09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
“KUBİLAY”
Yazı Tarihi: 26 Aralık 2019 Perşembe 07:27

Atatürkçü Düşünce Derneği

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

 

Her dönemde Cumhuriyet'i ve onun temeli Türk Devrimi'ni sindiremeyen oluşumlar ortaya çıkmış, Ulusumuzun ve Devletimizin kararlılığı ile bu oluşumlar, hiçbir zaman çirkin emellerini gerçekleştirememişlerdir.

23 Aralık 1930 günü Menemen'de bir grup yobazın başlattığı, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın katledilmesiyle sonuçlanan irticai kalkışma, Cumhuriyet tarihindeki en acı olaylardan biridir.

Cumhuriyet'e ve Atatürk devrimlerine inanmış aydın Türk öğretmeni genç Kubilay, bağlı olduğu çağdaş değerler için canını hiçe sayarak, Cumhuriyet'in korunması ve yaşatılması konusunda Ulusumuzun hiçbir özveriden kaçınmayacağının somut örneklerinden birini vermiştir. Kubilay, bu onurlu davranışıyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağnazlığa ve karanlık düşüncelere karşı başlattığı savaşımın simgesi olmuş, "Devrim şehidi" kimliğiyle gönüllerde ölümsüzleşmiştir. Kubilay'ın acımasızca katledilmesi, tüm ülkede nefretle kınanmış, Cumhuriyet'e olan inanç ve bağlılığı daha da güçlendirmiştir.

 Atatürk ilke ve devrimlerini hedef alan bu eylem, aynı zamanda, dinin ve dince kutsal sayılan değerlerin kötüye kullanılmasının her koşulda önlenmesi gerektiğini öğreten bir örnek olarak da belleklerdeki canlılığını korumaktadır.

23 Aralık 1930'da Menemen'de yaşananlar, çağdaş ve aydınlık Cumhuriyet'le barışık olmayan gerici zihniyete karşı her zaman uyanık ve dikkatli olunmasının zorunluluğunu bizlere bir kez daha anımsatmaktadır.

Türkiye, ulus egemenliğine dayanan, lâik ve demokratik bir cumhuriyettir. Devlet'in temelini oluşturan bu yapının korunması, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olarak varlığını sonsuza kadar sürdürebilmesinin en önemli koşuludur.

Atatürk'ün izinden yürümeye kararlı, Cumhuriyet'i tüm kazanımlarıyla yaşatmaya ant içmiş, çağdaş yaşam biçimini benimsemiş Türk Ulusu bu konudaki en büyük güvencemizdir.

 Olayın hemen ardından Menemen’de devrim şehidi iki bekçi ve Kubilay adına anıt dikildi. Anıtın üzerinde şöyle yazar:

"İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz."

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı Bekçi Şevki ve Bekçi Hasan'ı saygı ile anıyoruz. Ruhları şad olsun...

Bu yazı 1827 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EMEK
»   YAZ DOSTTUM  
» BAKMAK VE GÖRMEK
»   SORGULAMAK
» Öyle Horozlar Vardır ki, Öttükleri İçin Güneşin Doğduğunu Sanırlar
»  PANDEMİ SONRASI
»  ATATÜRK’Ü ANLAMAK
»  ZAMAN AKIP GİDER
» NASILSIN?
» İNSANCA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter