23 Nisan 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ŞAİBELİ KAYNANANIN KERMESİ MÜZEYMİŞ YA KIZ MARİ SEVİM
Yazı Tarihi: 24 Eylül 2018 Pazartesi 07:40

Tanımam etmem ama Selin Özcan adlı facebook kişisi sosyal medyada yazdığım bir yazımın altına aşağıdaki iki yorumu adeta nakşetmiş. İşi fıtratımıza kadar götüren bu facebook kişisine iki çift laf etmez isek kendisinin ufkunu açamamaktan kendimizi suçlu sayar üzülürüz.

Önce Selin Özcan kişisinin iki yorumunu aktaralım;

-
" Selin Özcan · Fuat Karaman ve 7 diğer kişi ile arkadaş
Siz şimdilerde meclis olan yerle ilgili de sokollu hamami kapılarına da o yıkıntıların içine acılan ilk müzeyi de acımasızca eleştirmiştiniz yoktan var etmeye çalışma çabasını hiç anlamayacaksınız sizin fıtratınız bu "

-

"Selin Özcan · Fuat Karaman ve 7 diğer kişi ile arkadaş
Halil Şirin değer yaratmanın ne olduğunu bilmeyenlere nasil anlatilabilir ki çok zavallı bir durum"

-
Selin adlı facebook kişisinin arkadaş listesindeki doğrudan teminci yığılması dikkate alındığında, arkadaşımızın savunmaya kalktığı tuhaflıkları yapanlarla yakın bir mevzide olduğu kanısı oluştu bende.
Gerçi bundan bize ne, herkesin durduğu yer kendine.
Burada bizi ilgilendiren bu kişinin tanımadığı bendeniz hakkında İslami terminoloji kullanıp fıtratımızı sınama cesaretini göstermesine ilişkin hadsizliğidir.
Bakınız Selin adlı facebook kişisi, "müze" annenizin salon salamanjesindeki kapalı dolapta porselen takımlarını sakladığı yer değildir.
Alçakça bir alçak gönüllüğe gerek yok, Antropoloji ve sosyoloji eğitimi almış ve dünyanın dört bir yanında yüzlerce müze gezmiş biri olarak bu tanımı yapma hakkımı kendimde görebiliyorum.
Mesela Mona Lisa hanımı bilir misiniz, ha işte o hanımı 2 metre uzaktan kendi gözlerimle gördüm (Daha yakına yaklaştırmıyorlar ) İran'da ilkçağ insanlarının yaptığı heykeller ile yanak yanağa fotolarım bile var. (Doğu ülkeleri koruma kollama konusunda Batı gibi değil bu arada)
Tam bu yüzden işte, öyle kırık kapılar, pembe kurdeleler ardındaki eşten dosttan alınıp masa üstüne konan nesnelerden oluşturulan şeye müze değil "Şaibeli Kaynananın Kermesi " denir.
Müze görmek ve bu ilk anda ağır gelen değerlendirmenin sağlamasını yapmak istiyorsanız Paris'teki Louvre Müzesi’ni bir ziyaret edin derim. Ufkunuz açılır. Giderseniz Mona Lisa hanıma selamlarımı iletin, iki metreden de olsa hasbihal etmişliğimiz vardır kendisi ile kendisi gayet kadirşinastır.
Yorumunuzda "yoktan var etme çabasını" anlamadığınızı beyan etmişsiniz. Size kasaba tarihi ile ilgili kısa bir bilgi vereyim. O, savunurken harap ve bitap düştüğünüz beceriksizler korosu 19 yılda yeniden değerleme ile tamı tamına 4,4 milyar lira kullandılar hepimiz adına. 6 sıfırdan önceki karşılığı 4,4 katrilyon ediyor bu paranın.
Yani "YOKLUK" dediğiniz aslında yok sayın Selin adlı facebook kişisi.
Yok olan kaynak değil. Bilgi, yönetim aklı ve öğrenme isteği ve iyi niyet yok. Bu yüzden ortaya çıkan işlerin hepsi ya ölü beton yığın oluyor ya da Oyuncak Evi gibi çöp torbasında nihayete eriyor. Aklın olmadığı yerde üretim olmaz ve nerenizi yırtarsanız yırtın yoktan var edemezsiniz.
Zaten "Hiçbir şey yoktan var olmaz ve varken de yok olmaz"
Son olarak "yaratmanın ne olduğunu bilmeyenlerden" söz etmişsiniz. Başınızı kaldırın onları göreceksiniz. Onlardan Hal binası nahiyesinde bolca var sayın Selin adlı facebook kişisi. Bakın bu kasabanın en güzel yaratıcılık öykülerinden birisi Uçaneller Kuklaevi'dir.
Hal binası nahiyesi tarafından çakmaları üretilip, paramızın boş koltuklara ödenmesi dışında kasabada tek kötü işte dahli yoktur. Ki bu ahmaklık ve art niyetli davranış da Uçaneller'in suçu değildir.
Yaratıcılık budur, değerli facebook kişisi Selin hanım. Var olmayan bir değeri kasabaya getirip, bunu bir dünya markasına dönüştürmek ve kasabanın adını dünyaya mal etmek yaratıcılıktır. Ki yakın gelecekte, Uçaneller aynı zamanda kasaba halkı için artı değer yaratan bir hale dönüşecektir. Sizin çemkirmeniz aracılığı ile bu müjdeyi kasaba halkına vermekten onur duyduk. Çemkirmeler de işe yarıyormuş bakın.
Size uzun uzun ölü beton binaları, heba olan 4,4 milyar liramızı, geline verilen ihale kepazeliğini, bu kepazeliğe rağmen hala utanmazca halkın cebinden maaş adı altında para hüpletilmesini, beceriksiz yöneticilerin şefkatli kolları ile şevkat beyi sarıp, kendilerine ekonomik zirve yaptırılmasını, 32 sayfalık ilkokul seviyesindeki "Kentimi Kendim Kerttim" şeysini 9 ayda çıkaramayıp 9 aylık haberleri eteğindeki doğrudan teminci veletlere sayı başı 15 bin TL’den dağıttıranları, boş LOGS’u, bizim çocuklarımızdan para alınırken yaşlı amcaların otel yemek bedelleri bile bize ittirilip gazozuna maç yaptırılan LYFA’yı, 300 lira kira ile verilen yerde bir kahvaltıda 10 yıllık kira gelirinin kıymetlilere aktarılmasını, ihalesiz işlettirilen parkları .... offf yoruldum.
En iyisi siz benim eski yazılarımı bir okuyup sonra da tarif ettiğim yerleri bir gezin. Lezzet şeysini unutmayın en komiği orası. Gülünce yorgunluğunuzu atarsınız.
Demem o ki sayın Selin adlı facebook kişisi, öyle işkembeyi kübradan sallayarak var olan kepazeliklerin üstünü örtemiyorsunuz.
Bana hakaret içermediği takdirde dilediğiniz gibi çemkirmekte serbestsiniz, bu kasabadaki yandaş ve candaşların ata sporu oldu artık bu iş. Hem bu sporu devamlı icra edenlere ihale doğrudan temin ihale bonusu bile çıkıyor.
Buna bir şartla gönül koymam. Gündüz halka çakılan ölü beton yığınlarını bir gezin ve akabinde gece uyumadan az önce bana doğru savurduklarınızı bir daha düşünün. Yüzünüz kızarmıyorsa size iyi uykular mutlu rüyalar.
Çakma rüyanızdan uyanınca feryadınıza kulağımız tıkalı olacak bu arada…

 

 

Bu yazı 1985 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter