21 Şubat 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Mutluluk Nedir?
Yazı Tarihi: 16 Ocak 2018 Salı 09:57

Beethoven, bir arkadaşı ile birlikte viyana sokaklarında dolaşmaktadır. Bir apartmandan piyano sesi geldiğini duyar ve kafasını kaldırıp bakar. Apartmanın ikinci katındaki cam açıktır ve ses oradan gelmektedir.

Arkadaşına, çalan kişinin muhteşem çaldığını ve onu görmesi gerektiğini söyler. İkisi birlikte ikinci kata çıkıp kapıyı çalarlar.

Kapıyı açan kadın, Beethoven’ı hemen tanır ve şok olur. Beethoven, piyano sesine geldiğini ve muhakkak çalan kişiyi görmek istediğini söyler.

Kadın, piyanoyu çalanın kızı olduğunu ve tanışmaktan mutlu olacağını belirterek onları içeri alır. Beethoven, piyano çalan kızın olduğu odaya girer. Annesi kıza, Beethoven’ın geldiğini söyler. Kız çok heyecanlanır, hemen ayağa kalkar, fakat kızın gözleri görmemektedir. Bunu gören Beethoven, kıza maddi bir şey isteyeceklerini düşünerek, “lütfen benden bir şey isteyin” der.

Kızın cevabı şu olur; “Ben hiç ay ışığı görmedim, bana ay ışığını anlatır mısınız?”

Bunun üzerine Beethoven piyanonun başına geçerek, ay ışığı sonatını, doğaçlama olarak besteler. Bestecinin bu muhteşem eserini bir kızın mutluğu üzerine inşası çok önemlidir. Kıza en güzel mutluluğu hediye etmiştir. Tıpkı Kafka’nın bebeğini kaybeden küçük kıza, onun mutlu olması için bebeğin ağızından yazdığı mektuplar gibi.

  Kişiler çağlar boyunca mutluluk adlı sihrin peşinden koşmuşlardır. Hayatı kavrama, onu anlama biçimlerine göre mutlu olmak farklı bir şekilde yorumlanmıştır. Öyle ki kimisi bir tebessümle mutlu olurken, kimisi teknolojinin tüm olanaklarıyla donatılmış bir hayat biçimiyle yaşamak ile mutlu olmak ister. Yani kişinin yaşamı kavrama gücüne göre memnun olma duyguları değişir. Kişi benim için mutluluk nedir sorusunu kendisine sorarken, önce kendisinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu araştırma yoluna gitmelidir. Kişi kendisini mutluluğa götürecek nesneler için, hakikaten benim gerçek ihtiyaçlarımıdır diye kendisine sorabilmelidir. Bu şekilde kendisini araştıran kişi daha doğru sonuçlara varabilir. Bir insanı gerçekten mutlu edebilecek şey, gerçekten ihtiyacı olan şeye sahip olmasında yatmaktadır. Bu şekilde temin edilen ihtiyaç, kişinin ruhunda gerçek bir doygunluk duygusu yaratır. Kendimizi iyi tanımadan peşine düştüğümüz mutluluk bizi yeterince sevindirmeyecektir. Yalnış ihtiyaçlar beraberinde geçici mutluluklar getirecektir.

  Bu tür yanlış seçimler sonucu hayal kırıklığı kaçınılmaz olacaktır. Mutluluğun içeriğini detaylı bir şekilde incelediğimizde, bireysel mutluluklarında yeterli olmadığını görmekteyiz. Mutluluk bir bütün olarak hayatın kendisidir. Kişinin tek başına mutlu olma gayreti yeterli değildir. Bütün insanların mutlu olması, o şekilde yaşaması, kişinin de gerçekten bahtiyar olmasını sağlayacaktır.

Bu yazı 1040 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Her çocuk özeldir
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
» İşin Sırrı
» Hayatı planlamak
» Alışkanlıklarımı
» Özlenenler
» Yalnızlıklar
» Yarınlarımız
» Sevmek Zamanı
» Takdir etmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter