26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
İnsanlık “Susuyor”!
Yazı Tarihi: 21 Şubat 2020 Cuma 07:30

Cape Town dünyada suyu tükenen ilk büyük şehir olma yolunda ilerlemekteydi. Bu sebeple, 2019 yılının ilk aylarında Cape Town’da su tüketimine karşı halkın hiçbir önlem almamasından sonra yetkililer bir duyuru yapmışlardı: SIFIR GÜNÜ (ZERO DAY). Yani18 Mart 2019 ‘da yetkililer artık şehrin musluklarını kapatacaklardı. Bu şu demekti: 4 milyon insan musluk suyuna erişemeyecekti ve herkesin su karneleri olacak ve su alabilmek için su istasyonlarında sıraya gireceklerdi.

Ve bu şehir tek değil: Sao Paulo, Melbourne, Jakarta, Londra, Pekin, İstanbul, Tokyo, Bangalor, Barselona ve Meksiko gibi büyük şehirlerin tamamında aynı ihtimal söz konusu. Su kullanımları radikal şekilde değişmezse hepsi önümüzdeki yıllarda kendi sıfır günlerini yaşayacak.

Her zamanki gibi “Bize ne canım, onlar düşünsün mü” dediniz içinizden?

Bu tüm dünyanın sorunu. Şehirlere özgü olmasının sebebi, saydığım şehirlerin dünyanın en kalabalık nüfuslarına ve en fazla su tüketimine sahip olmaları. Bunun Trakya’nın başına gelmeyecek olmasını varsaymanız ancak gülünç olacaktır.

Trakya maviye doymuş bir bölgedir. Tekirdağ ve Kırklareli tarafından denizlere bağlantısı olan, Ergene gibi de bir nehri olan, Edirne’de Meriç nehri olan, üzerine Istranca dağlarından gelen temiz su kaynakları olan bölgemizde su eksiği yok. Milyonlarca galon suyumuz var aslında. Ama bunların yüzde kaçını içebiliyoruz? Kullanabiliyoruz? Denizden su kullanmak için arıtılması gerekli ve çok pahalı. Ya Ergene? Değil kullanılması halka açık şekilde erişimi bile zehir saçan bu nehri bir gün kullanmak mümkün olur mu?

Şu an hepimiz sıcak evlerimizde ve her an, musluğu çevirdiğimiz her dakika oradan su geleceğini bilmenin rahatlığı ile yaşıyoruz. Şehirlerimizin toprağının altındaki sularının şehrin bağlantı bölgelerine akıp oradan da sokaktaki her binaya ulaşan bir yolu olduğundan eminiz. Musluktan geldiği için bol olduğunu düşünüyoruz. Ama böyle su tüketmeye devam edersek, 40 sene sonra o musluklardan hiçbir şey gelmeyecek. Belki de durmadan zehirli atıklarla kirlettiğimiz Ergene’ye muhtaç kalacağız. Belki de musluğumuzdan tarım ilaçları ve fabrika atıkları içeren kokusundan şu an yanında bile duramadığımız o nehrin suyu akacak.

Sonuç olarak Cape Town’da sıfır gününde ne oldu biliyor musunuz? Sıfır günü yaklaştıkça, halka sularının kesileceği söylendikten sonra şehirdeki su tüketimi yarı yarıya azaldı. Sıfır günü ilk olarak 18 Mart olarak düşünülmüştü. Ama daha sonra insanlar çevreyi korumaya başladılar. Önce sıfır günü 1 ay ertelendi, yani Nisan ayına. Sonra da 9 Temmuz’a ertelendi, sonra Ağustos’a. En son da bir sonraki yıla. 2018 yılında Cape Town’daki su tüketimi 1,5 milyar litre iken 2019 yılının ilk yarısında 516 milyon litreye indi, yarısından daha azına! Ve sıfır günü henüz yapılmadı, vatandaşların inanılmaz derecede destekleri, suyun tüketimini düzeltmeleri ve dikkat etmeleri sayesinde. Burada dikkat çeken şu: Sıfır günü konuşulmaya başlayıncaya kadar yeterince eylemde bulunulmamıştı. Susuz kalma fikri değil susuz kalma ihtimali ortaya çıktığında insanlar bir şeyler yapmaya başladı…

Canım insanlık, başına gelmeden önlem almayan, asla uslanmayan ve bize ne canım bu başkasının sorunu diyen bencil insanlık…

Son olarak not düşmekte fayda var, Cape Town şanslıydı çünkü 2019’da çok fazla yağmur yağdı. Önemli olan, su bitmeden önce onun ne kadar değerli olduğunu anlamak. Ve kaderlerimizin musluklarımızdan akıp giden o suyla ilintili olduğunu hatırlamak.

Çocuklarımızın orta yaşlarında neler başlarına gelecek hiç düşündünüz mü? Bence düşünmeye başlayalım, hep birlikte.

Bu yazı 987 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
» Sesimizi duyan yok…
» Cumhuriyet Kadınları
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter