16 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 13°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
FUTBOLDA ALTYAPISIZLIK
Yazı Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı 09:10

  Genelde herkesin söylemlerinde büyük önem verdiği, fakat hayata geçirilmesi konusunda yeterince önem vermediği bir konudur altyapı. Altyapı sadece sporun değil birçok birimin gerçek sorunudur. Bir derneğin veya herhangi bir kurumun seçiminde, genelde başa gelindiğinde işe altyapı ile başlayacaklarını, bu konuya ayrı bir önem göstereceklerini söylerler. Fakat altyapı olayının zahmeti çoktur, ayrıca vitrine konulması zordur. Kısaca alt yapının albenisi yoktur. Bir sokağın yapımında kanalizasyon gibi altyapı çalışması pek dikkat çekmez, ama sokağın döşenmesi yani makyajı hep dikkat çekmiştir.

  Altyapı olayına bizlerde hep sempatiyle bakmamıza rağmen uygulamada yeterince başarılı olamamışızdır. Bu olayın başlangıcı için yeterli tesisler ve konunun uzmanları çok önemlidir. Ajax takımı yetmişli yıllarda altyapı olayına bilimsel bir yolla yaklaşıp çok güzel başarılar elde etti. O zaman bu kulübü imrenerek izler, altyapı olayının sihrinden söz ederdik. Futbolun bir endüstri olduğu şu günümüzde bunun gibi bir sürü Avrupa kulüpleri altyapı uygulamalarıyla hem iyi bir gelir elde ettiler, hem de düşük maliyetle kaliteli sporculara sahip oldular. Bunca gelişmelere rağmen bizde yeterince bir hareket gözlemlenmedi. Ajax takımının altyapısını incelediğimizde, yüzme havuzlu, piyanolu, bilardolu dinlenme tesisleri olduğunu görüyoruz. Tesislerinde doktor, fizik tedavi uzmanı, masör, diyetisyenler bulunmaktadır. Ayrıca okullarından geri kalmaması için özel öğretmenler tutulmakta, yabancı saha maçlarında otobüste bile öğretmenler eğitimlerine devam etmektedirler. 

  Altyapı bizde genellikle futbola yılarca emek vermiş, onu çok seven ağabeylerin desteğinde yürüdü. Bu insanların özverileriyle, çabalarıyla bir şeyler yapıldı. Kulüplerimiz yeterince bu işe kaynak ayırmadılar. Üst düzeydeki takımlarımızda gelir amaçlı spor okulları açmakla yetindiler. Bu işin parasal boyutuyla ilgilendiler. Bilimsel eğitim hep kenara itildi. Sonucunda yeterli altyapıya sahip olmayan sporcularımız oldu. Profesyonel sporcu olup topa vurmasını bilmeyen, iki metreye pas atamayan, doğru beslenme yi bilmeyen sporculara sahip olduk. Kaybetmenin de onuruna varamayan, sporcu bakımını saç bakımıyla karıştıran futbolcularımız oldu.

  Doğru bir altyapı olayı çok meşakkatlidir. Çocuğun gelişiminde doğru ve sağlıklı beslenmeyle başlar altyapı. Bu tabii en başta ailenin ekonomisi ile ilgilidir.      

Doğru gıdalarla düzenli bir şekilde çocuk beslenirse fiziksel gelişimi sağlıklı olur. Beslenmeden gayrı çocuk için eğitim, kültür, sosyal ve psikolojik gelişimde çok önemlidir. Kısaca çocuk spor yapabilme dönemine geldiğinde tüm koşullar hazır olmalıdır. Üstyapılarda milyon dolarla ifade edilen yatırımlar yapılırken, alt yapıya da biraz kaynak ayrılırsa on beş yirmi sene sonra futbolda parlak geleceğimiz olabilir. Futbolumuzda kurumsal anlamda işin üzerine düşen kulüplerimiz çok az. Bunlardan birisi olan ve çok başarılı olan Altınordu Kulübü nün temel felsefesi iyi sporcudan önce, iyi bir insan olma anlayışları. Altınordu nasıl oyuncu yetiştiriyor diyecek olursanız; onlar futbolu tamamen üretim alanı olarak görüyor. Futbol okullarında 6000 çocuk eğitim alıyor. Önce eğitim diyor, kurumsal düşünüyor ve bu konulara yatırım yapıyorlar. Profesyonel ligde mücadele eden Kulüp kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmuyor, altyapıdan gelen sporcularla mücadele ediyor ve bunu kendilerine ilke haline getirmişler. Düşünsenize Arda’dan sonra şu sıralar yurtdışında kalburüstü takımlarda oynayan 3 Türkiye kökenli futbolcunun ikisi Altınordu’dan çıkmış .(Çağlar Söyüncü-Freiburg, Cengiz Ünder-Roma) Bu da Kulübün doğru yolda olan çalışmalarını ispatlıyor. Ülkemizde 150 adede yakın profesyonel kulüp var. İstanbul da 1600 adede yakın amatör kulüp mevcut. Bu sayılara rağmen kaliteli sporcu yetersizliği oldukça üzücü.

 

Bu yazı 640 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yaşlılıklar
» Eski Mutluluklar
» Görkemli Zeytin Ağacı 
» Çocuklardaki  Sevgi
» SATRANÇ
» Bisiklet
» Yaprak Dökme Zamanı Geldi
» Kendine Güvenmek
» Her Ömrün Bir Eylül’ü Vardır
» Görev
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx