Yine balık ölümleri

Alacaoğlu Köyü Kayacık Deresi’nde su yüzüne vurmuş ölü balıklar görüldü. Balık ölümlerinin köy yakınlarında kurulu hayvan çiftliklerinden kaynaklandığı iddia edildi.

02 Ocak 2013 18:12
  Hüseyin Kenan GÖREN

Alacaoğlu köyünden geçen Kayacık Deresi’nde balık ölümleri yaşandı. Köylüler balık ölümlerinin köy yakınlarında kurulu hayvan çiftliklerinden kaynaklandığı iddia ettiler.

Üç-dört gündür derede değişik bir koku duyduklarını söyleyen Alacaoğlu köylüleri dün sabah gördükleri balık ölümleriyle endişeye kapıldılar. Köylüler önceden hayvanlarını ve tarlalarını suladıkları deredeki koku nedeniyle şimdi ördeklerin ve kazların dereden çıkıp uzaklaştıklarını söylediler.

Alacaoğlu Köyü Muhtarı Nedim Çetin, köy içinden geçen Kayacık Deresi’nde görülen balık ölümleri üzerine Lüleburgaz Kaymakamlığı’na başvurduğunu, Kırklareli Çevre Müdürlüğü’nden inceleme ekiplerini beklediklerini belirtti.

Muhtar Çetin: “Kayabeyli Köyü sınırında, köyümüze 5 km. uzaklıkta büyük hayvan çiftlikleri kurdular. Daha önce de bu çiftliklerden taşan atık sular deremizi ve topraklarımızı kirletti. 2 kez Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelip incelemelerde bulundular. Bir sonuç çıkmadı. Hayvan çiftliklerinin foseptikleri hep salınıyor. Son günlerde daha da arttı. Bu kirlilik sürerse köy halkı her türlü yasal tepkisini gösterecek, hukuk mücadelesine girecek” dedi.

Köyden bir grup ve Alacaoğlu Köyü Muhtarı ile birlikte görüştüğümüz hayvan çiftliği işletme müdürü, atıkları için iki büyük lagünleri olduğunu öne sürerek iddiaları kabul etmedi.

İşletme Müdürü; “Aşırı yağışlar nedeniyle bir sızıntı olmuş olabilir, bu sızıntı sularının dereye kadar gitmesi mümkün değil. Gübre suyunun balıkları öldürmüş olabileceğine imkan vermiyorum” dedi.

Müdür; “İşletmelerinden kaynaklanan bir durum gördükleri anda foseptik çukurlarının sayılarını arttıracaklarını, kullandıkları antiseptik suyun karıştığı suyun miktarına göre seyreldiğini ve zararsız hale geldiğini, denetimleri dışında bir deşarjın da olamayacağını” söyledi. 

 
Kaynak :
Bu Haber 730 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu: