09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KALORİFER
Yazı Tarihi: 15 Kasım 2019 Cuma 07:47

Mevsimlerden bahar. Bir gün trendeki bir yolcu kompartımana girer ve içerisinin çok soğuk olduğunu hisseder. Ve derhal kaloriferin sıcaklığını en üst dereceye çıkarır. Biraz sonra ısınmaya başladığını hisseder. “Ohh, ohhh! Nihayet ısınmaya başladım” der.

Birkaç dakika sonra kompartımana erkek bir yolcu girer ve içerisinin çok sıcak olduğunu söyler. Elinde bavulu ve çantaları ile iyice terlemiş vaziyette kaloriferin derecesinin sonuna kadar açıldığını görür. Yerleşmeden duruma el koyar.

“Şey hanımefendi” der. “İçerisi çok sıcak. Kaloriferi biraz kısar mısınız?”

Üşümesi henüz geçmemiş olan kadın yolcunun yüzü buruşur ve şu karşılığı verir; “Hava çok soğuk. Henüz kompartıman yeni yeni ısınmaya başladı. Söz veriyorum biraz daha ısınayım, kaloriferin sıcaklığını kısacağım”

“Tamam da daha ısınmadınız mı? Maşallah burası hamam gibi olmuş” der.

“Lütfen abartmayın. Ne hamamı. Buraya girdiğimde içerisi Kuzey Kutbu’ndaki soğuk gibiydi. Biraz açtım da ısındım”

“Ne abartması? Asıl siz abartmayın. Burada yalnız değilsiniz, tek başınıza seyahat etmiyorsunuz” der.

“Aynı şey sizin için de geçerli. Sadece kendinizi değil başkalarını da düşünmelisiniz. Durum bunu icap eder”

“Özür dilerim ama asıl düşüncesiz sizsiniz. Kaloriferi sonuna kadar açmışsınız. İçeride nefes almak bile zor. Kalkıp bir de düşüncesizlikten yakınıyorsunuz”

Bu arada yolcuların sesi gittikçe yükselir. Tartışma iyice alevlenir. Tüm yolcular onların yanına gelir. Bazı yolcular üşüyenin, bazıları da donanın yanında yer alır. Tam bir kargaşaya dönüşür kompartıman. Kavgayı duyan tren görevlisi kalabalığı yara yara olay yerine gelir. Tartışma o kadar büyümüştür ki, konunun ne olduğunu anlayamaz. Büyük bir çabayla tartışmayı durdurur. Sorunun ne olduğunu sorar:

“Kalorifer” der bir yolcu. “Birisi çok üşümüş kaloriferi sonuna kadar açmak, diğeri ise içerisinin çok sıcak olduğunu ve kaloriferin kapatılmasını istiyor”

Tren görevlisi şaşırır ve gülümser:

“Tamam da sayın yolcular. Bu vagonda arıza var. Kaloriferler çalışmıyor ki”

SERÇE – İNEK -  KUŞ

Soğuk bir kış günü küçük bir serçe yerde donmak üzeredir. O sırada oradan geçmekte olan inek tam serçenin üzerine pisler. Sıcak pisliğin üzerine düşmesiyle donmaktan kurtulan serçe, dışkının sıcaklığıyla keyfi yerine gelmiş bir halde kafasını pisliğin dışına çıkartarak sevinçle var gücüyle ötmeye başlar.

Kuşun sesini duyan aç bir kedi hemen oraya gelir. Kuşu pislikten çıkarır. Onu önce güzel bir temizler ve sonra onu afiyetle yer.

Bu hikayeden çıkarılması gereken birkaç ders vardır.

  1. Felaket anında üzerinize pislik atan her zaman düşmanınız değildir.
  2. Boğazınıza kadar pisliğe gömülmüşken şarkı söylemeyin.
  3. Sizi pislikten kurtarıp temizleyen her zaman dostunuz değildir.

ULUS ADAMIYDI

Atatürk, milli mücadelenin bunalımlı günlerinde Ankara dolayında yaptığı bir gezintiden dönerken, yolda sarıklı bir hocaya rast geldi. Konuşurken üstlerinden geçen bir uçağı göstererek sordu:

“Hocam bu uçak nasıl uçuyor?”

“Ne bileyim ben. Öğretmediler ki bize”

“Peki sen bilirsin”

“Ne mi bilirim? Bu uçağa bin dersin, binerim. Oradan kendini aşağı at dersin atarım. İşte ben bunu bilirim ama bunu da senden öğrendim paşam!”

Mustafa Kemal bu söz üzerine, “Var ol hocam. Ama şunu da bil ki ben de senin gibiyik. Ben de ulusun hiçbir isteğini, yaşamım pahasına da olsa yapmamazlık edemem”

 

Bu yazı 529 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter