ÇITA YÜKSELDİ

Kırklareli LYS’de bir ikinci bir de üçüncü çıkarmanın gururunu yaşıyor. Kırklareli valiliğinden yapılan açıklamada LYS sonuçlarına göre Kırklareli'nin eğitimdeki başarı çıtasının yükseldiği bildirildi.

23 Temmuz 2011 09:58

Haber Merkezi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Kırklareli'nin eğitimdeki başarı çıtasının yükseldiği bildirildi.

Kırklareli Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Ayşen Tuzcu, Y-DİL1 Puan Türünden Türkiye 2.si, Kırklareli Babaeski Anadolu Lisesi öğrencisi Feray Tunçalp ise MF1 ve  MF4 puan türlerinde  573,463 ve 573,663 puan alarak Türkiye 3. sü oldular.

Kırklareli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Türkiye genelinde başarı puanına göre Kırklareli'den ilk 100 de 6 öğrenci, ilk 500 de 17 öğrenci ve ilk 1000 de 29 öğrencinin yer aldığı belirtildi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre bu başarıyı elde eden başta öğrenciler olmak üzere, İl Milli Eğitim Müdürü ve yöneticilerini, öğretmenleri, velileri ve emeği geçen herkesi tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

 Yaman:“Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Ayşen Tuzcu kızımız ve Babaeski Anadolu Lisesi öğrencisi Feray Tunçalp  kızımızın bu başarıları hepimizi gururlandırmıştır. Öğrencilerimizi başarılarında dolayı tebrik ediyor bu başarılarının üniversite öğreniminde de devam etmesini diliyorum. Elbette, bu başarıda kendileri kadar ailelerinin, öğretmenlerinin ve yöneticilerimizin de büyük katkıları var. Onları da kutluyorum.”dedi.

 

 

 

İşte ikinci

Ali MERT

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesin’den mezun olan Ayşen Tuzcu  Yabancı Dil-1 alanında Türkiye 2.si olarak büyük bir başarıya imza attı. 22 Temmuz Cuma günü babası ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Ayşen Tuzcu çok mutlu olduğunu ve bunun haklı gururunu yaşadığını ifade etti.

Tuzcu:’’ İki kardeşiz. Ablam Kırklareli Üniversitesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyor. Annem ev hanımı babamda HEAŞ’ta çalışıyor.Ailem bana bu dönem içerisinde çok büyük destek oldu. Gerçekten çok mutluyum. Hedefim Boğaziçi İngilizce öğretmenliği. Dil bölümünü seçmemin nedeni ise yabancı dili sevmem. Sadece İngilizce bilmekle kalmayacağım. Diğer dilleri de öğrenmek için çalışacağım.’’dedi.

Başarısının sırrını düzenli çalışmasına bağlayan Tuzcu, gelecek dönem sınava girecek olan arkadaşlarına da tavsiyelerde bulundu. ‘’Başarımın sırrı aslında herkesin söylediği gibi düzenli ve programlı çalışmak. Gelecek yıl sınava girecek arkadaşlarıma da tavsiyem kendilerine hedef koysunlar. Başarı ancak hedef olduğunda gelir.’’dedi.

Babası Vasfi Tuzcu’da kızının başarılarına alışık olduklarını ama bu duygunun çok farklı olduğunu belirtti.

Vasfi Tuzcu:’’ Biz Ayşen’in başarılarına alışığız. Ortaokul’da okul birincisi olarak mezun olmuştu. Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi’nden de okul birincisi olarak mezun oldu. Ama bu durum çok farklı bizi çok mutlu etti. Biz de bu dönem boyunca her zaman kendisine destek olduk.’’dedi.

 

İşte üçüncü

 Metin Karakuş

Kırklareli’nin Babaeski İlçesi Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Türkiye Üçüncüsü oldu.

Geldiği günden beri Okulun çehresini değiştiren Babaeski Anadolu Lisesi Müdürü Kadriye Tokat, makamında yaptığı açıklamada, Türkiye Üçüncüsü olan Öğrencisi Feray Tunçalp’in "LYS'de aldığı başarının beklenen bir sonuç olduğunu belirtti.

Başarıyı, bir sandalyenin 4 ayağına benzeten ve bunlardan birinin dahi eksik olduğunda başarısızlığa götürdüğünü belirten Okul Müdürü Tokat, Fen Alanı Öğrencisi Tunçalp’in, Babaeski Anadolu Lisesi’nden 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılında 99.02 diploma puanı ile okul birincisi olarak mezun olduğunu ve 2011 Yüksek Öğretime Giriş (YGS) sınavında Türkiye 48’ncisi, Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) ise Türkiye Üçüncüsü olarak, başarısı ile öğretmenlerini onurlandırdığını ve ülke genelinde de okulun ismini taçlandırdığını söyledi.

3 Yıl süreyle Babaeski Final Dergisi Dershanesine giden ve LYS’de, (MF4) Matematik-Fen-4 dalında 573,663 puan alarak Türkiye 3’ncüsü olan Babaeski’nin gururu Feray Tunçalp; Sayısal verileri şu şekilde oluştu; Matematik; 50 doğru, Sıfır yanlış, Geometri; 30 doğru, Sıfır yanlış, Fizik; 30 doğru, Sıfır yanlış, Kimya; 30 doğru, sıfır yanlış ve Biyoloji; 29 doğru, 1 yanlış.

Okul Müdürü Tokat, makamında düzenlediği basın toplantısında, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) değerlendirme sonucunda alınan başarı ile ilgili şunları söyledi:

“Öğrencimiz Feray Tunçalp, Okulumuza 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında 426 puan alarak kaydolmuştur. O günün şartlarında Fen Lisesi’ne yerleşecek puanı olmasına rağmen tek tercih yaparak Babaeski Anadolu Lisesi’ne yerleşme hakkı kazanmıştır. Öğrencimiz 4 yıl boyunca çok istikrarlı bir şekilde konu eksiklerini bilerek öğretmenleriyle çalışmış ve 99,02 ortalama ile Okulumuzdan birincilikle mezun olmuştur. Sürekli Kitap okuyan, soru çözen bir öğrencimiz olan Feray Tunçalp, 2011 LYS’de 1 yanlış yaparak Türkiye 3’sü olmuş, hem okulumuzun, hem İlimizin, hem bölgemizin hem de Ülkemizin gurur kaynağı olmuştur. Öğrencinin başarısında Okul, Aile ve Öğrenci işbirliği yatmaktadır. Biz Okul İdaresi ve Öğretmenlerimiz olarak her türlü donanımı kendisine sağladık. Ailesi her türlü desteği kendisine verdi. Kendisi Okulumuzda çok azimli, çok kararlı bir şekilde 4 yılını değerlendirdi. Bu güzel sonucun hep birlikte gurur ve mutluluğunu bize yaşattı. Başarısı ile bizleri onurlandıran Okulunun ismini taçlandıran Öğrencimiz Feray Tunçalp’e, onu bugünlere getiren Öğretmenlerime ve kıymetli ailesine çok teşekkür eder, başarılarımızın daim olmasını dilerim.”

           

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği Okumak isteyen Feray Tunçalp, bugün Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen bir tanıtım toplantısına katıldı.

Başarılı Öğrencinin yakınları Feray Tunçalp’in, “tatilde dahi denizin içinde kitap okuduğunu söyledi.”

Okul Yönetimi, ayrıca geçen yıl yerleştirme başarısı % 64 olan Babaeski Anadolu Lisesi’nde, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında mezun olan 114 Öğrenciden, 113 Öğrenci, LYS’ye girdiğini ve bunlardan 43 Öğrencinin ilk 50 bin Öğrenci içerisinde ve 28 Öğrencinin ise ilk 100 bin içerisinde yer alarak okulun bu yıl ki başarısının daha da arttığını belirtti.

 


 

 

 

 

 

 

 
Kaynak :
Bu Haber 1824 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu: