26 Mayıs 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
Yazı Tarihi: 02 Ekim 2019 Çarşamba 07:42

11 Eylül 2019 tarihinde kaleme aldığım ‘Asgari Geçim İndirimi’ konulu köşe yazımın ardından konu ile ilgili birçok soru aldım. Bu haftaki köşemde de bu konu ile ilgili en çok sorulan konuyu ele almak istedim.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) olarak adlandırılan asgari geçim indirimi uygulaması, çalışanın ücretinden kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisinden çalışanın medeni ve ailevi durumuna göre yapılması gereken indirimi ifade etmektedir.

Yapılan bu indirim tutarı işveren tarafından çalışana ödenmektedir, yani bir nevi Devlet, çalışanın maaşından alacağı gelir vergisinin AGİ tutarı kadarından vazgeçmekte ve bunu çalışana bırakmaktadır.

Öte yandan asgari geçim indirimi konusundaki yasal düzenleme 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 inci maddesinde yer almakta olup, maddeye göre asgari geçim indirimi ücreti gerçek usulde vergilendirilen çalışanlardan kesilecek vergi miktarındaki indirimi kapsamaktadır. 

Şirket ortaklığı, vergi mükellefiyeti, meslek odası kaydı gibi nedenlerle 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışanlar ise bu kapsama girmediğinden, daha doğrusu bunların gelirleri ücret kapsamına girmediği için, bunlardan alınan gelir vergisi de ücretten alınan vergi kapsamına girmediğinden, bu kapsamdakiler asgari geçim indirimi (AGİ) alamazlar.

Buna karşılık 6111 sayılı Kanunla yapılan ve 1 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme uyarınca, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olması gereken kişilerin herhangi bir işverene bağlı olarak hizmet akdiyle çalışmaları halinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olmaları gerektiğinden, bu kapsamda sigortalı olanlar işyerlerinden aldıkları ücret ve bu ücretten kesilecek gelir vergisi kapsamında asgari geçim indiriminden yararlanabilirler.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Halam, ölen eşinin üzerinden ölüm aylığı almaktadır. Halamın işe girerek sigortalı olarak çalışması durumunda ya da kendi çalışmasından dolayı emekli olması durumunda eşinden aldığı aylık kesilir mi? Aylin S.
Cevap:Ölüm aylığı alan eşlerin aylığı iki durumda kesilir. Birincisi ölüm aylığı alırken evlenmeleri, ikincisi ise vefat etmeleri halinde aylıktan düşerler. İşe girip çalışmaları veya emekli olmaları halinde eşlerden alınan aylık kesilmez sadece aldıkları oran düşer. Örneğin; halanız eşinden aldığı aylıkta başka bir çocuğu yoksa, yani aylıkta tekse maaşın yüzde 75'i oranında aylık almaktadır. İşe girmesi halinde bu oran yüzde 50'ye düşecektir. Eğer bir çocuğu varsa aldığı aylık yine yüzde 50'dir ve işe girmesinde herhangi bir düşüş yaşamayacaktır.

 

Soru: 1 Haziran 1969 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 20 Kasım 1988 olup 5350 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? ● Metin G.

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 100 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5450 güne tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2020’de emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 1 Ocak 1968 doğumluyum. İlk işe başlama tarihim 1 Nisan 1993.
Toplam 5533 gün primim var. Askerliğimi işe başlamadan önce 18 ay yaptım. Buna göre ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir? Ne zaman emekli olurum?Şafak T.
Cevap:İşe başlama tarihinize göre 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 130 gün askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda prim gün sayınızı tamamlayarak 53 yaşınızın tamamlanacağı 1 Ocak 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz..

 

Soru:4 aydır bir firmada çalışıyorum. İşveren sigortamı yapmamış. Ne yapmalıyım?
Cevap:İşyerinde çalışacak işçilerin işe başlamadan 1 gün önce Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilmesi gerekmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu'na, CİMER veya ALO 170 aracılığı ile müracaat etmeniz gerekir. SGK Denetmenleri işyerinde inceleme yaparak tescilinizi yapacaklardır. Bunun için işyerinde bulunmanız gerekir.

 

Soru: 1 Temmuz 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Temmuz 1994’tür. 5020 gün SSK, 240 günde Bağkur’um var. Ne zaman emeli olurum? ● Mehmet T.

Cevap: SSK (4A) Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 5750 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Temmuz 2028 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Bu yazı 1795 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
» KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPANAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter