03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Şirket ortakları geriye dönük Bağkur’lu mu oluyor?
Yazı Tarihi: 30 Ekim 2019 Çarşamba 07:16

 

5510 sayılı kanuna göre şirket ortakları kural olarak Bağ-Kur sigortalısı sayılıyor. Ancak her şirket ortağı Bağ-Kur sigortalısı sayılmıyor. Örneğin, Anonim şirket ortağı olup yönetim kurulu üyesi olmayanlar zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılmıyorlar.

Anonim şirketlerdeki yönetim kurulu üyesi olan ortakların Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılıkları ise bu görevlerinin bittiği tarihte sona eriyorken, bu tarihin en geç on gün içinde SGK’ya bildirilmesi gerekiyor.

Limited şirket ortaklıklarında ise sadece noter aracılığı ile yapılan hisse devirleri şirket ortaklığını ve Bağ-Kur kaydını sonlandırmıyor. Yani, limited şirketlerde hisse devri sadece noterden yapıldığı zaman şirket ortaklığı ve Bağ-kur’luluk sonlandırmış olmuyor, devrin Ticaret Siciline işlenip Ticaret Sicil Gazetesi’nden yayınlanması ortaklığın sürmemesi için şart bulunuyor.

Şirketin tasfiyesine ortaklar kurulu tarafından karar verilmesi durumunda, şirket ortaklarının sigortalılıkları; talep varsa tasfiyenin başlanmasına karar verildiği tarihte, sigortalının talebi yoksa tasfiyenin sonuçlandığına ilişkin tasfiye kurulu kararının ticaret sicil memurluğuna tescil edildiği tarihte sona eriyor. Bu tarihlerin sigortalılarca veya ticaret sicil memurluklarınca en geç on gün içinde işten ayrılış bildirgesiyle SGK’ya bildirilmesi gerekiyor.

Anonim şirketlerde sadece yönetim kurulu üyesi ortaklar zorunlu 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı oluyor. Yalnızca anonim şirket ortağı olanlarsa zorunlu Bağ-Kurlu değildirler.Yine şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyeleri de zorunlu Bağ-Kurlu  sayılmıyorlar. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının Bağ-Kurlu sigortalılıkları, yönetim kuruluna seçildikleri tarihten itibaren başlıyor. Yani 18 yaşını doldurmuş olsa da bu yaştan itibaren değil de kendileri yönetim kurulu üyesi seçilir seçilmez Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılığı başlıyor.

 

-Şirket Ortaklarının SSK sigortalılığı-

Ortağı olduğu şirketten SSK sigortalısı olarak bildirilenlerin durumu ise bunlardan apayrı olarak belirlenmekte olup, bugüne kadarki uygulamada 01.10.2008 tarihinden önceki sürede Bağ-Kur tescili yok iken ortağı olduğu şirketten sigortalı olanlar durumlarında değişiklik olmadığı sürece bu haklarını korumaya devam edebiliyorlardı. Ortağı olduğu şirketten SSK sigortalısı olarak bildirilenler 01.10.2008’den sonra ise işyeri değişikliği, şirket değiştirmek, giriş-çıkış yapmak durumda değişiklik kabul edildi ve sigortalılık bozuldu. Ama bunların olmadığı hallerde SSK sigortalılığı geçerli sayıldı.

 

-Son Genelgekanuna aykırı-

2019/9 sayılı SGK Genelgesi ile kanuna aykırı bir değişiklik yapılmış bulunuyor. Genelgeye göre 1.10.2008 tarihinden sonra durumunda bir değişiklik olmayan şirket ortakları için, 01.10.2008 tarihi öncesine gidilerek SSK’lı lığı o zaman yasal bulunup izin verilen uygulama sonradan geriye dönük değiştirilerek ortağı olduğu şirketten SSK’lı bildirildiği gerekçesiyle (4/a) kapsamındaki sigortalılığı iptal edilmek suretiyle (4/b) yani Bağ-Kurkapsamındaki sigortalılığı geçerli sayılıyor.

Bu genelge ile sigortalıların Bağ-Kur sigortalılığın SGK’ca 01.10.2008 öncesine çekilmesi sağlanmış oluyor.

Bu da geriye dönük Bağ-Kur tescili anlamına geliyor. Bağ-Kur kaydı olmayan vergi mükellefleri dava yolu ile bile 2008 öncesindeki dönemlere ilişkin tescil talepleri kabul edilmiyorken bu genelgeyle ortağı olduğu şirketten sigortalı bildirilenler geriye dönük Bağ-Kur’lu oluyor.

Böylece ödenen SSK primlerinin Bağ-Kur’a aktarılarak sigortalılarBağ-Kur emekliliğine mahkûm edilmiş oluyor.

Bu yazı 1943 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter