20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kadın yapamaz” diyenlere tepki
Lüleburgaz # 18 Ocak 2022 Salı 07:42

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Gıda Maddeleri Esnaf ve Sanatkarları Odası başkanlığına aday olan Nurdan İnan, cinsiyet temelinde kendisine yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi.

Oda başkanlığına adaylığı konusunda cinsiyeti gerekçesiyle bu işin zor olduğu yönündeki eleştirilere cevap veren İnan, odanın 711 üyesinin 220’sinin kadın olduğunu belirtti.

İnan; “Hakkımda söylenen ‘Kadın yapamaz, oda başkanlığında kadının ne işi var’ tarzında eleştiriler ve hatta ekip arkadaşlarıma söylenen ‘O kadının peşinden neden gidiyorsunuz’ gibi kadını aşağılayıcı, kadını küçük düşürücü ve kadını yok sayan söylemlere karşı vereceğim cevap şudur; 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile ulu önder Atatürk bizlere, kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Ayrıca 1982 Anayasası’nın 10. Maddesi’ne 2004 yılında eklenen ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir’ hükmüyle cinsiyet eşitliğine vurgu yapılmıştır. Şunu da hatırlatmak isterim ki odamızın 711 kayıtlı üyesinden 220’si kadındır. Oda başkanlığına aday olma sürecimde bana en büyük desteği veren ve benimle birlikte yoluna devam eden yönetim ve denetim kurulunda yer alan arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.
 

 

Bu haber 3777 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter