22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Tehlikeli ırklar’ için son gün yarın
Tehlikeli ırk olarak belirlenen köpeklerin sahiplerinin mikroçipleme ve kayıt altına alma işlemleri için 14 Ocak 2022 tarihine kadar İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları istendi. Başvuruda bulunmayan hayvan sahiplerinden köpeklerin alınıp belediye hayvan bakımevinde kısırlaştırılıp bakımları yapılacağı duyuruldu. Bu hayvanların sokağa terki halinde ise 30 bin Türk lirası idarî para cezası verileceği kaydedildi.
Lüleburgaz # 13 Ocak 2022 Perşembe 06:36

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce tehlikeli köpek ırkı hayvan sahipleri için son günün 14 Ocak 2022 olduğu hatırlatıldı.

Müdürlükten yapılan duyuruda Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlendiği kaydedilerek 14 Ocak’a kadar başvuruda bulunmayan hayvan sahiplerinden köpeklerin alınıp belediye hayvan bakımevinde kısırlaştırılıp bakımları yapılacağı belirtildi.

Duyuruda; “Bu köpek ırkları sahiplerinin 14 Ocak 2022 tarihine kadar köpeklerinin kısırlaştırılıp İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine mikroçipleme ve kayıt altına alma işlemleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu ırk köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve  bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklanmış olup bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacaktır. 14.07.2021 tarihinden önce sahiplenilmiş Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio ırkı  köpeklerden, 14.07.2021 tarihinden önce gebe kalmış olanların kısırlaştırma işlemi için hayvanların doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenecektir. Bu  hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecektir. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Bu hükümlere aykırı hareket  edenlere, on bir bin Türk  lirası idarî para cezası  verilecektir. Bu fıkrada belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilecek ve hayvanlara el konularak, bakımevi bulunan en yakın belediye tarafından hayvan bakımevine götürülecektir. Söz konusu hayvanların sahibi olanlar, hayvanlarını en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde 30 bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir” denildi.

 

 

Bu haber 1054 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter