15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Hayatta verimlilik
Yazı Tarihi: 12 Aralık 2017 Salı 07:35

  Yaşam mücadelesinde koşuşturma bazen çok hızlı, bazen daha dengeli bir şekilde sürüp gider. Bu akıntı içinde kişiler bazen kendilerini öyle bir kaptırırlar ki, işleri tüm yaşamının büyük bir bölümünü kaplar. Rotaları sadece başarı ve beraberinde gelen hırs olmaktadır. Bunları elde etmek için zamanlarının hepsini bu iş konusuna harcayabilirler. Kendilerini kaptırdıkları elde etme arzularından dolayı kişisel yaşamlarına zaman ayırmazlar. Fazlaca kaptırdıkları kazanma hırsları ile yaptıkları işin verimliliğine fazlaca dikkat etmezler. Pratik bir şekilde işlerimi daha kısa zamanda nasıl halledebilirim gibi çözümlemeleri araştırmazlar. Sonrada hep işlerinin yoğunluğundan, çok yorulduklarından şikâyet ederler.  

  Bu konuya örnek olarak pek çok kişinin bildiği bir öyküyü anlatmak isterim. İki arkadaş oduncu, her sabah ağaç kesmek için ormana giderlermiş. Bu odunculardan birisi çok hırslıymış. Daha çok kazanmak için diğer arkadaşından önce ormana gider hemen çalışmaya başlarmış. Öyle bir tempoda ağaç kesiyormuş ki bir ağaç daha devrilmeden hemen diğerine geçiyormuş. Tüm gün boyunda aralıksız çalışıyor, hatta öğlen yemeği bile yemiyormuş. Akşamları da arkadaşından birkaç saat sonra işi bırakıyormuş. Arkadaşı ise işini yaparken kendisine zaman ayırıyor, dinlenmeyi ihmal etmiyor, akşamları da zamanında evine gidiyormuş. Bir hafta süresince bu şekilde çalıştıktan sonra ortaya çıkan tabloya bakmışlar. Sık sık dinlenen, akşamları zamanında evine giden oduncunun daha fazla ağaç kestiği ortaya çıkmış. Çok çalışan oduncu bu duruma çok şaşırmış ve söylenmeye başlamış. Arkadaşına senden daha önce geldim, daha çok çalıştım, eve geç gittim ama sen benden yine daha çok ağaç kestin demiş. Bunu nasıl başardın, bunun sebebi hikmeti nedir diye sormuş. Ortada herhangi bir sihir yok, sen soluksuz durmadan çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Dolayısıyla keskin baltayla daha az kuvvetle daha çok ağaç kesilir demiş. Ve işin sırrı ortaya çıkmış.  

  Bu kısacık öyküde kendimize zaman ayırmanın gerekliliği ve bu süre içinde yaşamımızı gözden geçirmek, eksik kaldığımız yönlerde kendimizi geliştirmek adına yapacaklarımızı sıralamak çok önemli bir adım olacaktır.

Yani yaşamın bütün dallarında planlı, programlı bir düzen sağlamak kişi için çok faydalı olacaktır. Bu okul hayatı, iş hayatı, spor hayatı gibi çeşitli birimler olabilir. Bu şekilde daha az zaman harcayarak daha başarılı sonuçlar elde edebiliriz. Örneğin okul yaşamında hangi dersi, ne kadar, ne zaman ve en verimli şekilde nasıl çalışabilir izi planlamamız gerekir. Önemli olan bilinçsizce çok çalışmak değil, verimli ders çalışma yollarını uygulamaktır. Ayni şekilde sporu da fazla yapmak önemli değil, bilinçli ve bilimsel metotların ışığında uygulamak başarı ve mutluluğu beraberinde getirir.” İnsan, hangi limana gideceğini bilemezse hiçbir rüzgâr onun için yararlı olmaz.”
Seneca’nın bu güzel sözü kişilerin yaşamında hedef koyma, plan yapma konusunun önemini vurgulamaktadır.

 

 

 

Bu yazı 566 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Arkadaşlıklar
» Arkadaşlıklar
» Yaşlanmak Üzerine
» Sanal Dünya
» Koruyamadığımız çocuklarımız
» Çocuklar ve Büyükler
» Yaşamı Şekillendirmek
» Müzeler
» Hayvan Hakları
» Güzelliğin Adı İğneada
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter