29 Mayıs 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
Yazı Tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba 10:38

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

BELİRSİZ SÜRELİ iş sözleşmeleri, işçi işe başladığı sırada, ya da öncesinde başlangıcı belirli, süresi belli olmayan sözleşmelerdir. Bu tip sözleşmelerin işveren için en büyük yaptırımlarından birisi, işi devam ettiği sürece işçiyi çalıştırmak zorunda kalmasıdır. Bu durumda işçinin hal ve kusurlarından dolayı işin devamına yönelik tedbirler almak istenildiği zaman, işçiden yazılı savunma, gerekli durumlarda şahit ya da işçiye verilecek ihtarname için işverene zaman maliyeti yaratmaktadır. Aynı zamanda, işçi de belirsiz süreli iş sözleşmesinin devamlılığı olmasından dolayı iş edimini yerine getirmek için daha rahat davranmaktadır. İşçi, istediği şartlar olmadığında sebepsiz iş yavaşlattığı takdirde bu prosedürlerin varlığının yaratacağı zaman / işgücü maliyetini işverenin aleyhine kullanabilmektedir. Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin yaratacağı en büyük sakıncalardan biri de prosedürlerin yarattığı zaman kaybıdır.

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin işçi açısından zararları ise, işçi iş edimini sonuna kadar yerine getirmesine rağmen, eğer iş sözleşmesinde işin kapsamı ağır tutulmuşsa ve sözleşme şartları kapsamlı değilse, işveren bu şartları işçi aleyhine genişletebilir. İşçi, genişletilen bu maddeler nedeniyle işverenin işgücüne verdiği önem doğrultusunda ağırlaştırılmış iş şartlarına tabi tutulabilir. İş şartları ve sözleşme unsurları, belirli bir zamanı kapsamadığından işçinin ağır çalışma şartları süreklilik kazanabilir.

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri, işçi ve işveren arasında iş unsurları belirli ve genişletilemeyecek durumdaysa, aynı zamanda gerek işçi gerekse işveren birbirlerine karşı belirli süreli iş sözleşmesinden daha avantajlıdır.

 

BELİRLİ SÜRELİ iş sözleşmeleri, süresi belli zaman dilimini kapsamaktadır. Bu zaman diliminde işçi işi devam ettirmek, işveren de o tarihe kadar işçiyi çalıştırmak zorundadır. Fakat belirli bir zaman diliminde sonlanacağı için, iş sözleşmesinin sona ermesinden dolayı işçi, ihbar tazminatı alamaz. İhbar hakkını kaybeden işçi, aynı zamanda iş sözleşmesinin sonlanması durumunda yeni bir iş arayışına girer. Kıdemi her defasında yeniden başlar. Dolayısıyla süreklilik arz etmemesi nedeniyle işçinin aleyhine gibi görülebilir. Fakat işi devam ettiren işçi, belirsiz süreli iş sözleşmesinin uzun süreli hükümlerine bağlı kalmaz. Sözleşme sonunda, sözleşme şartları yeniden düzenlenebilir olduğu için, belirsiz süreli iş sözleşmelerine göre daha esnektir. Şartları işe ve işçiye göre revize edilebilir. Her ne kadar ihbar hakkı kaybettiriyorsa da, sözleşmenin esnek zamanı kapsamasından dolayı işçi, iş sözleşmesinin sona erme tarihini bildiğinden kendini yeni işe hazır halde tutabilmektedir.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Bir fabrikada belirli süreli sözleşme karşılığı çalışıyorum. Sözleşmem bitmeden işverenin çıkarması ya da sözleşmem bittikten sonra işten ayrılmam durumunda işe iade veya tazminat gibi bir hak talebim olabilir mi? Aybars D.
Cevap: İş Kanunu'na göre işe iade hakkından yararlanmak için, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az 6 aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. Belirli süreli iş sözleşmelerinde işe iade hakkı bulunmamaktadır. Dolayısı ile sizin işe iade hakkınız bulunmuyor.
Ancak belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştığınızdan, iş sözleşmeniz süresinden önce haklı bir nedene dayandırılmadan sona erdirilmiş ya da erdirilecekse aradaki sürenin ücretini tazminat olarak alırsınız.
 

Soru: Eşim ev hanımı, daha önceden hiç sigortası yok. Sigorta yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım ve en kolay nasıl emekli olur? Ahmet G.
Çalışma imkanı olmayan ev hanımları için en uygun sigortalılık isteğe bağlı sigortalılıktır. İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda emeklilik ve sağlık primi ödeneceğinden eşiniz hem sağlıktan faydalanabilecek hem de ileride emekli olabilme imkânı olacaktır. Yapmanız gereken eşinizle beraber en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne başvurmaktır. Eşiniz adına 15 yıl (5400 gün) isteği Bağkur primi öderseniz 61 yaşını doldurduğu gün emekliliğe hak kazanır.

Bu yazı 1916 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter