01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
İlhan VARDAR
UYUMUYORUZ!... UYARIYORUZ!...
Yazı Tarihi: 28 Mart 2015 Cumartesi 10:30

Saygıdeğer Basın ve Medya Temsilcileri, 

Türkiye’de 9 milyon engelliyi ve bir o kadar da yakınını doğrudan ilgilendiren bir haksız uygulamaya dikkatinizi çekmek istiyoruz. Engelli yurttaşlarımızın yanı sıra, yeni mağduriyetlere itilen 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile evde bakım ücretleri kesilmeyle karşı karşıya kalmış tüm bakıma muhtaç yurttaşlarımızı bekleyen yeni haksızlıklara karşı, sesimize bir ses katmanızı ve bu sorunun çözümünde bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz.

Engelli aylığı ve evde bakım ücretlerini düzenleyen 2022 ve 2828 sayılı yasalarda yapılan değişikliklere göre, artık ihtiyaç sahibi bireylere, kendi gelirlerine bakılarak değil, aile ve akrabalarının toplam gelirleri ölçü alınarak yardım yapılıyor.

Bu durumda, yardım alan ihtiyaç sahiplerinin büyük bir bölümü zaten yetersiz miktarda maddi yardım imkânını da kaybedecek, birçoğu ‘’açlıkla ’’ yüz yüze kalıyor.  

Bu durumun değişmesi aslında mümkün... Bizler, 164 Engelli Sivil Toplum Kuruluşu olarak, engellilerin hak kayıplarını ilgilendiren yasaların değişmesi için, yeni bir yasa tasarısı hazırladık. 

Kanun tasarısını Ak Parti, CHP, MHP ve HDP Grup başkan vekillerine ve farklı siyasi partilerden çok sayıda milletvekiline anlattık. Tüm siyasi temsilciler, bizimle hemfikir olduklarını belirterek, hazırladığımız değişiklik teklifini haklı ve yerinde buldular.

Önerdiğimiz yasa değişikliği teklifimizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı ile Yaşlı ve Engelli Genel Müdürü’ne de anlattık. Bakan yardımcısı ve Genel Müdür, bu değişikliğin haklı ve gerekli olduğunu ifade ederek, bu yönde çalışacaklarının sözünü verdiler.

Görüşmelerden ve bize verilen sözlerin üzerinden iki ay geçmesine rağmen, beklenen yasa değişikliği Meclis’in gündeminde yer bulamadı ve kanun değişikliği gerçekleşmedi.

Meclis’e sunduğumuz kanun değişikliğinin gerçekleşmesini sağlamak için, Türkiye’nin eylem yapılabilecek tüm illerinde, ‘’Uyumuyoruz!.. Uyarıyoruz!..’’ sloganıyla, 28 Mart saat 13.00’ten 29 Mart saat 13.00’e kadar oturma eylemi gerçekleştireceğiz. 

Bu oturma eylemlerimizin belirtilen gün ve saatte İstanbul’daki adresinin, Beyoğlu Galatasaray Lisesi önü olduğunu bilgilerinize arz ederiz.

Battaniyelerimizi kuşanıp 24 saat oturacağımız bu eylemlerde engelli, yaşlı ve muhtaçların sorunları ve haklarını tartışacağız. Yanı sıra çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz.

Değerli basın camiamızın eylemlerimize ve yürüttüğümüz hazırlık çalışmalarına gereken ilgiyi göstererek sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmasının, bizi ziyadesiyle mutlu edeceğini ve sesimizin daha geniş kesimlere ulaşmasına aracılık edeceğinin bilinmesini isteriz.

2022 ve Evde Bakım Grubu

*Yasa değişikliğine imza koyan STK listesi ektedir.

 

Saygılarımızla.

TÜRKİYE KAS HASTALIKLARI DERNEĞİ

2022 ve 2828 Sayılı Yasa Değişikliği İçin İmza Atan Ulusal ve Yerel STK'lar  

DESTEK VEREN ULUSAL STK/KURUM/KURULUŞLAR

Engelli Hakları Federasyonu 

Engelli Hakları Forumu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği

Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi

 

Yoruma gerek var mı bilmiyorum…

Ülkemin aydın, okuma oranı en yüksek, sosyal demokrat Trakyam’dan destek veren Yerel Sivil Toplum Kuruluşları; Çanakkale; Kırklareli, Tekirdağ, Çerkezköy, Çorlu Türkiye Sakatlar Derneği Şubeleri. Edirne’mden hiçbir STK yok. 

Doğu illerinden de çok az olduğu gibi. 

Tabi Trakyamın Belediyelerine baktığımızda Engelliler için alınan önlemler! Gözler önünde.

Yarın ilinizde meclise göndereceğiniz vekillerinizin seçimini yapacaksınız. Daha sonra bu adayları meclise göndermek için çabalayacaksınız. Lütfen insan öğesini, doğayı, projeleri düşünerek, sonrasında bu konularda uyarılar yaparak seçimlerimizi yapalım.  

UYUMAYALIM…. UYARALIM…..

*    *    *

LÜTFEN DİKKAT !!

Alarmınızı 28 Mart Cumartesi akşamı 20:30’a kurun ve o gece ışıklarınızı bir saatliğine kapatmayı unutmayın!

Dünyada 2 milyar insanın katıldığı ortak mücadelenin bir parçası olun.

Dünya Saati Nedir?

Dünya Saati etkinliği 2007 yılında Avustralya'da başladı. Ülkedeki tarihi ve anıtsal yapılar, binlerce kurum ve milyonlarca insan ışıklarını bir saatliğine kapatarak, iklim değişikliğiyle mücadele için tüm dünyaya çok önemli bir mesaj verdi. Hepimiz tek evimiz, gezegenimizin karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için acilen adım atmalıyız!

Dünyanın anıtsal ve tarihi yapılarından Sidney Liman Köprüsü, Toronto'daki CN Kulesi, San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü, Roma'daki Kolezyum, Çin Seddi ve Boğaziçi Köprüsü gibi küresel öneme sahip birçok anıt yapı ve tarihsel bina, hızla büyüyen kampanyanın umudunu ışıklarını kapatarak tüm dünyaya iletiyor. İklim değişikliğinin etkisi sıcaklıklardaki artışla sınırlı değil. Kuraklık, sel baskınları ve şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisinde artış, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme gibi etkenler sonucunda insanlar, bitkiler ve hayvanlar ciddi risk altında. Dünya Saati kampanyası bu yıl İklim değişikliği sorununa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

İklim değişikliğine dikkat çekmek için 28 Mart 20.30'da (Bu akşam) ışıklarımızı bir saatliğine kapatıyoruz !

 

Bu yazı 4237 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dış etkilere açık birer kukla mıyız?
» BİPOLAR YAKININDAN MEKTUP
» “SÖZ BİPOLARLAR VE YAKINLARINDA” - 2
» “SÖZ BİPOLARLAR VE YAKINLARINDA” - 1
» UYUMUYORUZ!... UYARIYORUZ!...
» “ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN BENİM FİKRİM”
» EMPATİ ve EMPAT
» DEVLET ADAMLARININ BEDENSEL – ZİHİNSEL SAĞLIK DURUMLARI (*)
» Trakya’yı Kurtar(may)alım mı?- 1
» CHP’de ADAY BELİRLEME
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter