22 Eylül 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Her çocuk özeldir
Yazı Tarihi: 19 Şubat 2019 Salı 09:01

  Geçenlerde çok güzel ve etkileyici bir film seyretmiştim. Sevginin yüceliğini, o güce sahip olanın tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini ve sevgi seli ile tüm engellerin yıkılacağını anlatıyordu. Her Çocuk Özeldir filmi adı gibi insanı tesir altında bırakan izlenmesi gereken bir film. Disleksi (öğrenme bozukluğu) olan bir çocuğun karşılaştığı zorlukları, çevresinin, ailesinin kendisini anlamamasını bizlere gösteriyor. Sürekli dışlanan, bağırılıp çağırılan, alay edilen ve sevgisizlik dünyasında boğulan bu çocuğun imdadına bu zorlukları çok iyi bilen gerçek bir eğitimci çıkıyor. Filmin bir yerinde şöyle bir ifade vardı: Solomon Adaları’ndaki yerliler ekim için tarla yeri açmak gerektiğinde çok büyük ağaçları baltayla kesemeyecekleri için, kesmek yerine onlara bağırıyorlarmış. Bu bağırma hakaret etmek, kötü söz söylemek şeklinde oluyormuş. Günlerce devam eden bu eylemlerden sonra ağaçlar kendiliğinden kuruyup yıkılıyorlarmış. Bu bilginin gerçekten var olup olmadığını araştırdığımda ise gerçekten böyle bir davranış biçiminin olduğunu öğrendim. Solomon Adalarında yerliler kesmeye güçlerinin yetmediği ağaçların etrafını sabah erken saatlerde sarıp hep bir ağızdan kötü sözler söyleyip ağaca bağırıyorlarmış ve bunu gerçekleştirirken yerliler, aslında her bir ağacın içinde bir ruh bulunduğunu ve söylenen kötü sözlerden dolayı ağacı terk ettiğine inanırlarmış. Yerlilerin bu uygulamasından otuz gün sonra ağaçlar kuruyor ve ardından devriliyormuş. Burada kötü sözün baltadan bile daha güçlü olduğunu anlayabiliyoruz. Demek ki kötü söz baltadan bile daha yaralayıcı.

  Yine buna benzer bir Japon araştırmacının yaptığı deney oldukça ilgi çekici. Suya değişik müzikler dinletip sonra suyun kristal yapısını fotoğraflamış. Kitapta sergilenen bu fotoğraflar çok dikkate değerdi. Seni seviyorum denilen suyun kristal yapısı çiçekli ve berrak olurken, kötü söylenilen sözlerden sonra suyun kristal yapısı koyu ve karmaşık bir hale dönüşüyor. Sevginin, güzel söz söylemenin yaşamımıza anlam katan, yaşam gücümüzü, sevincimizi arttıran çok önemli bir kavram olduğunu anlıyoruz. Bu güzel duyguya ulaşan, yaşamını bir kır bahçesinin güzelliği ile donatmıştır. Gerçekten, inanarak sevmek kolay değildir. Çalışmak, mücadele etmek ve ter akıtmanız sevgiyi elde etmenin gerekli yollarındandır. Uğraş vermeden, emek vermeden gerçek sevgiye ulaşamazsınız.       

Yıllar önce seyrettiğim ve Sinemamızın unutulmaz eserleri arasında yer alan, Cengiz Aytmatov’un romanından aktarılan Selvi Boylum Al Yazmalım Filminde usta sanatçı Türkan Şoray’ın söylediği ve hatıralarıma kazınan sözcükler hala gücünü sürdürmektedir.

"Sevgi neydi? Sevgi, sıcacık insan eliydi. Sevgi emekti."

  Günümüzde ise sevgi kelimesinin iyice yıprandığını gözlemliyoruz. Dünya’daki çıkar ve paylaşım savaşlarında insanların nasıl kadın, çoluk çocuk demeden vahşice yok edildiklerini kahrolarak, çaresizce televizyonlardan görüyoruz. İnsanın tüm canlılara duyduğu sevginin yerini, bedensel, parasal bencillik denilen canavar almış. Giderek artan kadın cinayetleri de sevgisizlik hastalığının en acı bir örneği. Sait Faik’in dediği gibi Dünya’yı güzellikler kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

 

 

 

Bu yazı 493 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KÜRESEL İKLİM
» BALKAN TÜRKÜLERİ
» PAYLAŞMANIN GÜZELLİĞİ
» ÇÖPLER
» FARELER VE İNSANLAR
» BİSİKLET
» ÇÖPÇÜLER
» ZEYTİN AĞACI   
» O ESKİ EVLER
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter