30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
Zordur kadın olmak…
Yazı Tarihi: 05 Mart 2020 Perşembe 07:34

Aile, iş ve sosyal hayatta kadın kimliğiyle "ben de varım!" diyebilmek. Varlığını görünür, kabul edilir, saygı duyulur kılmak.

Önce insan! Unutmayalım ki kadın veya erkek olmak değil, insan olmak önemlidir.

Bugün hayranlıkla baktığımız batı ülkelerinde de kadınlar çok büyük mücadeleler sonrası haklarına kavuşmuştur.

Kadınların en çok ezildiği ülkelerin başında Suudi Arabistan geliyor. Şeriat baskısı altında adeta bir köle gibi yaşamak zorunda kalan kadınların sosyal hayata katılımı yok denecek kadar azdır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed zamanında oysa ki kadınlar değer kazanmış, haklar elde etmişlerdir.  “Cennet, anaların ayakları altındadır” sözüyle kadınların değerini öyle güzel anlatmış ki eksiklik bu sözü anlamayanlarda ve uygulamayanlardadır.

Eski Türk topluluklarında kadınla erkek arasında bir ayırım söz konusu değildi. Türklerde aile kutsal bir topluluk olduğu için toplumun temelini aile teşkil etmekteydi. Eski Türk Devletlerinde kadınlar aile hayatında, mirasta, devlet yönetiminde hak sahibiydiler. Hakanın eşine hatun denirdi. Türk devlet idaresinde hatun da söz sahibiydi. Savaşlarda hakanın yanında yer alan hatun, devlet adamı gibi eğitilir ve yetiştirilirdi. Böylece devlet idaresi ve komşu devletler hakkında bilgi sahibi olur, gerektiğinde devlet başkanlığı yapar, elçi kabul eder ve devlet meclisine katılabilirdi.

İslâm hukukuna dayanan Osmanlı İmparatorluğunda, kadın birçok haklarını kaybetti. Hukuk bakımından iki kadın bir erkeğe eşitti. Boşanmada erkeğin: “Seni boşadım. Boş ol ” demesi ayrılmak için yeterli idi. Kadının aile içinde de bir yeri yoktu. Kadınlar hiç bir mesleğe giremezlerdi, sadece ev işleriyle uğraşırlardı.

Günümüzde  kadın olmak hâlâ çok zor… Atatürk’ün sayesinde elde ettiğimiz haklara bile zaman zaman göz dikiliyor. Kız çocuk doğurduğu için dövülen, aile içinde aşağılanan, cinsel saldırıya uğrayan, tecavüz edilen, cinsiyet ayrımına maruz kalan ve toplumda kadın cinayetleri sayısı hiç de az değil…

Yaşadığımız olumsuzluklara rağmen bizler aydın kadınlar olarak haklarımızı biliyoruz, emekçi kadınlar olarak hakkımızı uygarca arayabiliyoruz. Türkiye’de ve dünyada kadın olmanın zorluklarını biliyoruz, elimizden geldiğince bu engellerle mücadele ediyoruz. Sadece kendimiz için değil, dünyadaki bütün kadınların daha sağlıklı, daha çağdaş, daha mutlu bir şekilde yaşamaları için sürdürdüğümüz bu savaşım kadın ve erkek eşitliği dünyaya egemen olana kadar devam edecektir.

Yüce Atatürk'ün söylediği şu sözlerle noktalamak istiyorum;

“Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

 “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!” diyerek Türk kadınına hak ettiği değeri vermiştir.

Sevgiyle kalın.

 

 

Bu yazı 2324 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
» CUMHURİYET   VAROLMA  YENİDEN DİRİLİŞ
» ORMANDA YANGIN VAR
» BENİ ANLAMIYORLAR   
» HAYATIMIZDAKİ ÖYKÜLER
»  ÜRETEN İNSAN OLMAK
» KÖTÜLÜK İYİYİ KOVAR MI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter