09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
SARILMAK
Yazı Tarihi: 14 Kasım 2019 Perşembe 07:47

İnsan olmanın güzel duygularından uzaklaştığımız gibi, sevginin bir sonucu olarak yansıyan birbirimize sarılmayı da unuttuk. Sarılma karşı tarafa sevgimizi, saygımızı gösteren bir eylem biçimidir. Öyleki sarılma enerjisi insanları iki dakika sonra iyileştirmeye başlıyormuş. Bu bilimsel bir gerçek ve deneyimlenebilir bir güzellik. Sarılmak evrensel bir davranışşeklidir. Görmek, özleminin yarısını karşılamak demekti. Diğer yarısı da sarılmaktı. Sarılmak bir ihtiyaçtır, hem sizin sarılmanız, hem de karşınızdakinin size sarılması, harika bir şeydir. Bu yüzden bu eylem sizi rahatlatır, tedavi eder, ağrılarınız varsa dindirir ve sizden hiçbir şeyde talep etmez. Sarılmak sevme sanatıdır.”Ben başkaları gibi değilim. Çok sevindiğim, mesut olduğum vakit, duygularımı sözlerle anlatamam. Mutlaka karşımdakinin boynuna sarılmakisterim.”Çalıkuşu eserinde Reşat Nuri Güntekinsarılmanın güzelliğini bu şekilde anlatır.“Sarılmak için yürek gerekir, kollar sonraki iş.”  Diyen Özdemir Asaf’ta bu güzel duyguya başka bir anlam katar.” Sevmek söz söylemek değil, bütün zor şartlara rağmen sahip çıkmaktır. Kötü günde sarılmak, iyi günde güven vermektir” diyen Neşet Ertaş Usta’da düşüncelerini böyle dile getirir.

Sık sık, sıkı sıkı sarılın sevdiklerinize, sarılmak sevmektir, sahiplenmek, güvenmek, değmektir. Sarılmak kavuşmak, paylaşmak, yaklaşmaktır.
Sarılmak yüreğin kalesini fethetmek, yarayı sarmak, hasreti kırmaktır.

Ailende biri öldüğünde herkes sana sarılmak ister. Ne diyeceklerini bilmezler ve söyleyebilecekleri, gerçekten yararı olabilecek bir şey de yoktur. Onun için yapabileceğin tek şey, orada durup sana sarılmalarına izin vermektir. Sarılmak insan olduğumuzu hatırlatan ve bunu sağlayan önemli bir davranış. Soma’daki maden faciasında baba ile oğulu birbirine sımsıkı sarılmış halde buldular. Ayni derin acı Ermenek’teki maden faciasında da yaşandı. Üç madenci arkadaş, tüm güçleriyle birbirine sarılmışlardı. Duygunun kelimelere dönüşemediği bir durumdu. Bir insana sarılmak Dünya’da zorluklara, kötülüklere karşı yalnız olmadığımızın en güzel kanıtı.

Burada gittikçe zorlaşan bir durum söz konusu. Yaşamda birbirine gerçekten, samimi bir şekilde sarılacak dost bulmak galiba en zor olanı gibi gözüküyor. Modern yaşamın dayattığı sistem insanları birbirinden uzaklaştırmış durumda. Şimdi sadece bir araya gelindiğindetokalaşıyoruz. Çoğu zamanda tırnaklarımızın ucuyla. Zoraki bir davranış şekliyle. Acaba gerçek duygularla kucaklaşabileceğimiz kaç tane dostumuz mevcut? Devamlı kendimizi doyurmaya, açlığımızı gidermeye çalışıyoruz da, insana,dostaacıkıyormuyuz?Sarılmak birbirimizi saldırılara,kötülüklere karşı güvende tutabilmek,bunlarıengellemektir.AşıkVeysel”dost dost diye nicelerine sarıldım ”dizeleri hala canlılığın koruyor. Sarılmanın güzellini ve bu sarılmaların bazen hayal kırıklıkları ile sonlandığını anlatıyor.

Bazen de çok sarılmak istersiniz, fakat karşınıza çıkan engelleri aşmak çok zordur.Ah'lar Ağacı eserinde  Didem Madak sarılmanın zorluğunu dizelerinde şöyle anlatır:

 

“Ne çok dikeni vardı ahlat ağacının Tanrım,
Ulaşılamazdı,
Sen sarılmak istesen ona,
O sana sarılamazdı”

“Uzaktan seviyorum seni. Kokunu alamadan, boynuna sarılamadan, yüzüne dokunamadan. Sadece seviyorum”ŞairCemal Süreya’da sarılamamanın hüznünü, duygularını dizelerine insanı çok etkileyici bir şekilde dökmüştür.

 

Bu yazı 712 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BİSİKLETLER
» MUTLU OLMAK
» SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
» SAİT FAİK
» TATİLDE OKUMAK
» SIFIRIN ÖNÜNDEKİ BİR
» ESKİDEN MEKTUPLAR VARDI
» CAHİT IRGAT
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» NE İÇİN YAŞARIZ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter