin’de hasta ettiği 80.000 kişiden 4.000’i sağlık çalışanıdır. Onlar bizleri iyi etmeğe çalışırken hasta oluyorlar, ölüyorlar. Tüm sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 634 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞAMIN  ANAHTARI
» KOMŞULUK
» OKUMANIN GETİRDİKLERİ  
» ÇOCUKLAR
» SARILMANIN GÜZELLİĞİ  
» ORMANLARIMIZ
» SEVGİDEN YOKSUN  
» HAYAT EN GÜZEL SERVETTİR
» SEVGİ ÖNCE EMEK İSTER
» KALECİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter