14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
Yazı Tarihi: 26 Şubat 2020 Çarşamba 07:57

Engelliler için vergi indirimi gelir vergi mevzuatımızda düzenlenmiş pozitif ayrımcılık niteliğindeki özel bir düzenlemedir. Kanunda “Sakatlık İndirimi” olarak geçen özürlülere yönelik gelir vergisi indirimi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. Maddesinde düzenlemiştir.

Bu haktan; İşçi veya memur olarak çalışanlar veya bunların bakmakla yükümlü engelli yakını olanlar, serbest meslek erbabı olan veya bakmakla mükellef engelli yakını olanlar, basit usulde vergilendirilen tüccar, esnaf, zanaatkâr ve benzeri gelir vergisi mükellefi kişiler yararlanabilmektedir.

 

Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Özürlü Hizmet Erbabı İçin;

   – Dilekçe,
   – Fotoğraf,
   – Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,
   – Nüfus cüzdanı aslı

 

Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Özürlü Kişilerin Müracaatlarında;

   – Dilekçe,
   – Nüfus cüzdanı asılları,
   – Özürlüye ait fotoğraf,
   – Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,
   – Özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belge
   – Hizmet erbabının fotoğrafı.

 

Bağ-Kur Sigortalısı Vergi İndirim Belgesi Alamaz

Vergi indirim belgesini sadece SSK sigortalısı ile devlet memurları yani ücret geliri elde edenler alabilir. Bağ-Kur sigortalılarına vergi indirim belgesi verilmez. Ancak, Bağ-Kur şartlarından emekli olacak engellilere de kolay emeklilik hakkı tanınmıştır.

Bağ-Kur’lular Çalışma Gücünde Kayıp Oranı:

  • %60 ve daha çok olanlar : 15 yıl 3960 gün
  • %50 -%59 arası olanlar : 16 yıl, 4320 gün
  • %40 -%49 arası olanlar : 18 yıl, 4680 gün

 

Vergi İndirimi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

İndirimden yararlanmak isteyen gelir vergisi mükelleflerinin yukarıda sayılan belgeler ile nüfus cüzdanı örneği ve işyerinden çalıştığına dair belge ile birlikte çalıştıkları ilin defterdarlığına veya ilçelerde vergi dairesi müdürlüğü veya mal müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. İl merkezleri dışında çalışanların başvuru ve sevk iş merkezlerinin bulunduğu yer vergi dairesince yapılması gerekmektedir.
Vergi Daireleri veya Başkanlıklarına başvuran özürlülerden Sağlık Kurulu Raporu bulunmayan hizmet erbapları dilekçelerinde belirttikleri sağlık kuruluşlarına sevk edilecekler. Sağlık Kurulu 28.04.1981 tarih ve 17324 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tespit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun hazırlanan raporu, ilgili vergi dairesine gönderecektir.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

SORU: 03.02.1961 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.06 1990 olup 4498 gün prim ödemem var. Primlerimi geri almak istiyorum. Nasıl primlerimi geri alabilirim.

CEVAP:  Sevgili okurum, emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri prim, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendilerine iade edilmektedir. Yaş haddinden emekli olmak için aranan 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan prim iadesi alamazsınız. Bundan sonra prim ödemeseniz de 60 yaşınızı dolduracağınız 3 Şubat 2021’de emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 01.01.1973 doğumluyum. SSK giriş tarihim 15 Mayıs 1988 olup 6890 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap:  Emekli olmak için 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 01.01.2023 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 2 Nisan 1980 doğumluyum. Staj sigortamın başlangıç tarihi 10 Eylül 1998.Fiilen işe başlama tarihim 10 Eylül 1999 olup 3436 gün prim ödemem var. Buna göre benim 3600 günden emekli olma şansım var mı? Ayrıca normal bir şekilde ne zaman emekli olabilirim? Ali H.

Cevap: 3600 günden emekli olma şansınızı maalesef 2 gün ile kaybetmişsiniz. Emekli olmak için, 7000 gün ve 60 yaşa tabisiniz. Ayrıca 25 yıl, 4500 gün şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte de emekli olmanız da mümkün.

 

 

 

Bu yazı 2696 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Az Tehlikeli İşyerlerinde Hekim ve Uzman Çalıştırma Yükümlülüğü Başladı
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter