BASİT SUÇLAR BUNLAR!

Kırklareli Emniyeti “Çocuk suçları’ konusunda derece yapan ilimizde çocuklarca işlenen suçların bir defaya mahsus basit konulardan kaynaklandığını belirtti. Emniyet, çocukların suça karşı bilinçlendirilmesi, vatandaşlarda farkındalık yaratılması için de bir dizi eğitim çalışması yürütüldüğünü açıkladı.

25 Kasım 2011 10:35
Haber Merkezi
Kırklareli   Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Kırklareli’de  çocukların karıştığı ve infial yaratacak tecavüz, cinayet, gasp, terör, uyuşturucu, organize suç, zorla çocuk kaçırma gibi önemli olay meydana gelmediği gibi okullarda da önemli sayılacak organize bir olayın oluşmadığını belirtti. Çocuk suçlarında birinci sırada yer alan Kırklareli’deki olayların büyük bir çoğunluğunun; çocuklar tarafından bir defaya mahsus işlenmiş basit konulardan ibaret olduğu açıklandı.
Açıklamada; Türkiye’ de son yıllarda çocuklar tarafından işlenen veya çocukların dahil olduğu suçların sayısının artmasına paralel olarak ilimizde de bu suçların artış gösterdiği belirtildi.
Mevcut araştırmaların çocuk suçluluğunun çok faktörlü bir olgu olduğunu ortaya çıkardığı belirtilen açıklamada; Bilimsel araştırmalar ışığında çocuk suçluluğu olgusunu ortaya çıkaran etmenler şu şekilde özetlendi:
“Çocuk ve ailenin psiko-sosyal ve ekonomik karakteristikleri, okul çevresi ve akran grubunun etkileri, erken yaşta çalışma yaşamına girmek, boş zaman olanaklarının yetersizliği, ülkenin sosyal ve ekonomik imkânlarının yetersizliği, toplumun değişen toplumsal ve kültürel yapısı, iç göç olgusu ve göç deneyimine bağlı yoksulluk, eksik kentleşme, kentle bütünleşememe ve medya organlarının şiddet içeren yayınlarının olumsuz etkileri”
BASİT OLAYLAR POLİSE İNTİKAL EDİYOR
Açıklamada; Kırklareli’de basit olayların polise intikal ettirildiği ve bu nedenle işlem başlatıldığı belirtilerek konu şöyle açıklandı: “İlimizde çocukları meşgul edecek, enerjilerini harcayacak sosyal aktivite eksikliğinin bir yansıması olarak, çocukların bir anlık öfkeli davranışlarının sonucu meydana gelen olaylar da gözlenmiştir. Veli ve öğrenciler arası hoşgörü anlayışı yeterince çalışmamakta, olayların büyük bir kısmı basit nedenlerden kaynaklanan, kendi içinde çözümlenemeyen illa işlem yapılması talep edilen basit olayların polise intikali neticesi işlem başlatılması zorunluluğu rakamları arttırmaktadır.
İlimizde çocukların karıştığı ve infial yaratacak tecavüz, cinayet, gasp, terör, uyuşturucu, organize suç, zorla çocuk kaçırma gibi önemli olay meydana gelmediği gibi okullarda da önemli sayılacak organize bir olay meydana gelmemiştir. Olayların büyük bir çoğunluğu çocuklar tarafından bir defaya mahsus işlenmiş basit konulardan ibarettir. “
DOST ELİ
Açıklamada; Emniyetin konuya ilişkin çalışmalarına da yer verildi.  2011 yılı başında, “Çocukların Sokakta Bekleyen Tehlikelerden Korunması amaçlı DOST ELİ” projesi başlatıldığı anımsatıldı. Projle ile problemli çocukların tespit edilerek, onların aileleri ile birlikte rehabilite edilmesi ve öğrencilerin suça karşı bilinçlendirilmesi, tüm vatandaşlarda farkındalık yaratılması hedefleniyor.
Bu kapsamda halkın dikkatini çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla, ilköğretim, orta öğretim ve ailelere yönelik 14 bin adet broşür ve yapıştırma dağıtıldı.
İl Emniyet Müdürlüğü, RAM Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşlarından birer temsilci ile aile ziyaretleri gerçekleştirildiği, ayrıca Proje kapsamında bulunan 24 çocuk ve ailesi ile yüz yüze görüşüldüğü belirtildi.
Kırklareli’de bulunan metruk binaların uçucu madde kullanma, suç işleme veya işlendikten sonra saklanmak için elverişli yer oldukları, özellikle çocuklar açısından tehlike arz ettikleri değerlendirilerek tesipti yapıldı. 32 metruk bina ile ilgili Kırklareli Belediye Başkanlığına yazı yazılarak, 7 metruk binanın yıkımı sağlandı. Bu konuda da Kırklareli Belediye Başkanlığınla müşterek çalışmaların sürdüğü belirtildi.
CAMİLERDE VAAZ
 Yine aynı konuda vatandaşlardan yardım almak ve farkındalık yaratmak için, İl Müftülüğüne yazı yazılarak, Camilerde proje içeriğine uygun vaaz verilmesi istendiği ve, 22/04/2011 Cuma günü İl Müftülüğü tarafından Dost Eli Projesi kapsamında «Gençlik ve Gençlerin Sorunları» isimli merkezde 14, köylerde 50 camiyi kapsayacak şekilde Hızır bey Camiinde vaaz verildiği ifade edildi.
23 NİSAN’DA BİLGİLENDİRME
23 Nisan 2011 günü Kırklareli Belediyesi ile ortaklaşa çocukları eğlendirmek ve eğitmek amacıyla eğlence düzenlendiği ve bu kapsamda bin tane dost eli amblemli balon, aileleri bilinçlendirmek için 2 bin tane “Pulsuz Dilekçe” adlı metin ve bin tane de broşür dağıtıldığı anımsatıldı.
EĞİTİM SEMİNERLERİ
İl merkezinde bulunan 18 ilköğretim okulunda çocukları suç ve suç unsurlarından korumak ve bilgilendirmek amacıyla semirler düzenlendiği belirtilen açıklamada; ” İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve psikologdan oluşan bir ekip kurularak; 5-6-7-8. Sınıfta okuyan 3 bin 8 öğrenciye eğitim semineri verilmiş, ayrıca 2011-2012 yılı Eğitim Öğretim yılı içerisinde merkezde bulunan 18 İlköğretim okulunda çocukları suç ve suç unsurundan korumak ve bilgilendirmek amacıyla; 4,5,6. sınıf öğrencilerine 14/11/2011 tarihinde başlayan ve 22/12/2011 tarihine kadar sürecek olan bilgilendirme seminerleri uygulaması başlatılmıştır.
İl Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından proje kapsamında bulunan ve sağlık problemleri tespit edilen iki çocukla ilgili çalışma başlatılmıştır.
Çalışmanın ilk aşaması olarak sağlık sorunu bulunan çocuklar, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli personel ve Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri eşliğinde evlerinde ziyaret edilmiş, çocukların daha önceki doktor raporları İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelenmiştir.
Çalışmanın ikinci aşaması olarak sağlık problemleri bulunan iki çocuk problemlerine göre ilgili sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlanmıştır.
2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında; Proje paydaşlarımız olan Kırklareli Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Yardımcı Eğitim Programı çerçevesinde pilot Okul olarak Belirlenen Kocahıdır İlköğretim Okulu öğrencilerine Yrd.Doç.Dr. Şule KAYA tarafından eğitim verilecektir. “ denildi.
GÜVENLİ OKUL PROJESİ
Eğitim-Öğretim yılının başında ilimizde bulunan tüm ilk ve orta dereceli okulları kapsayacak şekilde “Güvenli Okul Projesi” uygulamasına başlandığı, her gün sabah-öğlen ve akşam okula giriş-çıkışlarda öğrencilerin güvenlikleri ve trafikteki tehlikelere karşı korunmaları için ekiplerin takipte olduğu belirtildi.
Yine bu proje kapsamında Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personelinden her okula bir Okul irtibat görevlisi görevlendirildiği, bu vasıtayla öğrencilerin iç ve çevre etkenlerden eğitimini engelleyecek konuların takibinin yapıldığı ve alınan bilgilerin anında değerlendirildiği söylendi.
 
Kaynak :
Bu Haber 739 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu: