09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
“DEPREMİ YAŞAMAK”
Yazı Tarihi: 30 Ocak 2020 Perşembe 06:20

Deprem: Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini  sarsma olayına denir. Dünyanın var olmasından bu yana  sürekli depremlerin oluştuğu, gerek insanların hayatını kaybettiği ve birçok binaların çökmesi ile büyük kayıplar vermekte olduğumuz  bilinmektedir.

Kendime soru sordum:

Depremi yaşayan insanların psikolojileri, hissettikleri, travmaları sonucu  deprem sonrası ne haldeler?

17 Ağustos 1999 depremini Gölcük’te yaşayan Çimen ailesinin acı dramını gazeteden okumuştum. Ailenin tek erkek çocuğu 5 yaşındaki İsmail depremden 172 saat sonra kurtarılarak bir mucizeye imza atmıştı. Çimen ailesinden sadece anne ve İsmail  kurtarılmış. Baba ve üç kız kardeş depremde hayatını kaybetmişti. Yıllar sonra, Annesi ile yaşamını sürdüren İsmail ulusal bir gazeteye yaşadıklarını anlatmış; "Enkaz altında kaldığım süre boyunca hiç korkmadım, acı duymadım, acıkmadım, susamadım. Öleceğim diye endişe etmedim. Hastanede duyduğum annemin sevinç çığlığı beni hayata bağladı. O bana, ben ona bağlanarak hayata yeniden başladık. 2 yıl hastanede kaldım. Medyatik oldum, dünya beni tanıdı ama adımı kullanarak yardım kampanyası başlatanlardan hiç biri bize ulaşmadı. Hiçbir yardım görmedik. Acımızı kullananların bizde yarattığı deprem bizi daha çok yaraladı. Babama ve kardeşlerime olan özlemim hiç bitmese de 5 yaşında 172 saat sonra enkazdan çıkan bir çocuk olarak şimdi hayatın enkazının altında kalmamak için hedeflerime ulaşmaya çalışıyorum. Depremlerden ders çıkartılmalı ama kimsenin bir şey çıkarttığı yok."

İsmail bize verdiği mesaj! Depremin başka bir yüzü olan fırsatçılık, vefasızlık, merhametsizlik…

Toplumun acımasız gerçekleri!

Bir yandan da iyilik, hayır için çalışan güzel yürekli insanların varlığı ve tabi ki karşılıksız yaptıkları da var. Ben şuna inanıyorum:

Kocaman karanlıkları küçücük bir ışığın yok edebildiğini… Barışın ve huzurun tüm dünyada tesis edilebilmesi için insanın dünyaya sevgi penceresinden bakabilmesinin yeterli olduğudur.

 Ülkemizin zor zamanlarında,  birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için olmalıyız.

Sevgiyle kalın…

 

Bu yazı 1532 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EMEK
»   YAZ DOSTTUM  
» BAKMAK VE GÖRMEK
»   SORGULAMAK
» Öyle Horozlar Vardır ki, Öttükleri İçin Güneşin Doğduğunu Sanırlar
»  PANDEMİ SONRASI
»  ATATÜRK’Ü ANLAMAK
»  ZAMAN AKIP GİDER
» NASILSIN?
» İNSANCA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter