26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
HAYALLERİMİZ      
Yazı Tarihi: 06 Aralık 2019 Cuma 08:34

“Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.”

Martin Luther King’in tarihin umutsuzluk duvarlarını yıkan bu anlamlı sözü, hayalleri olan insanlara hep önderlik etmiştir.1963yılında Abraham Lincoln anıtının gölgesinde 200 bin insana hitap eden Martın Luther King, adalet sular gibi çağlamadıkça ve haklar gür bir nehir gibi coşkuyla akmadıkça şeklinde devam eden konuşmasını kapatarak, bir hayalim var diyerek başladığı yukarıdaki sözleri tarihteki yerini almıştır.

Her insan gibi benimde hayallerim vardı. Öncelikle insanların birbirini sevdiği, saydığı, maske takmadan duygularını paylaştığı bir yaşam biçimi önceliklerimin başında gelmekteydi. Hele savaşlarla, yoksullukla, açlıkla, eğitimsizlikle mücadele etmek zorunda bırakılan, çocukluğunu yaşayamadan büyüyen çocukların dramını herhalde hiçbir acı tarif edemez. Zira hiçbir savaş çocukların gözyaşından önemli değildir. Çocukların yalansız, savaşsız, sevgi dolu, barış dolu bir Dünya’ya sahip olmaları en büyük hayalimdir. Dünya’da sevgi tomurcuklarının filizlenmesi çocukların mutluluğundan geçer. Âmâ yaşadığımız Dünya, bu hayallerimi yalanlar gibi. Unicef ‘in verdiği bilgiye göre günümüzde Dünya’da her beş dakikada bir çocuğun şiddete kurban gittiği belirtilmiştir.

Yine de ben hayallerimin peşini bırakmayacağım. Birbirimizi seven, korkmadan kucaklaşabilen, dostluğu ve paylaşmayı gönülden yapabilen, birbirini anlamaya çalışan, paranın insan yaşamından çok daha önemli olduğunu savunan insanların çoğalacağına inanmak çok önemli bir hayalimdir. İnsanların korkularla değil umutlarla beslenmesinin oluşması düşlerimin önde gelenlerindendir.

Doğanın tahrip edilmesinin durdurulması, ormanlarımızın çoğalması, akarsularımızın özgürce, engellenmeden çağlaması, havamızı kirleten, aşırı ısınmayı sağlayan kömür yakıtı, motorlu araçlardan çıkan karbondioksit gibi kirli artıkların oldukça azalması, hatta yok olması yine hayallerimizden bir tanesi. Yeşilliklerin yanı sıra hayvanlarında katledilmeden özgürce yaşamalarına müsaade edilmesi. Soylarını korkmadan sürdürebilmeleri.

Şehirlerde yaşayan hayvanların sağlıklı bir şekilde kurumlar tarafından barınaklarda yaşaması. Dünyamızın yüz sene öncesi gibi ozon tabakası tertemiz pırıl pırıl bir yer küreye kavuşması.

Özellikle ülkemizde insanlarımızın unuttukları gülmeye kavuşmaları ve bunu devamlı hale getirmeleri. Gülmekten aman kim ne der korkusundan uzaklaşmalarını. Gülerken sanki kötü bir şey yapıyormuş gibi ellerini ağzını kapamadan, etraftan çekinmeden gülebilmeleri. Aman bu gün çok güldük akşama başımıza bir şey gelecek endişeleri duymadan yaşamak yine hayallerimiz arasında.

İnsanlarımızın çeşitli yarış, piyango gibi bireysel umut dağıtımı yapan çekilişlerden kendilerini kurtarmaları. Kendi sağlıklı yaşamlarının, kendi ellerinde olduğunun farkına varmaları. Çalışarak, sevgi dağıtarak, hüznü beraber paylaşarak, kederleri beraberce göğüsleyerek daha da mutlu olacaklarının farkına varmaları. Sevginin paylaşarak çoğalacağı, acılarında yine paylaşarak azalacağının farkına varabilmelerini hep hayal ediyorum.

 

 

Bu yazı 800 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» HAYALLERİMİZ
» ÇOCUKLARI ANLAMAK
» ARKADAŞLARIMIZ
» ÇOCUKLAR ÖZELDİR
» HİÇ VAKTİMİZ YOK
» SORUNUMUZ  
» YAŞLILARIMIZ   
» BİZİM HAYATIMIZ
» HAYAT BAŞKA BİR ŞEY
» SEÇİMLERİMİZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter