30 Kasım 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
“Birbirini anlamayan insanlar”
Yazı Tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe 07:43

Bilmem, dikkatinizi çekiyor mu? İzlediğimiz haberlerin büyük bir bölümü, ülkedeki tartışmaları aktarmakla geçiyor. Başta siyasal olmak üzere, kavga ve cinayetle sonuçlanan bireysel her türlü tartışmadan söz ediyorum. Aslında televizyon kanallarında izlediklerimiz, her gün gördüklerimizi, yaşadıklarımızı yansıtmaktadır. Bir başka deyişle, bu gerginliğin hayatımızın her alanında yer aldığını görebiliyoruz.

Niçin tartışıyoruz?

Neden birbirimizi anlamıyoruz?

Eğer karşımızdaki insanla aynı düşünceye sahip değilsek ve kendini geliştirmeyen biri ise kesinlikle iletişim kuramıyorsunuz. Egolar o kadar yüksek ki! Toplumun çoğunluğunda “Ben” anlayışı var. Oysaki ”Biz” olabilmek…

İnsanlar birbirlerini anlayabildikleri oranda güçlüdürler ve bu güçlerini birleştirerek bütün düşlediklerini, düşüncelerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca bu birliktelik, onları mutlu olmaya, paylaşmaya, sevgiye yöneltir. Oysaki bir sorunun altını eşelediğimizde, kişiler arasındaki çekememezliklerin, kavgaların kökeninde, genel olarak iletişim eksikliğinin, duygu yoksunluğunun izlerini görebiliyoruz.

Günlük sorunların, anlaşmazlıkların birçoğu kendimizi yeterince anlatamamaktan kaynaklanıyor. Aynı dili konuşmamıza karşın seçtiğimiz sözcükler, bir başkasına yabancı görünüyor. Bununla birlikte yıllar içindeki birikimlerimiz, olumlu ya da olumsuz deneyimlerimiz, ödün vermeyen önyargılarımız, birbirimizi anlamakta engeller oluşturuyor. Bu yüzden tüm insanlara kuşkuyla yaklaşıyor, onlarla sevgi köprüleri kurmakta zorlanıyoruz.

Can Yücel bir dizesinde ne güzel söylüyor:

“En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan”

Aynı düşünce ve duyguları taşısak da, bunları yeterince ifade edemediğimiz sürece, birlikteliğin de bir anlamı olmadığını yaşayarak görüyoruz. Hangi alanda isterse olsun, bilmek kadar karşımızdaki insanı anlamak da birbirimize yakınlaşmak için önemlidir.

Düşünelim: Niçin bu uzaklıkları ortadan kaldırmaya çalışmıyoruz?

Duygularımızı anlamaya çalışarak, tüm kuşkulardan arınarak, önyargısız, hoşgörüyle, sevgiyle…

Sanırım bu alanda da eğitilmek zorundayız.

Sözcüklerimizi, duygularımızın sıcaklığıyla besleyerek kendimizi anlatmaya çalıştığımızda, kalabalık içindeki yalnızlığımızdan sıyrılacak, paylaşmanın keyfini daha çok yaşayacağız.

Sevgiyle kalın.

Bu yazı 1692 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
» CUMHURİYET   VAROLMA  YENİDEN DİRİLİŞ
» ORMANDA YANGIN VAR
» BENİ ANLAMIYORLAR   
» HAYATIMIZDAKİ ÖYKÜLER
»  ÜRETEN İNSAN OLMAK
» KÖTÜLÜK İYİYİ KOVAR MI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter