22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Budak Çal sergisi LYKA’da açıldı
Lüleburgaz # 13 Ocak 2022 Perşembe 06:53

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da ‘Sanata Adanmış Bir Ömür: Budak Çal’ adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

2021 yılının Ocak ayında aramızdan ayrılan Lüleburgaz’ın kültürel, sanatsal ve sosyal yaşamında önemli yeri olan Budak Çal, Lüleburgaz Belediyesi ve tarihçi yazar Ali Arslan’ın girişimleriyle hazırlanan fotoğraf sergisiyle anıldı.

Çal anısına “Sanata adanmış bir ömür: Budak Çal” fotoğraf sergisi LYKA’da açıldı.

Sergide Budak Çal’ın küçüklüğünden günümüze kadar olan bilinmeyen fotoğrafları kronolojik sırayla yer aldı.

 LYKA’da fuaye alanındaki sergi açılışına Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç, Budak Çal’ın oğlu Neşet Ertaş Çal olmak üzere, torunu Çağrı Durmaz, Budak Çal’ın ailesi ve dostları katıldı.

Serginin açılışı öncesinde konuşma yapan Başkan Gerenli, Budak Çal’ın Lüleburgaz’ın sosyal ve kültürel hayatındaki değişiklerin, dönüşümlerin öncüsü olduğunu belirterek, “Budak Çal’ın gerek benim hayatımdaki gerekse herkesin hayatındaki rolü çok önemli. Bu kent için ‘soyadı kültür’ diyorsak, bunda Budak Çal’ın etkisi vardı. Lüleburgaz’ın çağdaş Cumhuriyet kenti ve aydınlanma kültürü içindeki yolu Budak Çal sayesinde şekillendi. Onun ülküsünü ve ideallerini de yaşatacağız. Onun açtığı yolda hep beraber yürüyerek sanatla, akılla ve bilimle geleceğin Lüleburgaz’ını şekillendireceğiz. Bu ona sözümüz olsun. Asla bu yoldan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Budak Çal’ın geçmişten yaşamının son anlarına kadar çok sayıda fotoğrafının sunulduğu sergi iki hafta boyunca LYKA fuaye alanında açık olacak.

Bununla birlikte sergi daha sonra Budak Çal’ın çok sayıda esere imza attığı Aşkiye Neşet Çal Sahnesi fuaye alanında sergilenmeye devam edecek.

Bu haber 446 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter