24 Haziran 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 17°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER GİREMEZ (2)
Yazı Tarihi: 19 Ağustos 2017 Cumartesi 07:21

Kente yerleşen Avrupalılar özellikle Beyoğlu ve Galata’ da çeşitli ahlaki sorunları yaşanmasına neden olurlar. Bölge sakinlerinin bazıları kolay yoldan para kazanmanın yolunu bulup ‘‘pazarlamacılık ’’ denilen sanatın inceliklerini öğrendikleri için mahalle aralarında yeni mekanlar da boy gösterir. İş çığırından çıktığı sırada devlet kalın bir duvar örer. Beyoğlu’nda ‘‘Altıncı Daire’’ adıyla açılan devlete ait kurum, fuhuş yapan kadınları denetim altına almaya başlar.
1884 yılının Şubat ayında ‘‘ Şura-yı devlet’’ kararıyla bir talimname yayınlanır. Böylece ilk yerleşik genelevimiz de Abonoz sokağa gelir kurulur.
İstanbul’daki yasal genelev 1950’li yıllardan sonra Galata’ ya taşınır. Kısa süren illegal aşkların mabedi, dönüp dolaşıp limana yakın bir yerde hayat bulmuştur.
İstanbul’da Yahudi cemaatine mensup 25 bin kişi yaşamaktadır. İspanya’dan kovulan ‘Seferad Yahudileri’ Osmanlı İmparatorluğu’na sığınırlar. 1942 yılından itibaren Balat ve Hayköy civarını mesken tutarlar.
İkinci Dünya Savaşı sırasında da Türkiye’ ye yoğun bir Yahudi göçü olmuştur. Doğu Avrupa’ dan kaçan ‘Aşkenaz Yahudileri’ aradıkları güven ve huzuru Türkiye’de bulmuşlardır.
Ancak Yahudilerin İstanbul’a ilk kez ayak basmaları Bizans döneminde olur. ‘‘Karia Yahudileri’ gelip İstanbul’a yerleşirler ve semte adlarını verirler. Karia semti zaman içerisinde dönüşerek ‘‘Karaköy’’ olur.
Bir Yahudi kolundan ismini alan Karaköy, günümüzde de meşhur genelevleriyle nam salmıştır.
Semtler adlarıyla anılır. Kara yazgılı kadınların, Karaköy’de beden ve ruh tüketmeleri ironik bir tesadüftür.
Alageyik Sokak umuma açılmış bedenlere çıkan sokaktır.
Sokak, üzerinde ‘‘18 yaşından küçükler giremez!’ diye yazan demir kapıya çıkmaktadır. Burada polis kontrolü altında sevişmeye gidilen kapıdır.
Kaynak: %100 İstanbul. Yazar: Erk ACERER. Sahife 292 – 293
- Devamı Yarın -

HATA YAPMAKTAN KORKMA
Eğer hatasız olsaydım insan değil melek olurdum. Melek olmadığıma göre hatalarım da olacak elbette Yapacak bir şey yok, hatalarım için karalar bağlayıp sürekli kendimi suçlu hissedemem. Hem herkes hata yapıyor; kimse kusura bakmasın, yeryüzündeki bütün hataları ve yanlışları tek başıma hiç sahiplenemem. Bütün hataları ve yanlışları bir başıma tek başıma ben yapmış olamayacağıma göre herkes hata yapıyor demek ki. Yani kimsenin kimseyi suçlamaya hakkı falan yok, kimse kimseden daha az kusurlu değil ki... İnsan olmak; zaman zaman hata yapmak, bazen yanlışa düşmek... Herkes önce kendine baksın ve sütteki ak kaşık gibi ortalarda dolanmayı bıraksın.
Hatalar insanlar için... Hata yapmaktan korkma. Hataların kış sonrasında açığa çıkıyor ‘‘ doğru ’’ çiçek olup bahar dalında...

MUTLULUĞA KAPI AÇ
Mutluluğu bir şekilde, bir yerinden yakalamak gerekiyor. Hem herkesin çok mu mutlu olduğunu sanıyorsunuz? Hiç kimse çok mutlu değil ama işte, burada şükretmesini bilenler bir adım öne geçiyor.
İnsan şükrettikçe mutluluğa ulaşıyor. Şükret ve mutluluğa kapı aç. Büyük beklentiler büyük yaralar açıyor. Yaralanmak istemeyiz, değil mi? Hem yetişkin yaralarında yara bandı pek işe yaramıyor.
Kalp diyorum kalp! Ne sargı bezi ne alçı bir işe yarıyor. O zaman dikkat et kendine.
 

SİTEMLİ NOT:
Bu çatlakları, buruşuklukları marketten satın almadım; buruşukluğumda, çatlaklarımda ikimizin yaşanmışlıkları var ve gözaltlarımın çökmesinde seninle yaşadığım kavgaların da etkisi var. Beni sorgularken bir daha iyice düşün istersen. Ben bir aynayım; iyice ve dikkatlice bak bu çizgilerin oluşmasında hiç mi suçun yok... Bu arada kendin için de bak; kendini görüyor musun?

LÜLEBURGAZ’DAKİ TABİİ AFETLER KOORDİNASYON MERKEZİ
Televizyonlarda deprem uzmanları İstanbul’da, dolayısıyla Marmara Bölgesinde depremin mutlaka gerçekleşeceğini söyleyip duruyorlar.

Ve sadece İstanbul’da olacak olan deprem için 400 toplanma yeri tespit edildiğini söyledi uzmanlar.
Ama sonra şunu da ekliyor: Maalesef bu sayı 77’ye indi. Kalan yerlere büyük binalar AVM’ ler yapıldı...
Yani anlayacağınız sayın okurlarım Allah korusun bir deprem olursa 20 Milyon nüfusu olan İstanbul’da insanları 400 toplanma merkezi yerine 77 toplanma merkezine yerleştireceğiz...
Lüleburgaz’ da ‘Tabii Afetler koordinasyon Merkezi’nin olduğunu biliyor musunuz?
Peki neresi bu yer?
Yeni Hal Binası’nın içinde 3-4 odadan ibaret... Ve yalnız Türkiye ile değil tüm dünya ile internet üzerinden yapılacak konuşmalar ve danışmalar sistemi hazır.
Hani Yeni hal Binasında tuvaletlere varmadan, isteyen vatandaşlarımızın namaz kıldığı yerde bu ‘Koordinasyon Merkezi’ yazıyor. İşte o kapının bulunduğu yerin hemen içersinde ‘‘Allah korusun bir toplu yangın, toplu sel felaketi, deprem ve diğer afetlerin ’’ koordinasyon merkezi orasıdır.

Peki İstanbul’un kala kala 77 toplanma yerine göre Lüleburgaz’da toplanma merkezleri nereleri olacak?
Ata İş Merkezi- LYFA- Yeni Hal binası ve bence de yeni yapılan Sanat Merkezi- Kadın Akademisi...
O beğenmediğiniz Yeni Hal Binasındaki ‘Tabii Afetler Koordinasyon Merkezi’nde bilgisayarın fişini prize taktınız mı tüm dünya ile irtibat sağlayacaksınız...
Not: Şu pazarcı esnafına bomboş duran odalardan birini namaz kılmaları için tahsis edemez misiniz?

KADINLARA İYİ DAVRANIN...
Aile ilişkilerinde İslam dininde pek çok hüküm vardır. İşte sizlere bir kaç örnek.
‘‘ Kadınlara iyilikle muaşeret ediniz. ( Yani onlarla güzellikle geçininiz.)  Nisa/19
Sevgili Peygamberimiz de veda hutbesinde cihana şu hususları ilan etmişti:
‘‘ Ey ümmetim! Kadınlara iyilikle muamele etmenizi tavsiye ederim. Çünkü onlar sizin emriniz altındadır. Fazla tahakküme hakkınız yoktur. Meğerki fuhuş irtikab etmiş olsun...  Şunu biliniz ki kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Onların üzerinizdeki haklarınız yatağınızı yabancılardan korumaları, izinsiz olmadıkça hoşlanmadığınız bir kimsenin evinize girmelerine müsade etmemeleridir. Onların sizin üzerinizdeki hakları da giyimlerinde ve yemelerinde onlara iyi bakmanızdır. ’’

AMİN YARABBİM..
Yüce Allah’ım ülkemi koru, Müslümanlara akıl ve fikir ver. Birbirlerini öldürmesinler. Televizyonlarda Müslüman kadın ve çocukların sefaletini görünce içimiz burkuluyor.
Terör denen beladan Müslümanları ve tüm insanlığı koru, ülkemize güzel ve hayırlı günler nasip et. Bizleri tüm tabii afetlerden koru. Bizleri ezan sesinden mahrum etme. Ülkemiz için hayatlarını feda eden tüm kahramanlara cennet yüzü göster. Günahlarını AFFET!

Bu yazı 440 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ANNE SEVGİSİ
» AL BUNU PAYLAŞ
» BİZİ TELEVİZYON VE İNTERNET ŞİŞİRİYOR!
» SİSTEM
» BU DEVLET NASIL YIKILIR?
» DOKTOR SEMMELWEİS
» DOKTOR TAVSİYESİ
» POLDEVİ FELAKETZEDELERİNE YARDIM
» TEDAVİNİN EN UCUZU
» EN ÜSTÜN RÜTBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx