21 Şubat 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Açık
YAZAR DETAYI
Gülsüm KAYMAZ-Psikolojik Danışman
Mutluluk Nedir?
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2018 Çarşamba 16:38

Türk Dil Kurumu mutluluğu şöyle tanımlar: ’’Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu.’’ Peki gündelik yaşantımıza bakacak olursak böyle mi tanımlarız mutluluğu?

Bu tanım bizi umutsuzluğa götürür. Bu şekilde düşünürsek mutluluğu yakalamamız olanaksızdır. Hiçbir  insan yoktur ki günlük yaşantısında özlem duyduğu şeylere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşabilsin. Güzel bir arabanın özlemini çekeriz ya da güzel bir işin, güzel bir evin… Bunları elde ettiğimizde ise işler değişir. İsteklerimiz ve özlem duyduğumuz şeyler değişmeye başlar. Peki hayal ettiklerimizin ne kadarına eksiksiz ulaşabiliyoruz?

Sahip olmak istediklerimize ulaştığımızda daha fazlasını hayal edip daha fazlasına özlem duymuyor muyuz? Asla durmak bilmeyen isteklerimiz yok mu? Elde ettiklerimiz artıkça doyumsuzluk başlar. Doyumsuz insan her şeyi çabuk tüketir bir süre sonra ne istediğini de bilmez. Mutlu da olamaz doymuşluğun tadına varamadığı için. Bu konuyla ilgili ünlü filozof Schopenhauer der ki; "Ne doymaz bir varlıktır insan! Ulaştığı her tatmin yeni bir arzunun tohumudur, dolayısıyla onun ebediyen doyurulamaz arzularının sonu yoktur.’’

Tüketen bir toplum olduk sevgiyi, saygıyı, değerlerimizi… Yaptığımız hiçbir şeyden  keyif almamaya başlıyoruz. Günümüz çocuklarında en çok duyduğum sözlerden bir tanesidir ‘’Hiçbir şeyden keyif almıyorum.’’  Peki neden böyleyiz?

 
Mutluluğun kökü  ‘’Mut’’ sözcüğünden gelir.Uzmanlar mut’u şöyle tanımlar: ’’Para vermeden, çalışmadan elde edilen, kazanılan şey.’’ Zengin, fakir fark etmeksizin herkesin sahip olabileceği parayla dahi satın alınamayacak bir şey. Düşündüm de bu ne olabilir diye aklıma ‘’umut etmek’’ geliyor.Umut, hayata dair olumlu beklentilerimizi, isteklerimizi anlatır.Umut şanslı, şansız fakir zengin, güçlü güçsüz herkesin sahip olabileceği bir şey. Sonja Lyubomirsky'a göre: "Eğer gerçekten istersek, mutlu olmak için gerekli olan gücü kendi içimizde bulabiliriz."Bu gücün umut etmek olduğunu düşünüyorum.

MUTLU MUYUZ YOKSA MUTSUZ MU?

Mutsuz insan daima yaşadıklarından dolayı hayatın her zaman çetrefilli olduğunu düşünür ve bu düşünceyle yaşar.Böyle bir insanın başarılı ve mutlu olması zordur.

Mutsuz insan yaşadıklarının bir tek kendisinin başına geldiğini düşünür. Mutlu insan hayatı toz pembe gördüğü için mutlu değildir. Mutlu insan gerçekçidir. Hayatın zor olabileceğini de bilir. Mutsuz insan gibi problemlere gömülüp kalmaz. Çözüm odaklıdır.

Mutsuz insan hayatın kendisini suçladığını düşünür. Bu yüzden sadece kendisinin problemlerle engellerle karşılaştığını düşünür. Kendisine bir ceza kesip olumsuzlukların içine gömülür. Mutlu insan gerçekçi davranıp yaşadığı problemlerin hayatın bir parçası olduğunu düşünür. Problemlere bir çözüm bulmaya çalışarak hayatında karşılaştığı engelleri bir hayat tecrübesi haline getirip olgunlaşma sürecine girer. O halde ‘şikayet’ etmek yerine ‘’problemlere çözüm’’ bulmalı.

Mutsuz insan yaşadıklarından dolayı kimseye güvenmez kendi kabuğuna çekilir. Çevremizdeki insanlara güvenmek risk almaktır mutlu insanlar bunu yapar. O yüzdendir ki mutlu insanlar daha sosyal ve kolayca iletişim kurabilirken, mutsuz insan asosyaldir.

Peki  bu iki insanı birbirinden farklı kılan en önemli şey nedir?’’Hayata nasıl baktığı ‘’dır. Hayata doğru yerden bakan mutludur. Mutsuz insan hayata olumlu şekilde bakmayı bir kenara atıp kendisini olumsuzluklarla baş başa bırakır. Bu tür insanlar hüzünlenmek için bile kendilerine fırsat yaratırlar dinledikleri müzikler, kurdukları arkadaşlıklar bile bu doğrultudadır. Kendisi mutsuzken mutlu insanlar istemezler çevrelerinde.

Mutsuz insan yaşadıklarının sadece kendi başına geldiğini düşündüğünden, mutlu olan, başarılı olan insanları kıskanırlar. Mutlu insanlar güzel şeylere ulaşabilmek başarılı olabilmek için bir emek, bir çabanın olması gerektiğini düşündüklerinden daima bu doğrultuda ilerlemeye bakarlar.

Mutsuz insan her şeyi kontrol etmeye çalışırken mutlu insan, hayatta bazen kontrolümüz dışında bazı şeylerin gelişebileceğini bilir. Kontrol dışı gelişebilecek şeyler karşısında hayal kırıklığı yaşamamak için kendini hazırlar.

Mutsuz insanlar asla unutmaz mutlu insanlar ise gerektiğinde unutmayı, affetmeyi bilirler. Çünkü unutmadıkları olumsuzlukların onlara ağır gelebileceğini bilirler.

Mutlu insan kendi hayatıyla ilgilenir. Başkalarının hayatında olup bitenleri merak edip zamanını bunlarla harcamaz anı yaşar ve geleceğine odaklanır. Mutlu kalın.

 

 

 

 

Bu yazı 3092 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÇOCUĞUNUZU BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN!
» Mutluluk Nedir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter