26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Tarihe yön veren kadınlar: Jeanne D’arc La Pucelle
Yazı Tarihi: 28 Şubat 2020 Cuma 07:46

Dünya üzerindeki birçok kadın, elinin hamuruyla erkek işine karışmıştır. Başarılı bir erkeğin arkasında değil kendi başarısının önünde olan kadınlar her zaman olmuştur, var olmaya devam edeceklerdir. İşte bunlardan bir tanesi Jeanne D’arc La Pucelle.

15. yüzyılda Avrupa’da Fransa ve İngiltere arasındaki savaş iyiden iyiye kızışmıştı. “Yüzyıl Savaşları” da denen bu dönemde İngilizler Fransa’nın yönetimini ele geçirmek üzereydi. Jeanne D’arc, bu savaşlar boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'yamemleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir. Okuma yazma bile bilmeyen bu güçlü kadının Fransa’nın tarihinde rol oynaması şaşırtıcı değil mi?

On iki yaşlarında çevresine tanrı ile konuştuğunu söylemeye başladığı iddia edilir. Bu sanrılar ve gaipten seslere öyle çok inanır ki en sonunda ailesine tanrının ülkesini kurtarma görevini ona verdiğini söyler. Ve bu düşünceleri o kadar ağır basar ki en sonunda erkek kılığına girerek sarayın yolunu tutar.Krala, Tanrı’nın kendisini Fransa’yı İngilizlerin işgalinden kurtarmak ve krallık tacını geri almak için görevlendirdiğini anlatır ve kendisine bir şans verilmesi için kralı ikna eder.

Taçsız kral VII. Charles’ın, karizmasından etkilendiği bakire köylü kızına, İngilizlere karşı başka bir seçeneği olmadığı için bu olanağı verdiği sanılmaktadır. Yine de Kral’ın tüm Fransa’nın yazgısını, henüz 17 yaşında olan ve hiçbir askeri deneyimi bulunmayan bir köylü kızının ellerine teslim etmesi gerektiğine inandıran ne olmuştu? O dönem yaşayanlar, Jeanne D’arc’ın VII. Charles’a onun güvenini hemen kazanmasını sağlayan bir işaret gösterdiğini söyleyen masallar anlatır. O zamandan beri de tarihçiler, bu işaretin ne olduğunu bulmak için çaba gösteriyorlar.

Böylece işgal altındaki Fransa topraklarını İngilizlerden kurtarmak için Fransız ordusunun başına geçen Jeannette, İngilizleri yenilgiye uğratarak Orleans’daki kuşatmayı kaldırır. Bu başarısının ardından krallık tacını İngilizlere kaptırmış olan Charles’ı Reims’e götürerek 17 Temmuz 1429’da Fransa Kralı olarak taç giydirir.

Kralın taç giymesinin ardından eve geri dönmek yerine Paris’e savaşmaya geri dönen Jeanne en sonunda orada Burgonya Dükü’ne esir düşer ve on bin franklık ödül ile dük tarafından İngilizlere teslim edilir.

Engizisyon mahkemesi, sorgulanması sonrasında Jeanne d’Arc’ı on iki maddede sıralanan eylemlerden ötürü dolayı suçlu bulur.431 yılının 30 Mayıs günü Rouen kenti Saint-Sauveur Kilisesi’nin yakınlarındaki eski pazar meydanında,o zamanın cadılarına verilen ceza olan yakılma işlemi ile hayatına son verilir.

Ne kadar tanıdık! Günümüzde de biraz güçlü ve ayakları üstünde duran, kendi kararları olan başarılı kadınları güya aşağılamak için sürekli kullanılan bir deyimdir “cadı”. Düşünün ki o zamanlarda kadınların içinde bulunduğu toplumda asker olmak, erkek kıyafetleri olan pantolon giymek, savaşa gitmek toplumu delirtmiş olmalı, çok gurur verici. Üstelik bu 19 yaşındaki kız savaş kazanmış ve başarıda elde etmiştir. Erkeklerin ona delirmiş gözü ile bakmasına şaşırmadık, halen CEO olan bir kadına delirmiş gözüyle bakan bir toplumda yaşadığımızı göz önünde bulundurursak…

Karşılaştırma yaparsak, 431 yılından bu yana değişen ne? Güçlü, bağımsız ve gözü kara, başarılı her kadın halen, üzerinden 1600 yıl geçmesine rağmen birçoklarına göre cadaloz.

En sonunda Fransa’da azize ilan edilen bu dönemin cadısına sonsuz sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Son olarak, Fransa’da her sene 30 Mayıs Jeanne D’arc günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Bu yazı 887 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
» Sesimizi duyan yok…
» Cumhuriyet Kadınları
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter