22 Eylül 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İHBAR TAZMİNATI
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2019 Çarşamba 07:01

İşçi ve işveren arasında anlaşmazlıklara neden olan konulardan bir tanesi de ihbar tazminatıdır.İhbar tazminatı iş sözleşmesinin süresine göre işçi ve işveren tarafın her ikisinin de birbirlerine ödeyebilecekleri bir tazminat olarak karşımıza çıkmaktadır. İş sözleşmesinin haklı nedenle feshi durumunda her iki tarafında ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

İhbar tazminatında iş sözleşmeleri belirsiz süreli olmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmelerinde  sözleşmenin bitim tarihi taraflarca bilindiğinden, tarafların ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. İşveren tarafından deneme süresi içinde veya 4857 sayılı iş kanunun 25. maddesinde belirlenen esaslar çerçevesinde, iş sözleşmesinin feshi halinde işçiye herhangi bir ihbar tazminatı ödenmez.

İşçi istifa ediyorsa ya da işveren geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesini sona erdiriyorsa

fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

 

-İhbar süreleri-

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşçi ya da işveren bildirim süresine ait ücreti peşin ödemesi suretiyle iş sözleşmesini derhal feshedebilir.

 

-Ödenecek ücret nasıl hesaplanır-

İhbar tazminatında işçinin son günlük brüt ücretine ek olarak işveren tarafından sağlanan parayla ölçülmesi mümkün olabilen diğer ek tutarlarda dikkate alınır. Yani ihbar tazminatında ödenecek ücret, işçinin giydirilmiş ücreti üzerinden hesaplanır. Bu ücret üzerinden gelir ve damga vergisi kesintileri yapılır.

İhbar tazminatı hesaplamasında, fesih tarihindeki ücretin dikkate alınması gerekmektedir. Yani, ihbar tazminatı işçinin fesih tarihindeki brüt ücreti üzerinden ve temel ücrete ek olarak "para veya parayla ölçülmesi mümkün sözleşme ve kanundan doğan menfaatler" de göz önünde tutularak belirlenmektedir.

İhbar tazminatında, kıdem tazminatında olduğu gibi bir üst tavan uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle, özellikle çok yüksek ücretli kişilerde ihbar tazminatının önemli rakamlara ulaştığı görülebilir.

İhbar tazminatı hesaplamasında bir hafta 7 gün olarak dikkate alınır. Örneğin 2 haftalık ihbar süresi olan bir işçi için 2 x 7=14 günlük tutar üzerinden ihbar tazminatı hesaplanacaktır.

 

İhbar tazminatında iş arama izni-

Bildirim süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.

İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.

İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

 

-Hangi durumlarda ihbar tazminatı ödenmez-

- Deneme Süresinde çıkış

- Evlilik Nedeniyle çıkış

- Askerlik Nedeniyle çıkış

- Emeklilik Nedeniyle çıkış

- Haklı Nedenle Derhal fesihlerde

- Belirli Süreli İş Sözleşmesinin feshinde ihbar tazminatı ödenmez.

 

-Okurdan Gelenler-

 

Soru: 10Aralık1968 doğumluyum. SSK girişim 15 Eylül 1991 olup şu anda 7020 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? 1988 yılında askere gittim. Askerlik borçlanması yapmalı mıyım? ● Haşim T.

Cevap: Askerlik sürenizin 113 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 10Aralık 2020’de emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 10 Mart 1979 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Ocak 1999. Acaba ne zaman emekli olabilirim? ● Fazıl K.

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5975 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 3600 gün prim ödemiş olmak şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihe emekli olmanız da mümkün.

 

Soru: 14 Nisan 1969 doğumlu kadınım. SSK başlangıç tarihim 1 Kasım 1993. Toplam 1110 gün prim ödemem var. 10 Aralık 1996 - 30 Ağustos 2013 arası 5989 gün Emekli Sandığı hizmetim var. 1 Eylül 2013 -31 Mart 2016 arası 930 gün zorunlu Bağ-Kur hizmetim var. 31 Mart 2016 sonrası hizmetim ve borcum yok. Emekli Sandığı’ndan ne zaman emekli olabilirim? ● Didem Y.

Cevap: Emekli olmak için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süresi şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 14Nisan 2019 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Bu yazı 1740 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
» Asgari Geçim İndirimi (AGİ)
» 30 AĞUSTOS’TA ÇALIŞAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR
» İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süreleri
» Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
» Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
» GEÇERLİ FESİH- HAKLI FESİH
» YURTDIŞI BORÇLANMALARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
» YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI (2022 AYLIKLARI)
» SGK Tebligatlarını Alırken Dikkat
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter