30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
Yazı Tarihi: 14 Mart 2020 Cumartesi 07:30

 Hızla kirlenen Dünya’mızı zor günlerin beklediğini ve alınması gereken önlemler konusunda zamanın çok daraldığını biliyoruz. Batı bilim adamlarının uyarısında, ozon tabakasındaki delik nedeniyle güneşlenmenin yasaklandığı ülke sayısının yediye çıktığını öğreniyoruz. Bu kötü durumlar sadece bu kadar değil. Doğadaki canlı türlerinin %70’nin artık olmadığı, Afrika’da her gün üç bin çocuğun sıtmadan öldüğü, yedi milyon çiftçinin kanser ve bulaşıcı hastalıktan öldüğü için kıtlık başladığı, kuzey yarıkürede 2000 yıl önce ölçülen en yüksek sıcaklık sınırının bile aşıldığını, birkaç yıl içinde buzulların eriyeceğini korkarak öğreniyoruz. Sadece elde edeceği kazancı düşünen, daha çok kar için çevreyi düşünmeyen, yaşadığı çevreyi yok eden bir yaşam biçimiyle karşı karşıyayız. Bizde güneşe karşı koruyucu önlemlere değer verilmiyor. Avustralya’da güneşten koruyucu kremleri halka bedava dağıtıyorlar. Dünya’nın taşıyabileceği belirli bir yük var. Daha fazla kazanma hırsı doğal kaynakları, doğal yaşamı tehdit ediyor. Küresel ısınmayla birlikte deniz seviyesindeki değişme sonucu okyanus akıntıları da değişiyor, balık yatakları ölüyor. Peru’da sıcak su akıntısı ortaya çıktığı zaman 10 milyon ton, hamsiye benzeyen balık ölüyor. Eskiden çocukluğumda Edirne Bayırından Lüleburgaz’a baktığımda yeşillik gözlerimizi doyururdu. Bu güzellikler nasıl yok oldu. Çocukluğum yemyeşil bir Lüleburgaz’da geçti. Çocuğum ise beton yığınlarıyla kaplı bir ortamda yetişti. Acaba hangimiz daha şanslıyız? Çevreye karşı toplumsal duyarlılıkta yeterli derecede değil. İnsanlarımız küresel ısınma konusunu, hemen etkisi görülmediği için önemsemiyor. Bir zamanlar ciğerlerimizi kirleten sigarada fazla önemsenmiyordu. Sağlığa zararlı mı değil mi. Yurdumuzda yılda 100 bin kişiye yakın insan sigaradan ölüyor.

 Yerkürede karaların sıcaklığı 12.000 yıldan bu yana en yüksek seviyeye erişti. Üstelik bu sıcaklık artışı son 30 yıl içinde çok hızlandı. Sadece Kuzey Kutbu'nda, Türkiye'nin yüzölçümü kadar buzul erimesiyle karşılaşıldı. Kuraklık nedeniyle, şimdiden Kenya ve Somali'de 4 milyondan fazla insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Geçen yıllarda İngiltere’de son yüzyılın en kurak yazı yaşandı. Fransa'da da sıcaklıktan 110 kişi öldü. Bu yaz, Çin'de kuraklık nedeniyle 20 milyon kişi içme suyundan mahrum kaldı; 2.7 milyon hektar alanda tarım faaliyetleri durdu.
Önümüzdeki 40 yılda şu gelişmelerin yaşanması bekleniyor:

  Salgın hastalıklar artacak.

  Tıbbın haberdar bile olmadığı yeni hastalıklar ortaya çıkacak.

  İçme suyu kaynakları azalacak.

  Besin üretimi düşecek. Balık ve canlı hayvan sayısı ve kalitesi azalacak.

  İnsanların eklem ve sinirlerinde iltihaplanma, cilt dökülmeleri görülecek.

  Kene ısırığına bağlı beyin iltihapları artacak.

  Bitkilerin polen üretme dönemi uzayacağı için, alerji ve astımlarda artma görülecek.

  Ilık ve nemli hava, veba bakterisinin yayılmasını mümkün kılacak.

  Kutup ayılarının çoğu açlıktan ölecek veya sularda boğulacak.

  Deniz dibindeki mercanların % 75'i yok olacak. Mercanlarda yaşayan organizmalar da yok olacak.

  Tırtıllar daha erken ölecek, böylece göçmen kuşlar üreme döneminde yem bulamayacak.

 Dünya’mızda giderek artan salgın hastalıklar tüm insanlığı tedirgin etmektedir. Bu hastalıların en büyük nedeni insanların acımasızca doğayı yok etmeleridir. Doğal yaşam alanları yok oldukça birçok hayvan şehirlere sığınmıştır. Örneğin Ebola virüsü bilindiği gibi tüm insanlığı tehdit etmişti. Bu virüs özellikle 2017 yapılan bir araştırmayla ormansızlaştırılan Afrika’da görülmüştür. Farklı yarasa türlerinden oluşan virüslerin, bu bölgede çok fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Ormanları yok edince yarasaları çiftliklere, bahçelerimize, ağaçlarımıza asılmaya yönlendirmiş olduk. Kene düşmanları kemirgenlerde yok edince, keneler çiftlik ve kesim hayvanlarına yöneldi. Böylece yaban dünyanın hastalıkları şehirlere transfer edilmiş oldu.

Bu yazı 870 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞAMIN  ANAHTARI
» KOMŞULUK
» OKUMANIN GETİRDİKLERİ  
» ÇOCUKLAR
» SARILMANIN GÜZELLİĞİ  
» ORMANLARIMIZ
» SEVGİDEN YOKSUN  
» HAYAT EN GÜZEL SERVETTİR
» SEVGİ ÖNCE EMEK İSTER
» KALECİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter