26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YAĞMUR DAMARLARI ŞAHİT OLACAK
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2020 Perşembe 07:22

Şiddetli ve çok soğuk bir gecede para hırsıyla gözleri iyice dönmüş olan genç adam, en yakın arkadaşının canına kast eder. Amacı ev almaya niyet eden yakın arkadaşının cebindeki bütün parayı almaktır. Ölmek üzere olan arkadaşının son sözleri şu olur:

"Beni öldürdüğünü kimsenin görmediğini düşünüyorsun, ama gün gelecek bu yağmur damlaları şahitlik yapacak."

Adam gülerek:

"Bu yağmur damlaları mı?" der. Ve arkasına bakmadan arkadaşını ölüme terk ederek oradan uzaklaşır. Aradan yıllar geçer, ölen adamın ailesi perişandır. Adamdan yıllar boyunca ne bir iz ne de bir haber alınmamıştır. Eşi ve çocukları senelerce bir gün mutlaka gelecektir diye ümitle yolunu gözlemişlerdir. Bu arada arkadaş katili olan adamın karısı, ölen adamın karısı ve çocuklarını ziyaret ederek onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır kocasının katil olduğunu bilmeden. Bir gece, çok şiddetli bir yağmur yağar. Aynı arkadaşını öldürdüğü gece yağdığı gibi... Pencerenin önüne oturur ve yağmuru seyretmeye başlar . O gece arkadaşının söylediği sözler aklına gelir:

"Beni öldürdüğünü kimsenin görmediğini düşünüyorsun, ama gün gelecek bu yağmur damlaları şahitlik yapacak."

Adam bunları düşünürken yine gülmeye başlar. Karısı da uyanmıştır ve yanına gelir. Güldüğünü görünce neden güldüğünü sorar. Adam önce cevap veremez. Kadın tekrar sorunca yağmur damlalarına güldüğünü söyler.

Karısı şaşkınlık içinde:

"Yağmur damlalarının neyine gülüyorsun Allah aşkına?"diye sorar.

Adam cevap vermek istemez, ama karısının ısrarına dayanamayarak arkadaşını öldürdüğünü ve arkadaşının da yağmur damlalarının şahitlik yapacağını söylediğini anlatır. Karısı şaşkın ve üzgündür. Birkaç gün karısı, polise ihbar etmemek konusunda tereddüt yaşar. Ve sonunda kararını vererek polise gider ve her şeyi anlatır. Adam hapisteyken öldürdüğü arkadaşını düşünür ve yağmur damlaları aklına gelir.

"Bir gün gidersen.
Beni kaldığına" inandırarak git.
Beni ancak,
gitmediğine inanarak yaşayabilirim..."

"Kendinde aradıklarını başkasında bulanlar, aşkı bulduklarını sanırlar, Bu yüzden aşk sanmaktır. Kalıcı birşey değildir. Aşkın sadece gitmesi vardır. Ama giderken yerine çok daha büyük bir şey bırakır . SEVGİ... aşkta kafanızı karıştıran asıl şey neden aşık olmadığınız değil, neye aşık olmak istediğimizdir."

"Yolumdan dönemediğim için değil, seninle hiçbir yolda yürüyemeyeceğimi bildiğim için gidiyorum."

MUTLULUK

"Mutluluğu zaman gelir kral sofrasında bulamazken, kuru ekmeğe katık ettiğimiz bir zeytinde buluruz. Çevremizdeki yapmacık tavırlar içindeki kalabalıkta değil, duvar dibine çökmüş üşüyen yoksul bir çocuğun ürkek bakışlarının gölgelediği dudaklarında güçlükle duyumsanan gülümseyişinizde yaşarız. Bize sıkı sıkı sarılıp yapmacık sevgi gösterilerinde bulunulmasında değil, kısa ve ani bir saç okşamasında karşılarız. Balıkçı tezgahını süsleyen büyük nadide ve pahalı balıklarda değil, bin bir oltamıza takılan küçük bir izmaritte buluruz. Çok zengin amcamızın, havuzlu köşkünde değil, güler yüzlü dayımızın tek katlı gecekondusunda buluruz. yapmacık tavırların egemen olduğu bi baloda değil, bir arkadaşımızın köyünde, sünnet olan kardeşinin düğününde buluruz."

 

 

Bu yazı 958 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» LÜLEBURGAZSPOR NE YAPACAK?
» ÖRNEK TALEBE
» ÇÖP VERENE ERİK
» SATICI GİREMEZ
» YARDIMLAŞMAYA BAŞLAYIN!
» KARDEŞ
» DEPREMLER ART ARDA GELİYOR!
» GERÇEĞİN KAÇ YÜZÜ VAR?
» YENİ YIL GEÇTİ AMA!
» İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter