19 Aralık 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Kar
YAZAR DETAYI
Uğur Karyağdı-FIDE National Instructor
Merhaba Satranç severler.
Yazı Tarihi: 17 Kasım 2017 Cuma 07:28

Bu haftaki yazımda Satranç ile ilgili olarak Lüleburgaz'ımızda yapılan çalışmalara değineceğim. Bildiğiniz gibi biz antrenörlerin asıl görevlerinden biri de bağlı oldukları branşları sevdirmek ve yaygınlaştırmak.

İstatistiki verileri incelediğimizde 15.11.2017 Türkiye Satranç Federasyonu verilerinde 70134 aktif vizeli sporcu olduğunu ve Kırklareli ilimizde ise aktif sporcu sayısı olarak 304 oyuncunun olduğunu görüyoruz. Maalesef bu değerler ülke ortalamasının altında.

 Peki bunun sebepleri neler olabilir?

Bunun sebeplerini inceleyecek olursak eğer diğer bölge ve illerde özel sektörün Satranca verdiği desteklerin fazlalığını bariz bir şekilde görebiliyoruz. Bu durumu  biraz istatistiki olarak ele alırsak Edirne ilinde 2017 yılında yirmi resmi müsabakadan 4'ünün Özel Müsabaka statüsünde olduğunu, bunu Tekirdağ için baktığımızda ise sadece 16.09.2017 / 31.12.2017 yani üç buçuk aylık süre içinde yirmi resmi müsabaka düzenlendiğini ve bunlardan dokuzunun ise Özel Müsabaka statüsünde olduğunu; ilimizi incelediğimizde ise 2017 yıllık programda 28 müsabaka planlandığını bunlardan ise 1 tanesinin Özel Müsabaka statüsünde yapıldığını görebiliyoruz. Bu müsabakanınsa Lüleburgaz'ımızda yapıldığını düşünenler maalesef yanılıyorlar. Bu Özel Müsabakaya Babaeski Tarım Festivali organizasyonlarında Babaeski ev sahipliği yapıyor.

İlimizde bulunan koşulları inceleyecek olursak eğer biz antrenör, hakem ve yöneticilerin yaptıkları çalışmalarda zor koşullarda ve çok komik ücretlerle çalıştıklarını görebiliyoruz. Diğer illerden ileri çalışmalar gerçekçi yaklaşacak olursak bu olanaklarda yapılamaz.

Satrançta ilerlemenin resmi müsabakalardan çok özel statüde yapılan müsabakalardan geçtiği sonucuna ulaşabiliriz.

Peki bu olguyu özel kurum ve kuruluşlarda nasıl oluştururuz?

Bunu anlatmanın en kolay yöntemi aslında reklama duyulan ihtiyaçtan geçmekte. Bir ulusal televizyon kanalında geçtiğimiz günlerde bu konu değerlendirildi. İki yıllık bir inşaat firmasının spora verdiği sponsorluklar ile şu anda ülkemizde en yüksek yükselişe sahip olduğu anlatıldı ve bu başarının sebepleri masaya yatırıldı. Özetleyecek olursak eğer Sosyal Kültürel faaliyetlerde yapılan sponsorluk ve reklam çalışmalarının şirketlere geri dönüşümlerinin hızlı biçimde olduğu tespit edildi.

İlimizden haberlere gelecek olursak Kırklareli'nde  ''Kırklareli Gençlik Haftası Satranç Turnuvası '' düzlenecek. Turnuva 03-04 Haziran 2018 tarihleri arasında, 13-18 yaş gruplarının katılımı ile  Kırklareli Kapalı Spor Salonunda düzenlenecek. Kayıtlar kirklareli.tsf.org.tr turnuva kayıt kısmından bilgisayar üzerinden yapılacaktır.

Bu haftaki bulmacamıza gelecek olursak;

 

Bu yazı 800 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Merhaba satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler.
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter