30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Borçlu Bağ-Kur’lu eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir mi?
Yazı Tarihi: 11 Mart 2020 Çarşamba 07:34

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Bilindiği üzere Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişinin genel sağlık sigortası (GSS) sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için, yapılandırılmış ve taksitlendirilmiş olanlar hariç Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 günden fazla prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bu nedenle de borcu olduğu için kendi sigortalılığından dolayı sağlık yardımı alamayan Bağ-Kur sigortalısının, sosyal güvencesi olan eşi – çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alıp alamayacağı konusu sık sık gündeme gelmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bir kişinin eşi, çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için bakmakla yükümlü olunan kişi sayılması gerekmektedir. Kanunda belirtildiği üzere bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmanın şartlarından biri de sigortalı olmamaktadır. Dolayısıyla Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişi bakmakla yükümlü olunan kişi sayılamayacağından, borcu nedeniyle sağlık yardımı alamıyor olsa bile eşi – çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alması mümkün değildir. Bunun mümkün olabilmesi için kişinin Bağ-Kur sigortalılığını sona erdirmesi, bunun için de şirket ortaklığı, vergi mükellefiyeti, ziraat odası kaydı gibi Bağ-Kur sigortalılığının dayanağının ortadan kalkması gerekmektedir. Bağ-Kur sigortalılığı sona erince kişi bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eşi – çocuğu veya ana – babası üzerinden sağlık yardımı alabilecek, Bağ-Kur sigortalılığından kalan borcu olsa bile başkası üzerinden sağlık yardımı almasına engel teşkil etmeyecektir.

Öte yandan tanınan geçici hak uyarınca, borçlu Bağ-Kur sigortalıları 2020 yılı sonuna kadar Devlete ait aile sağlığı merkezi, hastane gibi sağlık hizmet sunucuları ile Devlet üniversitelerine ait hastanelerden sağlık hizmeti alabilecekler. Ancak bu hak ilaç alımlarını kapsamadığından yani eczanelerde geçerli olmadığından, borcu olan Bağ-Kur sigortalılarının ilaç bedellerini kendileri ödeyerek alabileceklerdir.

Aynı şart sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için borcu bulunmaması gereken diğer sigortalılar için de geçerli olup, dolayısıyla bunlar da borçları nedeniyle sağlık yardımı alamıyor olsalar dahi, kendi sigortalılıkları bulunduğu için eş – çocuk veya ana – baba üzerinden sağlık yardımı almaları mümkün değildir.

Öte yandan borcu olması halinde sağlık yardımı alamayacak kişi sadece Bağ-Kur sigortalısının kendisi olmayıp, bakmakla yükümlü olduğu eş – çocuk – ana ve babası da sağlık yardımı alamayacaktır.

 

-Eş ve Çocuğu Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?-

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanların, genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilmesi için en az 30 günlük prim ödeme gün sayısı olmasının yanında, tecil ve taksitlendirilmiş olup tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır. Bu şart, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eşi, bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş üstü çocukları, bakmakla yükümlü olarak sayılan ana ya da babası) sağlık yardımı alabilmeleri için de aranmaktadır.

Ancak sigortalının 60 günden fazla borcu bulunması ve borcun taksitlendirilmemiş olması nedeniyle sağlık yardımı alamayan eş, çocuk, ana – baba için başka bir seçenek bulunmaktadır. Bu kişiler 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılmak için bulundukları yerdeki SGK Müdürlüğüne/Merkezlerine başvurabilirler.

Bu başvuru üzerine SGK ilgili kişi veya kişileri gelir testine yönlendirir. Gelir testi sonucuna göre bu kişiler prim ödemeden (yeşil kart kapsamında) veya prim ödeyerek genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilirler.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Merhaba,09.05.1969 doğumluyum. Bulgaristan göçmeniyim 13.07.1991 sigorta girişli, 18 ay askerlik ödemesini yaptım. 70 gün Bulgaristan'dan yurt dışı borçlanmasını yaptım ödedim. 9600 günden fazla prim günüm var 09.05.2020 emekli olacağım. Size sorum benim için hangisi daha avantajlı Mayıs'ta mı Haziran'da mı yoksa Temmuz'da mı emeklilik dilekçesini vermek. Bedri S.

Cevap: Bedri Bey merhaba, emekliliği hak ettiğiniz tarihte yani 9 Mayıs 2020 de emekli dilekçenizi verebilirsiniz. Haziran, Temmuz veya diğer aylarda vermeniz size bir şey kazandırmaz boşuna iki üç aylığınızdan olursunuz. İyi günler dilerim.

Bu yazı 3596 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
» TORBA YASADA SGK YAPILANDIRMA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN NELER VAR?
» KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
» Nakdi Ücret Desteği Hangi Durumlarda Kesilir
» 28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter