03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Kadınlarda Staj Sigortası Emeklilik Yaşını Öne Çekebilir
Yazı Tarihi: 29 Mayıs 2019 Çarşamba 07:58

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Mevzuatımızda iki tür sigorta kolu bulunuyor. Birincisi, sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı koruma sağlayan kısa vadeli sigortalar, ikincisi de yaşlılıkta, malûliyette veya ölüm halinde kişinin kendisine ya da yakınlarına aylık bağlanmasına olanak sağlayan uzun vadeli sigortalar.

Staj sigortası her ne kadar emeklilikte dikkate alınmasa da staj yapmış kadınlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Kadınlar, doğumdan sonra işsiz kaldıkları süreleri borçlanabiliyorlar. Her bir çocuk için boşta geçen sürenin iki yıla kadar kısmını borçlanma hakkı bulunuyor.

Normalde, doğum borçlanması sadece, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğan çocuklar için yapılabilir. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun konuyla ilgili genelgesi, staj yapan kadınlara bu konuda bir ayrıcalık tanıyor. Buna göre, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce çocuk sahibi olan kadınlar, öğrencilikleri sırasında staj sigortaları bulunuyorsa, işe başlamadan önce doğan çocuklar için de borçlanma yapabiliyor.

Örnek verecek olursam, 1990’te doğum yapan bir kadın ilk defa sigortalı çalışmaya 1995’de başlamış olsun. Bu kadının 1985 yılındaki öğrenciliği sırasında staj sigortası bulunuyorsa, doğum borçlanması yapabiliyor. Staj sigortası olmayan benzer durumdaki kadın ise borçlanma yapamıyor.

 

Kadınlar, 3 çocuğa kadar her bir çocuk için iki yıl süreyle borçlanabiliyor. Böylece, toplam 6 yıla kadar borçlanma yapılabiliyor. Doğum borçlanması yapılabilmesi için doğumdan sonra sigortalı olarak çalışmamak veya ücretsiz izinli olmak gerekiyor. Çocuk doğduktan sonra analık izninin bitiminden sonra çalışmaya devam eden kadınların borçlanma hakkı bulunmuyor.

Doğum borçlanması hakkından sigortalı olarak çalışan tüm kadınlar yararlanabiliyor. İşçi, esnaf, memur kadınlar doğum borçlanması yapabilir.

2019 yılı rakamları üzerinden, doğum borçlanması için asgari tutar günlük 27.29 TL prim ödemek gerekiyor. Bir çocuk için 2 yıl borçlanma durumunda 19 bin 648 lira, 80 kuruş, üç çocuk için borçlanma yapıldığında ise 58 bin 946, 40 kuruş lira prim ödenir.

 

Sigortalı olarak işe girdikten sonra doğan çocuklar için yapılan doğum borçlanması emeklilik yaşını etkilemez. Altı yıllık borçlanma yapılmış olsa bile bu sadece prim gün sayısını artırır.

Ancak, öğrenciliği sırasında staj yapmış kadınlar, öğrencilik tarihleri ile ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarih arasında doğan çocukları için borçlanma yaptıklarında prim gün sayısını artırmanın yanı sıra, emeklilik yaşını da öne çekebiliyor.

Staj sigortasından dolayı doğum borçlanması yapan kadının sigorta başlangıç tarihi, borçlanma süresi kadar öne çekiliyor.

Örnek verecek olursam, 23 Haziran 1997 tarihinde ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir kadın, 1989 yılında doğan çocuğu için normalde borçlanamaz. İşe başlama tarihi itibarıyla da emeklilikte 54 yaşına tabi olur.

Ancak, aynı kadının 1985 yılındaki öğrenciliği sırasında staj sigortası bulunuyorsa, 1990’da doğan çocuğu için iki yıla kadar süreyle doğum borçlanması yapabilir. Bu kadın 30 gün borçlanma yaptığı takdirde sigorta başlangıç tarihi 23 Mayıs 1997 tarihine çekilir. Bu durumda da emeklilik yaşı 54’dan 53’e düşer.

Örneğimizdeki kadın sigortalı, staj ile işe başlama tarihi arasında 3 çocuk dünyaya getirdi ise 6 yıla kadar borçlanma yapabilir. Bu durumda emeklilik yaşını 54’ten 48’e kadar çekebilir.

 

Önümüzdeki hafta Çarşamba günü Ramazan Bayramının ilk günü gazetemiz yayınlanmayacağından sizlerle birlikte olamayacağım. Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlar; mutlu, huzurlu şeker tadında bir bayram geçirmenizi dilerim.

 

Bu yazı 2345 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter