30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
"HADİ GÜLÜMSE"
Yazı Tarihi: 12 Mart 2020 Perşembe 07:36

Gülümsemek, içimizden geldiği gibi gülmek, tüm olumsuzluklara karşın gülebilmek ne muhteşem bir duygu! Bu bizim insan yüzümüz, insancıl yüzümüzdür!

Fakat Çevremize baktığımız zaman insanların gülmediğini çok rahat görebiliyoruz ve bunun sayısız gerekçelerini öne sürebiliriz.

Ülkemizde yaşanan ekonomik iktidarsızlık, işsizlik veya sevmediğimiz bir işimiz, hastalıkla mücadele, çevremizle sorunlarımız, yaşantımızı karartan bedensel özürlerimiz bulunabilir. Daha da ötesi, yaşamla olan bağlarımız zayıflamış, kimi umutlarımızı da yitirmiş olabiliriz. Hangimizin bir sorunu yok ki? Bir dokunsak! “Bir dokun bin ah işit”…

Bilim insanları gülmenin insan vücuduna hem ruhsal hem fiziksel olarak çok faydalı olduğunu söylüyorlar, vücudumuza ilaç etkisi yapıyormuş, strese dayalı birçok hastalığa iyi geliyormuş…

Aslında yüzümüzün bu gülen aydınlığı, bizim güçlülüğümüzdür! Çevremize karşı, kendimize karşı, yaşama karşı... Gülümsediğimiz sürece güçlüyüz! Böylece korkularımızı, kuşkularımızı bastırabiliyoruz. Ayrıca gülen bir yüz, umut doludur. Bu umuttan kişinin kendi kadar, çevresi de yeterince payını alır. Biz, gülen bir yüz karşısında ne kadar kırgın kalabiliriz? Kavga etmek için karşı karşıya geldiğimiz bir insanın gülümseyişi, hiddetimizi yumuşatmaz mı?

 Bir gülümsemeyle, nasıl köprüler kurabiliyoruz?

Sevgiye giden yolun başlangıcında, kavgaların, kırgınlıkların aşılmasında, yeni iş olanaklarının kurulmasında, arkadaşlık ve dostlukların pekiştirilmesinde ilk kıvılcımlar birer gülümseyiş değil midir?

Biliyorum, her zaman içten değil gülümsememiz; bazen incelikten oluyor, bazen zorunluluktan, bazen de çaresizlikten! Koşullar, toplumdaki yerimiz, belki de çıkarlarımız bunu gerektiriyor. Kendimizi zorluyoruz. Olsun!  Bedenimizi kuşatan olumsuzlukları, olumluya çevirebilmek için yüzümüzde tebessüm hep var olsun. Bazen en büyük iyiliktir. Tebessüm etmek hem kendimizi hem tebessüm ettiğimizi hayata bağlar.

Hep birlikte gülümseyelim,gülümsetelim...

Sevgiyle kalın.

 

Bu yazı 1323 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
» CUMHURİYET   VAROLMA  YENİDEN DİRİLİŞ
» ORMANDA YANGIN VAR
» BENİ ANLAMIYORLAR   
» HAYATIMIZDAKİ ÖYKÜLER
»  ÜRETEN İNSAN OLMAK
» KÖTÜLÜK İYİYİ KOVAR MI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter