03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR?
Yazı Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 07:51

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Telafi çalışması, çeşitli nedenlerden kaynaklı çalışılmayan sürelerin yerine mesai yapılmasıdır. İşveren tarafından hangi nedenlere bağlı olarak telafi çalışması yaptırılabileceği, 4857 Sayılı İş Kanunu’nda sayılmıştır.

Telafi çalışması, İş Kanunu’nun 64. Maddesi’nde şu şekilde düzenlenmiştir. Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram, dini bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz. Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz.

İlgili mevzuatta telafi çalışması için üç ana neden sayılmıştır. Bunlar;

  • Zorunlu nedenlerle işin durması,
  • Bayram veya genel tatil nedenleriyle işin durması veya azalması,
  • İşçinin talebi üzerine idari izin verilmesidir.

 

İş Kanunu’nda yer verilen ‘zorunlu nedenler’ kavramı oldukça geniştir. Sel ve deprem gibi doğal afet veya işyerinden kaynaklı bir başka zorunlu nedenle ortaya çıkan çalışılmayan sürelerin karşılığında telafi çalışması yapılabilir. Bayram veya genel tatil nedenleriyle işin durması veya azalması sıkça rastlanan bir durumdur. İşveren, bayram öncesi veya sonrasında mesai yapılması gereken günleri hafta tatiliyle birleştirerek çalışanlarına daha uzun tatil yaptırabilmektedir. İşveren bu durumda, fazladan verilen iznin yerine telafi çalışması talep edebilir. Üçüncü neden ise işçinin idari izin talebidir. Çalışma hayatında sık sık, çalışanların çeşitli nedenlerle izne ihtiyaç duyduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. İşveren işçinin idari izin talebini kabul edip, daha sonra bu iznin yerine telafi çalışması yaptırabilir. İşçiye verilen izne karşılık telafi çalışması yapılabilmesi için bu iznin, İş Kanunu, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile öngörülen yasal izinleri dışında olması gerekir.

 

Telafi çalışmasının ne şekilde olacağı da yine Kanun ve ilgili yönetmelikle belirlenmiştir. Buna göre telafi çalışması;

  • Çalışılmayan süreyi takip eden 2 ay içinde yaptırılır
  • Telafi çalışması günlük en çok çalışma süresi olan 11 saati aşamaz
  • Telafi çalışması günde 3 saatten fazla olamaz
  • Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz

Ayrıca telafi çalışması yaptıracak işveren; bu çalışmanın 4857 sayılı İş Kanununun 64. maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek ve hangi tarihte çalışmaya başlanacağını ilgili işçilere bildirmek zorundadır. Telafi çalışması, fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz. Bu nedenle telafi çalışması yapılan saatler için fazla mesai ücreti ödenmez.
 

***      ***      ***      ***
-OKURDAN GELENLER-

Soru: 5 Nisan 1962 doğumluyum. 01.05.2000’de başlayan Bağ-Kur sigortamla 4320 gün prim ödedim. 2013’ten bu yana da SSK’dan 2100 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? ● Ayşe K.

Cevap: SSK’dan emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 580 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 5 Nisan 2020 emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 3 Mart 1968 doğumluyum. 5 Ocak 2005 Bağ-Kur girişimle 4800 gün prim ödedim. Bundan sonra SSK’ya geçsem ne kadar prim öderim ve ne zaman emekli olurum? ● Yalçın K.

Cevap: SSK’da emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalı çalışarak 2200 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 5 Şubat 1970 doğumluyum. 1990’da askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım sonra 1 Ocak 1993’te sigortalı olarak işe başladım. 6836 gün prim günüm var. Askerlik borçlanmamı kaç ay yapmam gerekir? Ne zaman emekli olabilirim? ● Melih A.

Cevap: Askerlik sürenizin 39 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 5600 gün prim günü ve 53 yaş şartlarına tabisiniz.5600 gün prim gününü doldurduğunuzdan bundan sonra çalışmasanız da 53 yaşınızı dolduracağınız 5 Şubat 2023 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Bu yazı 1895 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter