24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
1 buçuk ayda 28 bin pet şişe
Lüleburgaz Belediyesi’nin 2021 yılının Kasım ayında hizmete sunduğu Akıllı Atık Tanıma Sistemi’nde yaklaşık 1 buçuk ayda 28 bin pet şişe geri dönüşüme gönderildi.
Lüleburgaz # 13 Ocak 2022 Perşembe 06:35

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Belediyesi’nce şu an sadece Gençlik Parkı’nda uygulanan ve kısa süre içerisinde 2 merkezi noktaya daha yerleştirilmesi planlanan Akıllı Atık Tanıma Sistemi’nde bugüne kadar 28 bin pet şişe, 2 bin 900 metal kutu makineye atılarak geri dönüşüme gönderildi.

Atılan pet şişe ve metal kutular karşılığında vatandaşların alışveriş kartlarına puan yüklendi.

MOBİL ARAÇLA ATIK TOPLAMA BAŞLIYOR!

Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi mobil atık toplama aracını da hizmete sokmayı planlıyor. Son hazırlıkları tamamlanan araç kısa süre içerisinde mahalle mahalle gezerek vatandaşlardan kağıt, plastik, metal, atık yağ, elektronik atık gibi atıkları toplayacak.

Bunların içerisinde plastik ve metal atıkların ağırlığı kadar puan vatandaşlara verilen alışveriş kartlarına yüklenecek.

Ayrıca Lüleburgaz Belediyesi atık yağlardan da puan kazanılacak sistemi hayata geçirmek için çalışma başlattı. 

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Lüleburgaz Belediyesi’nin “Atığını getir, puan kazan, dilediğin gibi harca” sloganıyla hayata geçirdiği sistem şöyle işliyor; Gençlik Parkı’ndaki görevlilerden ya da Lüleburgaz Belediyesi Hizmet Binası’ndan hafta içi mesai saatleri içerisinde alışveriş kartlarını alan vatandaşlar, plastik şişe ve teneke kutularını henüz Gençlik Parkı’nda bulunan makineye kartını okutarak atıyor. Atılan her ürün için kartına puan yüklenen vatandaşlar, TL karşılığı olarak yüklenen puanları Türkiye’nin dört bir yanında Ticket kartın geçtiği market ve restoran gibi alışveriş noktalarında kullanabiliyor. 

Bu haber 815 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter