"GÜZEL SÖZLERLE HAYAT GÜZELLEŞMİYOR"

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Lüleburgaz Kent Konseyi’nin düzenlediği bir takım etkinlikle kutlandı. Kongre Meydanı’nda konuşma yapan Kadın Meclisi üyesi Oya Akbıyık; “ Güzel sözlerle hayat güzelleşmiyor” dedi.

09 Mart 2011 10:53
Çınar TÜRKMEN
8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada olduğu gibi Lüleburgaz’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Lüleburgaz Kent Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte kadınlar Lüleburgaz Hükümet Konağı önünde toplanarak Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Buradan yürüyüşe geçen kadınlar Zübeyde Hanım Parkı’nda bulunan Zübeyde Hanım heykeline çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu.
Kadınlar daha sonra ellerinde çiçeklerle basın açıklaması yapmak üzere Kongre Meydanı’na yürüdü.
Burada bir konuşma yapan Kadın Meclisi Üyesi Oya Akbıyık; “ Bizler bu toplantıyı yaparken kentin ülkenin ya da dünyanın bir yerlerinde yine ve yeniden bir namus cinayeti işlenecek, yine ve yeniden yüzlerce kadın erkek şiddetine maruz kalacak, yine ve yeniden binlerce kadın tacize uğrayacak, yine ve yeniden binlerce kadın ekonomik kriz bahanesiyle işlerinden ekmeklerinden olacak. 8 Mart “hayatın ötekileri” olma gerçeğimizi değiştirmeyecek. Bizler kadın ve ana olmaktan mutluyuz ancak bu tanımlardan farklı bir önceliğimiz var. Bizler hayatın yarısıyız. Güzel sözlerle hayat güzelleşmiyor. Siz sustukça, biz sustukça, ağır bedeller ödemeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Etkinlikler daha sonra Aşkiye-Neşet Çal Sahnesi’nde devam etti.
Burada açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgin Sarıoğlu; “ Bugün dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başladı. Namus, töre, sömürü, kadın sömürüsünün bitmesi için, dünya barışı, ülkemizin barışı için, kadın için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü diyoruz. Hepinizi bu duygularla selamlıyorum.” dedi.
Etkinlikte daha sonra Kurtuluş Savaşı’nda mücadeleye katılan kadınlar anısına bir slayt gösterisi izlendi ve Çiğdem Banalı Çelikayar tarafından hazırlanan ve kadınların görev aldığı şiir dinletisi sunuldu.
 
Kaynak :
Bu Haber 1037 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu: