09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
Paylaşmak
Yazı Tarihi: 21 Kasım 2019 Perşembe 09:32

Annemin bahçesindeki elma ağacı gözüme takıldı, bir süre inceledim, rahmetli babacığım, Allah rahmet eylesin inşallah, kopardığı elmaları yoldan geçenlere birer tane ikram eder, her defasında da, bu sizin nasibiniz derdi.

Bir gün merak edip sorduğumda anlattı: “Bu bahçedeki elmaların hepsi zaten bizim, ancak yola taşan dallardakileri ise oradan geçenlerin nasipleridir, onlara ikram edersin. Her şey paylaştıkça çoğalır, azalır, sevgimiz paylaştıkça çoğalır, üzüntümüz paylaştıkça azalır, yiyeceğimiz paylaştıkça artar, biz bu ağacın elmalarını paylaşmadığımız zaman elma ağacının bereketi olmaz, bir süre sonra bize elma vermeyi bile bırakır” dedi.

Düşündüğümüzde, özellikle herkesin çıkarını düşündüğü günümüzde, kim ürettiğinin bir kısmını başkalarıyla paylaşır, bunu görev edinirse, zamanını bunun için ayırır. Keşke her birimiz hiçbir bedeli olmayan bir selamı bir gülümsemeyi çevremizle paylaşabilsek!

Dinimizde de, “komşun açsa sen tok yatamazsın” anlayışıyla ürettiklerimizin, yaptıklarımızın belirli bir kısmını paylaşmamız gerektiğini, bu olumlu davranışı özendirdiğini, hatta bir zorunluluk olarak gösterdiğini anımsatmak isterim.

Paylaşma duygusu, ne yazık ki günümüzde çok az insan için bir anlam içermektedir. Bencil ve çıkarcı yanımız çoğunlukla daha ağır basar. Bu yüzden kimi manevi değerler aşınıyor, ilişkiler sınırlanıyor, dostluklar sınanıyor. Kendimizi kalabalıklar içinde daha yalnız hissediyoruz. Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi, paylaşmak deyince yalnızca maddesel değerlerden söz etmiyoruz. En az onlar kadar önemli olan sevgi, barış, sevecenlik, yardımseverlik, iyi niyet gibi erdemlerimizi geliştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

Paylaşma duygusu doğuştan gelen bir özellik değildir. Çocuklar her şeyi sahiplenmek ister. Onları yetiştirirken bu duyguyu aşılamak, eğitmek öncelikle anne ve babaların görevi olmaktadır. Özellikle bu davranışlarından bir haz almalarını sağladıkları anda, çocukların bu yaklaşımları yaşam boyu sürecektir.

Rahmetli babacığım matematik öğretmeni Orhan Önce’nin ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun inşallah, biz çocuklarına göstererek paylaşmayı öğrettiğin için…

Haftaya bu sayfada buluşmak dileğiyle sevgiyle kalın.

Bu yazı 1708 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EMEK
»   YAZ DOSTTUM  
» BAKMAK VE GÖRMEK
»   SORGULAMAK
» Öyle Horozlar Vardır ki, Öttükleri İçin Güneşin Doğduğunu Sanırlar
»  PANDEMİ SONRASI
»  ATATÜRK’Ü ANLAMAK
»  ZAMAN AKIP GİDER
» NASILSIN?
» İNSANCA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter