29 Şubat 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
Yazı Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:25

-e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İş sözleşmesi feshinin geçersizliğini iddia eden işçi, fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade talebiyle, arabulucuya başvurmak zorundadır.

Arabulucunun görevi işçi ve işveren uyuşmazlığının çözümü için hakemlik yapmaktır. Arabulucu, sorunu çözen kişi değil, işçi ve işverenin kendi arasında anlaşmaları için tarafsız bir göz olarak süreci yürüten kişidir. Arabulucu, sürecin yasal şartlara uygun yapılmasını gözlemleyerek iki tarafa da eşit mesafede durmalıdır.

Arabuluculuk görüşmeleri sonrası işveren işçinin işe iadesini kabul etmişse, işe başlatma tarihini, çalıştırılmayan sürenin ücreti ve diğer hakların parasal miktarınıgörüşme esnasında kararlaştırır ve tutanağa ekler.Bu noktada işçinin belirlenen tarihte işe başlaması gerekmektedir. İşçinin kararlaştırılan tarihte işe başlamaması halinde ise fesih geçerli hâle gelecek ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olacaktır.

 

-Arabulucuya Nasıl Başvurulur?-

Arabulucuya hak arayışında olan taraf başvurur. Arabulucu seçiminde yerleşim yeri veya işin yapıldığı yer dikkate alınmaktadır.

Başvuracak kişi işçi ise işverenin yerleşim yerindeki arabuluculuk bürosuna, işverense işçinin yerleşim yerindeki arabuluculuk bürosuna başvurabilir. Ya da direkt işin yapıldığı yerde bulunan arabuluculuk bürosuna başvurulur. Arabulucunun kim olacağını başvurulan büro belirler. Ancak işçi ve işveren ortak bir şekilde listeden bir arabulucuda seçebilir.

Tarafların görüşmesini arabulucu organize eder. Bu nedenle başvuran taraftan her iki tarafın da adres ve iletişim bilgilerini alır. Bağımsız bir yerde görüşmeler yürütülür. Arabulucu, görüşme için bir yer belirleyerek taraflara yazılı bir davet gönderir.

 

-İşe İade Talebi İçin Gerekli Şartlar?-

İşe iade davasının konusu asıl olarak iş akdi feshinin sebebinin geçersiz olduğu iddiasıdır. İşçi işverenin sebep gösterdiği fesih nedenine itiraz eder. İşveren de bu sebebin geçerliliğini kanıtlamaya çalışır. İşçi yapılan fesihte, kendisine bildirilen nedenden daha farklı bir sebep olduğunu düşünüyorsa o sebebi kanıtlamak zorundadır.

İşe iade istemi için de geçerli olan şartlar, işverenin iş akdini geçerli bir nedene dayandırma zorunluluğu için oluşturulmuş şartlardır. 4857 sayılı iş Kanunu 18. Madde gereği;“Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerindeen az altı aylık kıdemi olan işçininbelirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren,işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.(Ek cümle: 10/9/2014-6552/2 md.) Yer altı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmaz.”

 

Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren 3 hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla 1 hafta uzatılabilir.

Arabuluculuk sürecinde tarafların anlaşma sağlayamaması durumunda mahkeme süreci de başlatılabilmektedir. Mahkemece verilen karar hakkında istinaf yoluna başvurulması hâlinde, bölge adliye mahkemesi ivedilikle ve kesin olarak karar verir.

 

-Hangi Alanlarda Arabulucuya Başvurulacak?-

İş akdi feshinin geçersizliği ve işçinin işine iadesi konusunda arabulucu zorunluluğu vardır.İşçinin ücret ve tazminat alacakları ile ilgili davalarda arabulucuya başvurmak zorunludur.İşveren de işçiden alacaklıysa arabulucuya başvurabilir. Zorunlu arabuluculuk ise işverenin,ihbar tazminatı veişyerine verilen zarardan doğan alacaklarını kapsamaktadır.

Bu yazı 1667 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
» ANNE VE ANNE ADAYLARININ HAKLARI
» İş Davalarında Takograf Kaydının Önemi
» Tarım Kesintisine İstinaden Bağ-Kur Sigortalılığı
» Esnaf Ahilik Sandığı Kuruldu
» Çalışanın maaşını düşük gösterme!
» ASGARİ ÜCRETE BAĞLI PARAMETLER BELLİ OLDU
» OKURDAN GELENLER-2-
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter