08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
BABAM SEYREDİYOR! (2)
Yazı Tarihi: 26 Şubat 2020 Çarşamba 07:54

Dünden devam:

Hocasının yanına giden genç:

- Lütfen izin verin oynayayım.

Hocası önce onu duymamış gibi davrandı. Böylesine zor bir eleme maçında takımın en kötü oyuncusunu sahaya çıkarmasına imkan olmadığını düşünüyordu. Ama genç o kadar ısrar etti ki sonunda ona acıyan hocası razı geldi.

- Pekala, oyuna girebilirsin.

Gencin oyuna girmesinin üzerinden çok geçmemişti ki hem hoca, hem oyuncular hem de maçı izleyenler gözlerine inanamadılar. Daha önce hiç oynamamış olan bu meçhul ufaklığın her hareketi harika, attığı her pas isabetliydi. Karşı takımın oyuncuları onu durduramıyordu. Koşuyor, pas veriyor, savunmaya yardım ediyor ve maçın yıldızı olarak parlıyordu. Sonunda, gencin takımı aradaki farkı kapattı, nihayet atılan bir golle de beraberliği yakaladı. Ve son saniyelerde ufaklık topu tek başına sürükleyip herkesi geçti ve galibiyet golünü attı. Maç bitmişti. Okulun taraftaları sevinç çığlıkları atıyor, arkadaşları onu omuzlarda taşıyordu.

Seyirciler tribünleri terk ederken, oyuncular duşlarını alıp soyunma odasını boşalttıktan sonra, takımın hocası, gencin köşesinde tek başına sessizce oturduğunu fark etti. Yanına gidip;

“Evlat, inanamıyorum. Bugün bir harikaydın” dedi. “Sanane oldu, bunu nasıl yaptın, anlat bana”

Genç hocasına baktı, gözlerine yaşlar doldu ve şöyle dedi:

“Babamın öldüğünü biliyorsunuz. Peki, onun gözlerinin görmediğini biliyor muydunuz?” Delikanlı zorlukla yutkundu, gülümsemeye çalıştı: “Babam bütün maçlarıma geldi. Çünkü görmediği halde beni desteklemek istiyordu. Ve ilk defa bugün beni oynarken görebilirdi. Ben de bu fırsatı kullanmak için oynayabileceğimi ona göstermek istedim.”

İHTİYAR KAHRAMAN

Temaşvar Kalesi’nin müdafaası vazifesini Koca Cafer Paşa’ya vermişlerdi. Bu kale tam 5 yıl boyunca düşmanlar tarafından kuşatma altında tutuldu. İçeriye gıdım yardım bırakılmıyordu. Açlık ve kıtlık, kale halkını yiyip bitirmişti adeta.

Kuşatma günlerinden birinde, kale kapılarına bir elçi yaklaştı. Elçiye zeval olmaz, içeri aldılar.

Elçi, düşman komutanından bir mektup getirmişti. Mektupta, kalenin derhal teslim edilmesi isteniyordu. Cafer Paşa, mektubun okunmasından sonra, askerlerin yediği ekmekten bir somun getirilmesini emretti.

Getirdiler. Bu rengi çamura benzeyen kara bir ekmekti.

Paşa, elçiye ekmeği gösterdi:

“Bak” dedi. “Yediğimiz ekmek işte budur! Biz burada pek çok sıkıntılar içindeyiz. Fakat sizin benden istediğiniz kaleyi sizlere veremem. Çünkü kale benim malım değil. Kale milletindir. Bizim vazifemiz ise, onu sonuna kadar müdafaa etmektir. Eğer bu kaleyi illa da almak istiyorsanız, kumandanınıza bir teklifim var.”

Cafer Paşa ayağa kalktı. Yaşlı bir adamdı. Birkaç adım atınca, aynı zamanda topal olduğu da ortaya çıktı.

Sözlerine devam etti:

“Gördüğün gibi, ben ihtiyar ve sakat adamım. Sizin kumandanınız genç ve dinçtir. Birer kılıç alalım, meydana çıkıp, teke tek çarpışalım. O beni öldürürse işte kale! Alsın! Ama ben onu öldürürsem, şartsız, şurtsuz çekip gideceksiniz!”

Elçi bu yaşlı adamın nasıl olup da böyle bir teklifte bulunduğuna akıl erdiremedi. Apar topar çekti, gitti ve karşı taraftan hiçbir cevap gelmedi.

BÜYÜK İSKENDER

Büyük İskender’in öldükten sonra yapılması istediği 3 şey:

  1. Tabutumu en iyi doktorlar taşın. En iyi doktorların bile ölüme çare bulamayacağı anlaşılsın.
  2. Servetimi sokaklara saçın. Dünyada kazanılan paranın dünyada kaldığı görülsün.
  3. Bir elimi tabuttan sallandırın. Elimin boş gittiği görülür.
Bu yazı 497 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» GÜZEL HİKAYELER
» ÜÇ KİŞİ
» EVDE OTURUN
» BİZE YENİ ROBİN HOOD’LAR LAZIM
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (4)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter