20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kangalın kuzucukları!
Lüleburgaz’a bağlı Celaliye köyünde yeni doğan kuzulara ‘annelik’ yapan köpek ilgi odağı oldu. Koruma içgüdüsüyle yeni doğan kuzuların yanına kimseyi yaklaştırmayan ‘Bebu’ adlı köpeğin kuzuyu emzirmeye ve ısıtmaya çalışması hayvanlar arasındaki dostluğa örnek oldu. 
Lüleburgaz # 18 Ocak 2022 Salı 06:40

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da kuzuya ‘annelik’ yapan köpek ilgi odağı oldu.

Celaliye köyünde Suat Keskin’e ait çiftlikte ‘Bebu’ adlı dişi köpek, yaklaşık 1 ay önce doğan kuzuya sahip çıktı.

Kuzunun yanından ayrılmayan, çevresine de kimseyi yaklaştırmayan köpeğin kuzuyu emzirmeye çalıştığı, onu ısıtmaya çalıştığı anlar cep telefonu kamerasıyla  görüntülendi.

Besici Suat Keskin; “Annesi kuzuyu emziriyor, kuzu annesinin değil Bebu’nun peşinden gidiyor. Bebu’dan süt içemediklerini anlayınca yine annelerine gidiyorlar” dedi.

“YENİ DOĞAN HER HAYVANA BUNU YAPIYOR”

Görüntüleri sosyal medyada paylaşan besici Suat Keskin, bu birlikteliğin örnek olması gerektiğini kaydetti.

Köpeğin çiftlikte dünyaya gelen her hayvana aynı ‘anne şefkatiyle’ yaklaştığını belirten Keskin; “Bebu burada doğdu, 1 buçuk yaşında. Geçen sene kuzular doğduğunda sürekli yanlarına gitmek istiyordu,  beni kuzuların yanına yaklaştırmıyordu. İçgüdüsel olarak kuzuları koruyordu, öylelikle dikkatimi çekti. Bebu, kuzular 1 hafta 10 günlük olana kadar, yani kuzunun kendi yaşamını sürdürebileceği döneme kadar sahipleniyor. Ondan sonra kuzulara bakmayı bırakıyor” dedi.

“İKİZLERDEN BİRİNE BEBU BAKTI”

Çiftlikte geçtiğimiz ay dünyaya gelen ikiz kuzulardan birine Bebu’nun baktığını söyleyen Keskin; “İkiz kuzular doğduğunda bir taraftan anneleri onları yalayarak kurutuyordu, bir taraftan da Bebu onları yalayarak kurutuyordu. Enteresan bir hayvan. Bebu’nun sütü yok, yavruları emziremiyor ama yavrular ister istemez ondan süt emmeye çalışıyor. En son doğan ikizlerden birine Bebu baktı, birine annesi baktı. Koruma içgüdüsü var. Bebu’yu seviyoruz o da insanları seviyor. Her doğan kuzuya o bakıyor, kimine 2-3 gün, kimine 10 güne yakın baktı. Annesi kuzuyu emziriyor, kuzu annesinin değil Bebu’nun peşinden gidiyor. Bebu’dan süt içemediklerini anlayınca yine annelerine gidiyorlar” diye konuştu.

“ÖRNEK OLMALI”

Hayvanlar arasındaki bu dostluğun insanlara örnek olması gerektiğini anlatan Keskin; “Burada hem de annelik duygusunu anlıyoruz. Bebu’nun kendi yavruları olursa onlara nasıl bakacak göreceğiz, ben elimi süremeyeceğim diye düşünüyorum çünkü kuzulara dokundurmuyor. Bazı haberlerde görüyoruz anneler çocuklarını bırakıyor, terk ediyor, o tarz annelerin Bebu’dan ibret alması lazım” ifadelerini kullandı.

Keskin, Bebu’nun sahiplendiği kuzuların beslenme gibi yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için köpeği zaman zaman sürüden ayırmak zorunda kaldığını, köpeğin zaman zaman sürüyle vakit geçirmesine izin verdiğini söyledi.

 

Bu haber 1432 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter