22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Çocuklar da şeker yiyebilsin
Yazı Tarihi: 15 Ağustos 2017 Salı 07:00

 Geçen hafta ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılması üzerinden 72 yıl geçmişti. Büyük bir yıkımın olduğu bu saldırının kurbanları, Hiroşima Barış Parkında oldukça kalabalık topluluk tarafından anıldı. İkinci dünya savaşının son aşamasında 6 Ağustos 1945’de saat 08:15’ de ABD  ‘‘Little Boy’’ (Küçük Oğlan) adını verdikleri bombayı Hiroşima’da kullanmıştır. Birkaç dakika içinde şehrin yarısı kaybolmuştur. 60 ile 70 bin kişi ölmüş, 140 bin kişi de yaralanmış ve evsiz kalmıştır. Patlama sonrasında radyasyon 100 bin kişiyi etkilemiş, şehirdeki 90 bin binadan 60 bini yerle bir olmuştur. İnsanların işe başlama saatinin olduğu 08:15 seçilmesi de oldukça düşündürücüdür.

ABD Hiroşima’dan üç gün sonra 9 Ağustos 1945’de saat 11:02’de Nagazaki’ye “Fat Man” (Şişko Adam) isimli atom bombasını kullanarak Japonya ya ikinci katliamını gerçekleştirmiştir. Bu bomba 305’inci km’de patlatılmıştır. Bu havada infilak sayılır.  Nagazaki’nin toplam nüfusu yaklaşık 240 bin kişi iken, 74 bin kişi hayatını kaybetmiş, binaların %36’sı tamamen yok olmuştur. Daha sonra atom bombasının etkisiyle ölenlerin sayısı 143.000’e ulaşmıştır.

  Nükleer gücün çok önemli bir kaynak olmasına rağmen insanlık için doğru kullanılması çok önemlidir. Savaşlar için kullanılması insanlığın felaketidir. Bu gücü faydalı ve bilgili kişilerin yönetmesi çok gerekli bir olaydır. Hatırlarsanız  Çernobil faciası, 26 Nisan 1986 da iki  kafadar teknisyenin santralın soğutma sistemiyle sorumsuzca oynamaları sonucu başımıza geldi.Fukuşima yıkımı da  1 Mart 2011’de gerçekleşti. Deprem sonrası tsunami için 6 m. olarak öngörülen duvarlar, 10 m.’yi bulan dalga yüksekliği nedeniyle etkili olamadığı için yaşandı.

  Size Hiroşima’da bu felakete uğrayan Sadako Sasaki’den söz etmek isterim.6 Ağustos 1945'te Amerika, Hiroşima'ya ilk atom bombasını attığında Sadako Sasaki sadece iki yaşındaymış. On ikisine kadar yaşayabilmiş. Rengârenk kâğıtçıklardan 1000 adet turna kuşu yaparsa iyileşeceğine inanmış. Katladığı her turnanın kanatlarına şunları yazacağını ifade etmiş: ”Kanatlarınıza huzur yazacağım. Böylece tüm Dünya da uçabileceksiniz.” Küçük kız maalesef 25 Ekim 1955’te eksik kalan 356 adet turna kuşunu yapamadan ölmüş. Sadako Hiroşima hastasıymış. Atom bombası hastalığı da dedikleri kansere yakalanmış. Arkadaşları geri kalan turna kuşlarını tamamlayıp, Sadako'yu kâğıttan turnalarla birlikte toprak ananın kucağına vermişler. O günden sonra turna kuşu, barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi haline geldi. Çok kısa yaşamında Dünya ya barış adına büyük bir umut bıraktı. Sadako’nun ve atom bombasından ölen bütün çocuklar anısına Hiroşima’da bir anıt yapıldı. Bu günden sonra Dünyanın her yanından insanlar bu rengârenk kâğıtçıklardan binlerce turna kuşu yapıp, 6 Ağustos'ta Japonya'ya; Sadako'nun heykeline konsun diye, barışa uçsun diye, nükleere karşı kanat çırpsın diye, nükleer silahsızlanma olsun diye, çocuklar ölmesin diye, çocuklar yaşasın diye, şiddet bağımlısı dünya iyileşsin diye uçurmuşlar. Nazım Hikmet bir şiirinde bulutlar adam öldürmesin diyerek nükleer gücün canlı yaşamındaki olumsuzluğunu anlatır. Ayrıca Şair Sadako’nun hikâyesinden çok etkilenmişti. Ve 1956 yılında “Kız Çocuğu” şiirini onun için yazdığı söylenir.

Kapıları çalan benim, kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler.
Hiroşima’da öleli oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.
 

 

Bu yazı 583 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yalnızlığın Hüznü  
» Dünya Çevre Günü
» Dönüşümümüz
» Çocuklar ve Hayalleri
» Unutulmazlar
» Sinemalarım
» Yaşam ne garip
» Doğamızın Geleceği
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx