03 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ASGARİ ÜCRET PRİM DESTEĞİ YENİDEN UYGULANACAK
Yazı Tarihi: 16 Ocak 2019 Çarşamba 07:43

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İşverenlere, 2019 yılında asgari ücret prim desteği yeniden verilecek. Destek miktarı, işyerinde çalıştırılan sigortalı sayısına göre değişiyor.

Ülkemizde her yıl asgari ücret yeniden belirleniyor. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret; brüt 2 bin 558,40 TL, net 2 bin 20,90 TL (bekar için) olarak açıklandı.

İlk defa 2016 yılında yürürlüğe giren asgari ücret prim desteği, Eylül 2018’e kadar uygulanmıştı. Bu uygulamada günlük 3.33 TL ile çarpımı sonucu bulunan tutar, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilerek Hazine tarafından karşılandı.

2018’de Ekim-Kasım ve Aralık aylarında yürürlükten kaldırılan bu destek, 1 Ocak 2019 ila 31 Aralık 2019 dönemi için yeniden uygulanacak. 
Daha önceki uygulamadan farklı olarak, işyerinde çalıştırılan sigortalı sayısına göre destek miktarı değişiyor. 500’den az sigortalısı olan işyerleri için aylık destek tutarı her sigortalı için 150 TL, 500’den fazla sigortalısı olan işyerleri için ise aylık 101 TL olacak.

 

-DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI-

İşverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2019 yılı Ocak ila Aralık dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde vermediği, sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği, denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi, SGK'ye prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması hallerinde bu imkan tanınmayacak.

Ancak SGK'ye olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını ilgili kanun gereği tecil ve taksitlendiren işverenler, bu tecil ve taksitlendirme devam ettiği sürece söz konusu imkandan yararlanabilecek.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: İşletmemde 16 yaşında bir işçi çalıştırmak istiyorum. Çevremde bazı kişiler 18 yaşından küçük işçi çalıştıramayacağımı söylüyorlar. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. H.Gökhan K.
Cevap: Çok kapsamlı bir konuya değinmişsiniz. Çocuk ve genç işçi çalıştırma konusu hassas bir konu olup bunu bir hafta köşemde değerlendireceğim. Ancak sorunuzu cevapsız bırakmamak adına kısa bir bilgi vermek isterim.

Anayasaya göre, kimse yaşına uymayan işlerde çalıştırılamaz ve küçükler çalışma şartları bakımından özel olarak korunur. 15 yaşını dolduranlar ise bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerini etkilemeyecek, okula gitmelerine, derslerini takip etmelerine ve mesleki eğitimlerine engel olmayacak şekilde çalıştırılabilir.

15 yaşını doldurmuş genç işçi, eğitimine devam ediyorsa, eğitim saatleri dışında günde en fazla iki ve haftada on saat çalıştırılabilir. Eğitime devam etmiyorsa bu süreler günde en fazla yedi, haftada kırk saate kadar artırılabilir. 18 yaşını doldurmamış genç ve çocuk işçilerin sanayiye ait işlerde gece çalıştırılmaları yasak. Ayrıca, bu çocuk işçiler en az 40 saat hafta tatili yapmadan çalıştırılamaz. Çocuk ve genç işçilere verilecek yıllık ücretli izin 20 günden az olmaz, iznin tamamı kesintisiz kullandırılır ve bu işçiler ulusal bayram ve genel tatil günlerinde kesinlikle çalıştırılmaz.

 

Soru: 1978 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 13 Temmuz 1998 olup, 3250 gün prim ödemem var. 1999-2000 arasında 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? Cenap S.

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 2650 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan, borçlanma emekli olma şartlarını değiştirmez. Sadece prim gün sayınızı artırır.

 

Soru: 9 Mayıs 1968 doğumluyum. SSK giriş tarihim askerden sonra 1 Mart 1990’dır. Bugüne kadar 6042 gün primim var. Askerliğimin ne kadarını borçlanırsam emekli olabilirim? Abdül Ş.

Cevap: Askerlik sürenizin 100 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim gün ve hizmet yılınızı doldurduğunuzdan 51 yaşınızı dolduracağınız 9 Mayıs 2019 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Bu yazı 1774 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter